Cała prawda o introwertykach i ekstrawertykach

Kim są introwertycy?

Introwertyk to osoba, której energia skierowana jest do wewnątrz. Nie jest znudzony sobą. Jest spokojny i rozsądny, uważny na szczegóły i ostrożny w podejmowaniu decyzji.

Introwertycy czasami wydają się ponury, wycofany i całkowicie antyspołeczny. Ale w moim sercu są one łapami. Tylko kontakty społeczne zabierają im energię.

W najbliższym kręgu introwertyków są dwie lub trzy osoby. Bezwarunkowo z nieznajomymi, jest gotowy godzinami przedyskutować interesujące tematy z tymi, których kocha.

Samotność dla introwertyka to brak uczestnictwa w czyimś życiu. Może być samotny nawet w tłumie. Wieczór z ulubioną książką lub spacer kontemplacyjny to najlepszy sposób na introwertykę, aby odzyskać siły.

Kim są ekstrawertycy?

Ekstrawertyk to osoba, której energia skierowana jest na świat zewnętrzny. Jest towarzyski, otwarty i aktywny. Wszystko wygląda optymistycznie. Nie boi się pokazywać inicjatywy i być liderem.

Z powodu impulsywności ekstrawertycy czasami wydają się być smoczkami. Ale nie mieszajcie emocjonalności z powierzchownością.

Ekstrawertyści czerpią energię z komunikacji. Samotność w ekstrawertyku ma miejsce wtedy, gdy nie ma duszy, nie ma słowa do powiedzenia. Mają wielu przyjaciół i przyjaciół.

Z ekstrawertykami jest fajnie. Aby nie ugrzęznąć w rutynie i nie rozpalić wewnętrznego płomienia, pójdą do klubu lub wezmą gości.

A tutaj jest Carl Gustav Jung?

W 1921 roku ukazała się książka autorstwa Karla Gustawa Junga “Typy psychologiczne”. W nim wprowadził pojęcia ekstrawersji i introwersji. Jung rozważał ekstrawertycznych i introwertycznych przez pryzmat dominującej funkcji umysłowej – myślenia lub odczuwania, odczuwania lub intuicji.

Przez fundamentalnego dzieła Carla Junga obejrzano i traktowane do tej pory wielu naukowców. Ekstravertivny-introvertiveness typologia była podstawą teorii Myers-Briggs modelu osobowości o nazwie „Big Five” i kwestionariusza 16-czynnika Raymond Cattell.

W latach 60. ideę Junga odebrał brytyjski psycholog Hans Eysenck. Interpretował ekstrawersję i introwersję poprzez procesy wzbudzania i hamowania. Introwertycy czują się niekomfortowo w hałaśliwych zatłoczonych miejscach, ponieważ ich mózg przetwarza więcej informacji w jednostce czasu.

Czy to prawda, że ​​introwertycy są mądrzejsi?

Wielu psychologów, socjologów i neuronaukowców na całym świecie próbuje to zrozumieć. Do tej pory bezskutecznie. Ale im więcej badań jest wykonywanych, tym bardziej oczywiste staje się, że mózg ekstrawertycy i introwertycy działa inaczej.

Linia demarkacyjna – dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik wytwarzany w mózgu i jest odpowiedzialny za uczucie zadowolenia. W trakcie eksperymentu naukowego, stwierdzono, że ekstrawertycy w stanie podniecenia istnieje silna aktywność w zakresie migdałków i jądrze półleżącym. Pierwszym z nich jest odpowiedzialna za stymulację procesu emocjonalnego i rdzeniem systemu jest częścią dopaminy (centrum przyjemności).

W ekstrawertycy i introwertycy dopamina jest produkowana identycznie, ale system motywacyjny reaguje na nią na różne sposoby. W ekstrawertach proces przetwarzania bodźców zajmuje mniej czasu. Są mniej wrażliwe na dopaminę. Aby uzyskać “dawkę szczęścia”, potrzebują go z adrenaliną.

Z kolei introwertycy są zbyt wrażliwi na dopaminę. Zachęty dla nich przechodzą długą i skomplikowaną ścieżkę w obszarach mózgu. W ich systemie zachęty główną rolę odgrywa inny neuroprzekaźnik, acetylocholina. Pomaga nam się zastanowić, skoncentrować na zadaniu, pracować długo i czuć się dobrze w trakcie wewnętrznego dialogu.

Jak rozumiem, kim jestem – introwertykiem czy ekstrawertykiem?

Aby określić typ powszechnie używany przez Jung Grey Testy – kołodziej i kwestionariusz „typów Główna» Jung (WIT). Psychologowie osobowości Eysencka stosowany również kwestionariusz. Na poziomie gospodarstwa domowego jest możliwe, aby przejść prosty test i analizować ich zachowanie.

Jesteś introwertykiem, jeśli Jesteś ekstrawertykiem, jeśli
 • zwykle najpierw myśl, a następnie wykonaj;
 • nie staraj się poszerzać krąg komunikacji;
 • nienawidź świeckich rozmów, często odpowiadasz na pytania w monosylabach;
 • unikać zatłoczonych imprez i wystąpień publicznych;
 • pisz wiadomości, nawet gdy jest to skuteczniejsze.
 • często najpierw robisz, potem myślisz;
 • Ciągle się z kimś zapoznaj;
 • miłość komunikacji, można łatwo rozmawiać z nieznajomym na ulicy;
 • raz w tygodniu lub częściej chodzić na imprezy, koncerty, wystawy;
 • zadzwoń, nawet jeśli możesz napisać wiadomość.

Ja też nie aprobuję. Kim jestem?

Według Carla Junga introwersja i ekstrawersja w czystej postaci nie istnieją. “Taka osoba znalazłaby się w domu wariatów” – powiedział. Autor popularnej książki “Introwertycy. Jak korzystać z funkcji twojej postaci. “Susan Kane.

W każdej osobie istnieją ekstrawertyczne i introwertyczne cechy. Objawy jednego lub drugiego mogą dominować w zależności od wieku, środowiska, a nawet nastroju.

typy psychologiczne: skala introwersji - ekstrawersja

Ludzie, którzy najczęściej przebywają w środku skali introwersji – ekstrawersji, nazywani są ambiwiakami (lub diwerami).

Ambiwertycy nie są prowodyrem, ale mogą być entuzjastycznie zaangażowani w to, co lubią. Aktywność zostaje zastąpiona pasywnością i odwrotnie: dusza firmy łatwo staje się bardziej spokojna. W niektórych sytuacjach ambiwalenci rozmawiają w niekontrolowany sposób, innymi słowy, muszą być przeciągnięci za pomocą kleszczy. Czasem pracują dobrze w zespole, ale wolą rozwiązywać tylko niektóre problemy.

Jak wchodzić w interakcje introwertyków i ekstrawertyków?

Pierwszym krokiem do skutecznej interakcji jest poszanowanie indywidualnych cech.

Jeśli twój przyjaciel jest introwertykiem Jeśli twój przyjaciel jest ekstrawertykiem
 • Nie czekaj na natychmiastową reakcję. Introwertycy potrzebują czasu na przemyślenie informacji.
 • Aby zwrócić jego uwagę na coś ważnego, napisz mu list lub wiadomość.
 • Na przyjęciu nie zawracaj mu głowy pytaniami: “Dlaczego milczysz? Czy jesteś znudzony? “. Pozwól mu się uspokoić.
 • Nie ingeruj w jego osobistą przestrzeń. Daj mu spokój, jeśli chce. Nigdy nie przyjmuj introwertycznej małomówności i odosobnienia na swoje własne konto.
 • Bądź cierpliwy – pozwól mu mówić. Im bardziej słuchasz, tym szybciej znajdziesz racjonalne ziarno.
 • Nie obrażaj się, że ignoruje pisemne wiadomości. Jeśli oczekujesz od niego działania, zadzwoń. Pomiędzy biznesem, proszę zapytać, jak się sprawy mają.
 • Na imprezie nie pozostawiaj jej bez opieki, skieruj jej energię w konstruktywny kanał.
 • Aby zadowolić ekstrawertyka, po prostu zgódź się na jego kolejną przygodę.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 2