Nikdy nie je neskoro na to, aby ste zmenili povolanie

Nie je nič zlého, pokiaľ ide o zmenu profesie v každom veku, ale čím ďalej, tým ťažšie bude učiť sa niečo nové a vysvetliť zamestnávateľom, že skúsenosť nie je hlavná vec, hlavnou vecou je túžba pracovať. Preto, ak ste navštívili myšlienky na zmenu profesií, nemôžete ich dať do dlhej škatule, pretože čím skôr sa rozhodnete, tým ľahšie to bude. Tu je 10 vecí, ktoré treba urobiť pred zmenou profesie.

Takže skôr, než napíšete vyhlásenie o prepustení, musíte sa dobre pripraviť a premyslieť niekoľko bodov. Optimistické hľadisko – ak niekto niečo chce, dosiahne to, ale potrebujete vedieť aspoň čo dosiahnuť. A pre to je potrebné pochopiť seba a pochopiť to, čo sa vám nepáči a čo naozaj chcete.

1. Vyhodnoť svoju nespokojnosť

Ak sa nebude okamžite throw tvárou v tvár šéfa, ale stačí sa pozrieť na možnosti, nastaviť “nespokojnosť s časopisom”, v ktorom budete písať každý deň, že nie ste spokojní v práci. Môže sa jednať o firemnú kultúru, ktorá je ďaleko od vašej predstavou ideálu, vzťah medzi zamestnancami a šéf, alebo niektoré aspekty vašej práce, napríklad jeho nudná časť alebo časť, v ktorej budete musieť komunikovať s novými ľuďmi.

Po chvíli skontrolovať svoje záznamy, môže byť, že je opakujúce sa momenty, medzi ktorými nájdeme náznak -, že nevyhovuje vo svojej práci, a čo by nemal byť v nových, tak ste s ním spokojní.

2. Posúďte svoje schopnosti, záujmy a schopnosti

Napíšte zoznam svojich zručností a schopností, založených na minulých úspechoch alebo jednoducho na tom, čo robíte dobre. Zamyslite sa nad minulou prácou, úspechmi, oceneniami.

Keď je zoznam hotový, odhadnite, aké percento vašich skutočných záujmov, talentov a zručností sa používa vo vašej profesii. Zdá sa, že jednoduché akcie, pomôcť vidieť skutočný obraz, ako veľmi vaše povolanie pomáha realizovať.

3. Brainstorming o novom povolaní

Kedy získate najlepšie nápady, samé alebo v spoločnosti ľudí, ráno, na čerstvej hlave alebo v noci? Vyberte si lepší čas a miesto a zorganizujte brainstormy o zmene povolania – vaša budúcnosť stojí za to. Porozprávajte sa s priateľmi a príbuznými, napíšte všetky predpoklady a želania, použite všetky informácie, ktoré máte k dispozícii.

K dispozícii sú aj špeciálne knihy a články, ktoré vám pomôžu pochopiť, napríklad niečo také.

4. Zúžte kruh

Určite pre seba niekoľko oblastí, v ktorých by ste chceli ísť, a zamerať sa na ne.

5. Učte sa čo najviac

Keď máte len pár oblastí, dozviete sa o každom z nich čo najviac. Najlepšie je zoznámiť sa s ľuďmi z tejto profesie a spýtať sa ich na všetko – črty, nástrahy, nepríjemné chvíle atď.

Často sa stáva, že človek zastupuje inú profesiu v trochu idealistickom svete, nevedomú toho, čo ho v skutočnosti očakáva, pretože v každej sfére sú pluses a mínusy. Môžete tiež prečítať špecializované fóra, rozhovory atď.

6. Pracujte ako dobrovoľník alebo na voľnej nohe

Aby ste pochopili, aké zaujímavé je, aby ste pracovali vo vybranej oblasti, môžete vo svojom voľnom čase pracovať zadarmo alebo vykonať malú jednorázovú prácu. Napríklad, ak chcete pracovať v redakcii, pokúste sa na mieste vykonať niekoľko úloh pre freelancerov, ak chcete pracovať so zvieratami – pracovať ako dobrovoľník v útulku pre túlavých psov a mačiek.

7. Príležitosti pre vzdelávanie

Ak chcete zmeniť povolanie, nemusíte získať ďalšie vysokoškolské vzdelanie, ale ak môžete dokončiť niektoré kurzy v tejto oblasti, skúmajte niekoľko špeciálnych výhod, prečo nie?

Zistite, či sú vo vašom meste lacné kurzy vo vybranej špecializácii, či sú semináre alebo iné podujatia.

8. Odborné zručnosti

Hľadajte príležitosti na získanie zručností, ktoré budú užitočné pre nové povolanie. Ak ste nenašli vhodné kurzy pre svoju špecializáciu, môžete rozvíjať schopnosti, ktoré budú užitočné pre budúcu prácu.

Niektoré spoločnosti pravidelne posielajú ľudí na kurzy a semináre a ak pracujete v nich, nenechajte si ujsť príležitosť učiť sa a naučiť sa niečo, čo prinajmenšom v malej miere pomôže vašej novej kariére.

9. Pozrite sa na podobné oblasti

Bude oveľa jednoduchšie zvládnuť novú profesiu, ak je v zhruba rovnakej oblasti ako tá stará, ale s potrebnými zmenami. Takže najprv zvážte priľahlé oblasti, a až potom – vzdialené, v ktorých nemáte žiadne skúsenosti.

Napríklad, ak ste pracovali ako programátor, môžete začať predávať softvér, pretože veľmi dobre poznáte oblasť.

10. Pripravte sa na rozhovor

Pred odchodom na rozhovor premýšľajte o svojich odpovediach na túto otázku. “Prečo by sme mali najať si namiesto niekoho skúsenejšieho v tejto oblasti?” Tu je užitočné previesť svoje zručnosti a schopnosti, ktoré sú vhodné pre prácu, a ak ste sa aktívne podieľajú na ich zlepšenie (semináre, odborná literatúra, dobrovoľníctva a ďalšie. atď.), účinok bude ešte lepší.

A čo je najdôležitejšie, nezabudnite: Nikdy nie je neskoro na to, aby ste zmenili povolanie bez ohľadu na to, koľko rokov ste pracovali vo svojej oblasti.

Niekoľko povzbudivých príkladov slávnych ľudí:

Edgard Burroughs, ktorý napísal svetoznámy diela o Tarzane, začal písať po 35 rokoch, skôr ako vyskúšal povolanie vojakov, polície, majiteľov obchodov a zlatníkov.

Umelec Yuri Larin, ktorého obrazy sú vystavené v múzeách v Rusku, Spojených štátoch a vo Francúzsku, začal svoju kariéru až 40 rokov a predtým pracoval ako inžinier.

História vie mnoho takýchto príkladov, takže ak ste chorí z vašej práce alebo profesie ako celku, nič vám nebráni “od začiatku”.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 3