Jak pocieszać ukochaną osobę

1. “Obserwuj” uczucia rozmówcy

Wszyscy wiemy, jak trudno jest być w sytuacji, gdy trzeba kogoś pocieszyć, ale nie masz właściwych słów.

Na szczęście większość ludzi nie oczekuje od nas konkretnej porady. Ważne jest, aby czuli, że ktoś rozumie, że nie są sami. Po pierwsze, po prostu opisz, jak się czujesz. Na przykład za pomocą takich zwrotów: “Wiem, że jesteś teraz bardzo twardy”, “Przykro mi, że musisz być taki trudny”. Więc dasz znać, że naprawdę widzisz, co jest teraz kochanym.

2. Potwierdź, że te uczucia są dla ciebie jasne

Musimy nie tylko pokazać, że wiemy o doświadczeniach rozmówcy, ale także potwierdzić, że te doświadczenia są również nam bliskie i zrozumiałe. W tym celu możesz podzielić się swoim własnym doświadczeniem.

Ale bądź ostrożny, nie ściągaj całej uwagi na siebie, nie próbuj udowadniać, że jesteś jeszcze gorszy. Wspomnij krótko, co zdarzyło się wcześniej, w takiej sytuacji i zapytaj więcej o stan osoby, którą pocieszasz.

3. Pomóż bliskiej osobie zrozumieć problem

Nawet jeśli dana osoba szuka sposobów rozwiązania trudnej sytuacji, najpierw musi się wypowiadać. Dotyczy to szczególnie kobiet.

Więc czekaj, aby zaproponować rozwiązania problemu i słuchaj. Pomoże to komuś, kogo pocieszysz, zrozumie twoje uczucia. W końcu czasami łatwiej jest zrozumieć własne doświadczenia, mówiąc im o innych. Odpowiadając na pytania, rozmówca może sam znaleźć rozwiązania, zrozumieć, że wszystko nie jest tak źle, jak się wydaje, i po prostu czuć ulgę.

Oto kilka fraz i pytań, które możesz wykorzystać w tym przypadku:

  • Powiedz mi, co się stało.
  • Powiedz mi, co ci przeszkadza.
  • Co doprowadziło do tego?
  • Pomóż mi zrozumieć, jak się czujesz.
  • Co najbardziej Cię przeraża?

Jednocześnie staraj się unikać pytań ze słowem “dlaczego”, są one zbyt podobne do potępienia i będą tylko denerwować rozmówcę.

4. Nie minimalizuj cierpień rozmówcy i nie próbuj go rozśmieszyć

Kiedy napotykamy łzy ukochanego, my, naturalnie, chcemy go pocieszyć lub przekonać, że jego problemy nie są tak straszne. Ale to, co wydaje nam się drobnostką, często może denerwować innych. Więc nie minimalizuj cierpienia innej osoby.

A jeśli ktoś naprawdę martwi się o drobiazg? Zapytaj, czy są jakieś dane, które odbiegają od jego poglądu na sytuację. Następnie przedstaw swoją opinię i podziel się alternatywnym wyjściem. Bardzo ważne jest, aby wyjaśnić, czy chcesz usłyszeć swoją opinię, w przeciwnym razie może wydawać się zbyt agresywny.

5. W razie potrzeby zaoferuj wsparcie fizyczne

Czasami ludzie nie chcą w ogóle rozmawiać, po prostu muszą czuć, że w pobliżu jest bliska osoba. W takich przypadkach nie zawsze łatwo jest zdecydować, jak się zachować.

Twoje działania powinny odpowiadać zwykłemu postępowaniu z tą lub inną osobą. Jeśli nie jesteś zbyt blisko, wystarczy położyć rękę na ramieniu lub lekko przytulić. Spójrz też na zachowanie innej osoby, może on da mu znać, czego potrzebuje.

Pamiętaj, że nie powinieneś być zbyt gorliwy, gdy pocieszałeś drugą połowę: partner może wziąć to za flirt i obrażać się.

6. Zaproponuj sposoby rozwiązania problemu

Jeśli dana osoba potrzebuje jedynie wsparcia, a nie konkretnej porady, powyższe czynności mogą wystarczyć. Dzieląc się doświadczeniami, twój rozmówca poczuje ulgę.

Zapytaj, czy możesz zrobić coś innego. Jeśli rozmowa odbywa się wieczorem, a częściej niż sugeruj, idź spać. Jak wiesz, poranek jest mądrzejszy niż wieczór.

Jeśli twoja rada jest konieczna, zapytaj najpierw, czy rozmówca ma jakieś pomysły. Decyzje podejmowane są chętniej, gdy pochodzą od osoby, która znajduje się w sytuacji spornej. Jeśli ktoś, kogo pocieszasz, jest niejasno świadomy tego, co można zrobić na swoim stanowisku, pomóż opracować konkretne kroki. Jeśli nie wie, co robić, zaproponuj swoje opcje.

Jeśli dana osoba jest smutna nie z powodu określonego wydarzenia, ale dlatego, że jest w depresji, natychmiast przejdź do omówienia konkretnych działań, które mogą pomóc. Lub zaoferować coś do zrobienia, na przykład razem pójść na spacer. Nadmierne myślenie nie tylko nie pomoże pozbyć się depresji, ale odwrotnie – ją zaostrzyć.

7. Obietnica dalszego wspierania

Na koniec rozmowy, pamiętaj, aby ponownie wspomnieć, że rozumiesz, jak ciężko jest dla ukochanej osoby i że jesteś gotowy, aby nadal go wspierać we wszystkim.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

62 + = 72