3 ders için yüzmeyi öğrenmek nasıl

Urban Tri yarışmalarına hazırlanmaya devam ediyorum ve bu makalede yüzmeyi nasıl öğrendiğimi, hangi tekniklerin doğru tekniklere ulaşacağını ve eğitim sırasında karşılaşabileceğiniz problemleri anlatacağım.

Eğitime başladığımda, yüzmeyi çoktan biliyordum. Eh, nasıl yüzülür – batma. Doğru hareketler konusunda çok vasat bir fikri vardı ve uygun bir nefes alma konsepti yoktu. Ve birkaç eğitim seansından sonra yüzme benim favori aktivitem, daha iyi koşu ve bisiklete dönüştü.

Urban Tri yüzme eğitimi
#adidasurbantri

Havuzdaki her antrenmanı dört gözle bekliyorum ve suda (ve suyun altında) hissettiğim kendinden daha çok emin olduğumda, daha çok yüzme severim. Ama her şey çok parlak değildi. Bu bağlamda, tüm sporlara uygulanan harika bir tavsiyem var.

İlk izleniminde sporu yargılama. En az üç sınıfa git. Beğenmediysen, bırak.

İlk vuruş

Urban Tri yüzme eğitimi: ilk vuruş
#adidasurbantri

Urban Tri yarışmalarında serbest stilde yüzeceğiz. Bu nedenle, en hızlı yüzme stilini seçmelisiniz. Kural olarak, herkes tavşanı tercih eder.

Bir tarama ile iyi yüzmek için, düzgün bir şekilde nefes almayı öğrenmelisiniz ve bu en çok rahatsızlığa neden olan ilk şey. Havayı solumak için kullanılır, kolay ve basittir. Ama suda nefes almak daha zordur: bir çaba sarfetmeniz gerekir. Ama çabucak alışırsın.

İşte ilk alıştırma: ağzınız ile suyun üzerinde hava solumak, burnunuza dalmak ve ekshalasyon yapmak, sonra tekrar ağzınızla iltifat etmek.

Dahası, egzersizi bir yüzme tahtasıyla da yapabilirsiniz – bunlar herhangi bir havuzda. Her iki eliyle ona tutun ve tekme pahasına yüzün. Aynı şekilde nefes al: su ağzı üzerinde bir nefes al, yüzünü suya daldır ve burnunu nefes al. Bu durumda, bacaklar dizden değil, kalçadan çalışır, böylece hareket sadece bacak ve ayak değil, tüm bacak tarafından gerçekleştirilir. Çorap gergin, ama çok değil.

Bu egzersizin ardından ellerinizi ekleyebilirsiniz: tek elle vuruş, suya soluk verme, soluk alma, ikinci eliyle kürek çekme, teneffüs etme, tekrar suya nefes verme. İlham sırasında, kafa su üzerinde yükselmez. Onu biraz yana döndürmelisin. Kafa, olduğu gibi, kulağın üzerindeki su yüzeyinin üzerinde uzanır, ense, suda uzanmış kolun yakınındadır.

Yüzmeyi öğrenmek nasıl
#adidasurbantri

Böylece teneffüs etmek için daha az zaman harcayacaksınız ve başınızı hızla suya indirebileceksiniz. Evet, ilk başta çok rahatsız edici ve sıra dışı olacak. Belki de birkaç kez suyu soluyacaksınız. Belki bir çift bile değil.

Bunu yaparken, bir tahta olmadan yüzmeyi dene. İki vuruş için bir nefes. Her zaman bir tarafta bir nefes alacağınız ortaya çıkıyor. şemasımn: kişi → nefes sağ → sol kürek → baş sağ tarafına döner (hala suda bir kişi), az miktarda su → → nefes inme sağ el üzerinden yükseltilmiş su → inme düşer.

Eğer nefes darlığı ise, klasik bir durumda nefes alma çabası – üç kol felç teneffüs: nefes → kafa sağ eli → kafa ile → → → inme solak inme hafifçe su → nefessiz kaldırdı solunda, döner sağ eli felç olan suya indirilir. Böylece kafanızı ilham almak için farklı yönlere çevireceksiniz.

Videoda, bu şemanın altında yüzüyorum – üç vuruş için nefes alıyorum. Ama bir hata yapıyorum: Parmaklarım bir yandan yayıldım ve onları bir arada tutmaya çalışmalıyım (bundan sonra konuşacağım).

İlk derste öğrenmeniz gereken her şey bu. Yüzünüze hiç yüzmediyseniz, oldukça zor ve nahoş görünebilir. Ama ilk izlenimden yargılamayın ve ikinci derse gelmeyin. Nefes almanın ve yüzmenin ne kadar kolay olacağına şaşıracaksınız.

İkinci ders: egzersiz “sopa”

İkinci eğitimde nefes almak daha kolay olacaktır. Belki de üç vuruşla nefes alamıyorsunuz – sorun yok. Sadece üçüncü seanstan başlamıştım.

Şimdi doğru tekniği uygulamak için egzersizleri yapma zamanı. Koç Gregory Navrotsky, “asa” egzersizini yapmamı tavsiye etti. Merkezdeki vuruşların çalışmasına yardımcı olur.

İnme sırasındaki el, merkezdeki suya girmeli ve vücudun kenarında değil, omuz seviyesinde olmalıdır.

Yani, tahta alın, ellerimizi koruyun, böylece bilekler birbirine değecek, birbirine çok yakın, başın karşısında. Bacaklar her zamanki gibi sıralar. Sağ eliyle bir vuruş yaparız, tam olarak merkeze döndürür, sonra soldan bir vuruş yapar ve tekrar merkeze geri döneriz.

50-100 metre yüzdükten sonra, bu egzersizi yaparken, bir plak olmadan da aynısını yapmaya çalışın. Eğer işe yaramazsa ve batmaya başlarsanız, plakayı tekrar alın. Bu alıştırmadan sonra eller otomatik olarak doğru bir şekilde hareket eder ve dikkatinizi üzerine harcamanıza gerek yoktur.

Ellerin hareketi ile ilgili önemli bir nokta daha var.

Daha hızlı yüzmek için, vücudunuzu rahatlatmanız ve elinize ulaşmanız gerekir.

Elinizle felç geçirdikten sonra hemen almayın, ama önce kolunuz uzanmış halde su üzerinde durun. Yüzerken ona ulaşmaya çalışın ve hızın nasıl arttığını hissedeceksiniz.

İlham anında, elinizi tutmayın. Kafanı yan tarafa çevir, nefes al, ve şu anda el su üzerinde uzanıyor, öne doğru uzanıyor. Ayrıca, kafa suya daldırılır ve daha sonra ikinci el inme vuruşunu yapar.

İleriye çek. Bileğinizi bükmeyin, parmaklarınızı kapalı ve düz tutun, böylece eliniz suları delen bir ok benziyor.

Üçüncü ders: Daha az vuruş, daha fazla bacak çalışması

Söylemeliyim: Bu egzersiz programına uymanız gerekmiyor. İlerlemenizi takip edin ve aşırı yüklenmeyin. Örneğin, iki vuruş için bir soluma ile yeterli havaya sahip olduğunuzu hissettiğiniz anda, üçe gidin, ancak daha önce değil. İlerlemenizi hızlandırmaya çalışmak, kendinizi yüzmekten uzaklaştırabilirsiniz. Teselli olarak, gelişmelerin oldukça hızlı bir şekilde görülebildiğini söyleyebilirim.

Nefes alıp vermediğinizde ve hızı arttırmak istediğinizde, aşağıdaki alıştırmaları deneyin – altı vuruş için elinizle bir vuruş.

Breathe → suya daldırılmış yüz → sağ vuruşlar → altı vuruş (tek bacak etkilerini sayabilirsin, sonra üçte) → nefes → sol vuruş → altı tekme. Bu egzersiz ellerin vuruşlarını uzatmaya ve bacakları iyileştirmeye yardımcı olur.

Ardından, alıştığınız gibi tavşanla yüzmeyi deneyin, ancak daha az vuruş yapın. Mesela 25 metre 50 vuruş için yüzün. Bir dahaki sefere 48 vuruş için yüzmeye çalışın – daha çok kolunuzun arkasından kayma yapın ve ayaklarınızı çalıştırın.

Isınma ve aksama

Egzersizlere başlamadan önce, ısınmak için 100 metre serbestte yüzün. Sırtında bir kurbağalama, bir gezinme ile yüzebilirsiniz. Farklı stilleri daha iyi.

Otostop için bacak eğitimi iyidir. Ellerinizi tahtada tutarak ve sadece ayaklarınızla çalışarak 100 metre yüzün. Ayaklarınızı kalçadan uzak tutun.

Karşılaşabileceğiniz zorluklar

  • Hava eksikliği. Büyük ihtimalle, sadece ilk iki veya üç seans sizi heyecanlandırır. Nefes keskin ve derin olmalıdır, böylece yüz su altında olduğunda iki veya üç vuruş için yeterli hava vardır. Burnumuzu kuvvetli bir şekilde nefes alıp, içine su girmeyecek şekilde nefes verin.
  • Ekipmanın dezavantajları. İlk derste yüzmek için gözlük getirmedim, sonunda havuzda unutulmuş gözlüklerden başkaları tarafından aldım. İçinde yüzmek çok rahatsız oldu, su her zaman içeri girdi. Bu yüzden yüzmeden önce gözlüklerini kontrol et.
  • Yetenek ve tekniklerinde güvensizlik. Doğru bir şey yapıp yapmadığınızı, koçsuz olarak yapıyorsanız bunu anlamak zordur. Uzmanlardan yüzme dersleri alma fırsatınız yoksa, havuz ziyaretçilerinin sizi videoya çekmelerini isteyin. Böylece tekniğini değerlendirebilir ve hataları görebilirsin.

Ve daha da iyisi – ücretsiz eğitim Urban Tri’ye gelin. Burada, koçun tavsiyesi ve iletişim ve olumlu bir tutum.

Kapsamlı bir antrenman çerçevesinde yüzme

sınıfta Kentsel Tri yüzme ilk havuzunda yüzerken sonra bir egzersiz bisikleti pedal ardından koşmak ve edeceğiz demektir karmaşık eğitim bileşenlerinden biridir.

Jogging ve yoğun bisiklet turlarından sonra yüzmenin gerçek bir mutluluk olduğunu söylemeliyim. İşte mutlu suratlı yüzüm: eğitim gününde çok sıcaktı.

Yüzme, kapsamlı bir Urban Tri eğitiminin bir parçasıdır
#adidasurbantri

Burada bir aksama olarak tezgâhta durduk. Eğitmene göre, bu egzersiz karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur – sadece suda iyi kalmanız ve hızlı bir şekilde yüzmeniz için ihtiyacınız olan şey.

Urban Tri eğitimi: ısınma ve aksama
#adidasurbantri

Ve havuzun serinliğinden sonra – meyve ve çilek smoothies. Lezzetli vitaminler ve enerji desteği. Yani eve gitmek için yeterince güç var ve bir egzersiz yaptıktan sonra tam bir öğün var.

Eğitimden sonra kendini yenilemenin zamanı Urban Tri
#adidasurbantri

Urban Tri’nin eğitimine gelin ve yüzmeye aşık olun.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

41 + = 50