Najužitočnejšie záložky pre váš prehliadač

Ako hovorí Wikipedia, bookmarklet je malý skript, ktorý vykonáva rôzne užitočné funkcie priamo vo vašom prehliadači. Vyzerá to ako normálny odkaz, ktorý môžete uložiť do záložiek vášho prehliadača a potom kedykoľvek k nemu pristupovať. Zvyčajne “záložka záložky” znamená jednoducho pretiahnutie odkazu z webovej stránky do panela so záložkami vášho prehliadača. Nižšie nájdete zoznam najužitočnejších záložiek pre prehliadače Chrome, Firefox, Opera a dokonca IE.


Použitie bookmarkletov nás môže zaujímať z nasledujúcich dôvodov.

Po prvé, bookmarklety často vykonávajú podobné alebo dokonca úplne identické funkcie ako “proprietárne” rozšírenia mnohých služieb, ale nezaťažujú prehliadač a zaberajú priestor v pamäti RAM. Preto ak služba, ktorú používate, naznačuje, že si vyberiete medzi špeciálnym rozšírením a papierovým listom, radšej si vyberiete druhú. Po druhé, záložky sú univerzálne a môžu fungovať v ľubovoľnom prehliadači, takže ak požadované rozšírenie pre váš program ešte neexistuje, môžete vyhľadávať príslušnú záložku.

PageZipper

Niektoré stránky, ktoré zvyšujú počet zobrazení, rozdeľujú svoje články na časti a nútia používateľa kedykoľvek kliknúť na tlačidlo Ďalej a pokračovať. Záložka PageZipper môže tieto stránky “zošit” do jedného hárku a načítať pokračovanie na pozadí. Tiež to funguje skvele na rôznych fórach a na stránkach vyhľadávačov.

Skorý Bitmap

Presmerovanie kamaráta alebo publikovanie odkazu niekde nie je vôbec ťažké – jednoducho musíte skopírovať adresu z adresného riadku prehliadača a vložiť ho tam, kde to bude potrebné. Niektoré webové stránky však majú takú chytľavú trojpodlažnú adresu, že jednoducho nechodia do žiadnej brány. Pomôcť, aby odkaz v slušnej podobe môže špeciálne služby. Táto záložka vám umožňuje skrátiť adresu aktuálne otvorenej stránky jedným kliknutím.

Gmail Toto!

Ak chcete odoslať odkaz na e-mail na otvorenú stránku, ale webmaster sa o túto funkciu nestaral, potom sa táto záložka dostane do záchrany. V rozbaľovacom okne sa otvorí jedno kliknutie a nová správa v službe Gmail. V rozbaľovacom okne sa zobrazí iba vyskakovacie okno a stačí zadať adresu príjemcu.

AddThis

Táto záložka vám umožňuje zdieľať webovú stránku takmer kdekoľvek. Služba podporuje takmer všetky známe sociálne siete, zberateľské záložky a systémy na zber obsahu vrátane, samozrejme, Facebook, Twitter, Gmail, Pinterest, Springpad, Diigo a mnoho ďalších.

 Clippable

Rozšírenia na čistenie webovej stránky pomáhajú pohodlne čítať text bez toho, aby boli rozptýlené reklamnými bannermi, navigačnými prvkami a inými nepotrebnými prvkami. Zvierateľná bookmarklet to robí a je veľmi úspešná. Pomocou klávesov so šípkami môžete prepínať medzi viacerými štýlmi formátovania a stlačením tlačidla Esc vráti pôvodný pohľad na stránku.

 čitateľnosť

Servisná čitateľnosť, prísne povedané, bola hlavným zdrojom, z ktorého začala popularita početných nástrojov pre pohodlné čítanie. Odvtedy sa skromný rozvoj výskumu stal silnou komerčnou službou, ale prístup k jej základným schopnostiam je stále možné získať bezplatne. Vrátane použitia špeciálnej záložky.

Printliminator

Táto záložka slúži aj na vyčistenie webovej stránky z nepotrebných prvkov, ale pre úplne iný účel. Ak potrebujete vytlačiť stránku stránky, ale autor neposkytol špeciálnu verziu pre tlač, potom najjednoduchší spôsob použitia tohto nástroja. Pomocou toho môžete odstrániť iba bloky, ktoré nepotrebujete, a ponechať potrebné položky, napríklad hlavičku s názvom stránky. Jedným kliknutím pošleme stránku “opravenú” na tlač.

Joliprint

Potreba uložiť stránku vo formáte PDF môže vzniknúť ešte predtým, ako ju archivujete v kompaktnom formáte alebo v prípade, že ju chcete prečítať napríklad v elektronickej čítačke. Joliprint bookmarklet umožňuje nielen previesť akékoľvek webové stránky vo formáte PDF, ale tiež dáva to úplne “kávu” tvar, ktorý je, odstrániť všetky zbytočné, rozdeľuje text do stĺpcov, vložte obrázok šablóny a tak ďalej.

Preklad Google

V sieti existujú desiatky rozšírení pre prehliadače, ktoré umožňujú prekladať webové stránky z jedného jazyka do druhého. Nie je však potrebné ich nainštalovať vôbec, jednoducho môžete použiť službu prekladača služby Google. Vyberte smer prekladu a presuňte príslušný odkaz na lištu so záložkami.

Bookmaplet

Ak potrebujete rýchlo nájsť adresu nájdenú na mape, brožúrka Bookmaplet vám pomôže. Stačí len prideliť adresu na ľubovoľnú stránku a po kliknutí na bookmarklet sa zobrazí pop-up okno s mapou, kde bude označené požadované miesto.

A aké užitočné záložky používate? Zdieľajte s nami v komentároch!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

78 + = 81