Menstrüasyon sırasında neler yapılmaz: gerçek ve efsaneler

Seks yap

Cinsiyetle ilgili olarak, araştırmacılar uzunca bir sonuca varmışlardır.Bir dönem boyunca sevişebilir misin? , Menstruasyon sırasında seks yapabilirsin. Bir zamanlar, insanların temiz sıcak su ile bir su borusu (ve bu zamanlarda her geçen günlerde değil, her geçen gün) geçirdikten sonra, menstürasyonu ve cinsiyeti birleştirmek hijyenik değildi, her zaman durması muhtemel olmasa da. Menstrüasyon sırasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riski vardır, ancak önleme için prezervatif vardır.

Menstürasyon sırasında cinsiyetin endometriozise yol açtığı popüler görüş, kanıt bulunamadı.Dönem Seks, Endometriozis Riskinizi Yükseltir mi? .

Şimdiye kadar kimse bu hastalığa neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyor. Bağışıklık sistemindeki şüpheli arızalar, organların atipik yapısı, genetik, ama menstruasyon sırasında cinsel ilişki listede yok.Endometriozis – Nedeni. .

Menstürasyon sırasında cinsiyetin endometriozise yol açtığına dair kanıt yoktur. Aynı zamanda, adet kanını karın boşluğuna atmak sık rastlanan bir durumdur. Açıkçası, endometriozis gelişmesinde temel değildir. Bu nedenle, gelişimini tam olarak neyin tetiklediğini bilmiyoruz.

Spor için git

Sporun menstruasyon sırasında yararlı olduğu gerçeğinden başlayalım. Hareket ve fiziksel aktivite, kadınlarda sıklıkla ortaya çıkan rahatsızlıklarla, örneğin ağrıyla baş etmede yardımcı olur.

Aylık – kandaki progesteron seviyesinde keskin bir düşüşe tepki. Bu sırada östrojen seviyesi, başka bir kadın hormonu da çok düşüktür.

Menstürasyon sırasında kadın bedenin bir erkek gibi “göründüğü” dir.

Yani, adet dönemi kısa ve yoğun antrenman yapabileceğiniz bir dönemdir.Dönem Egzersiz: Laneti Kaldırma. , çünkü hormonal değişiklikler nedeniyle vücudun yakıtı “alması” daha kolaydır. Kısa egzersizler bile oldukça etkili olacaktır.

Ayrı bir konu ağırlıklarla ağırlık antrenmanıdır. İç organların sarkmasına, başka bir deyişle uterusun veya vajinanın ihmaline yol açabileceğini söylüyorlar. İç organları destekleyen kasların zayıflaması ve en önemlisi etkilenmesi nedeniyle prolapsus mümkündür.Uterin prolapsusu. yaş, hormonlar ve doğum.

Genel olarak, kalıcı ağır fiziksel çalışma – bu gerçekten prolapsus için bir risk faktörüdür, fakat en önemsiz olmaktan uzaktır.Pelvik organ prolapsusu. . Buna ek olarak, bu zor iş, iş yükü, güvenlik ve sporda her şeyde kademeli bir artış içermez.

Menstruasyon sırasında ağırlık kaldırma konusunda katı bir yasak yoktur. Bununla birlikte, yaşamın birkaç yıl boyunca ağırlıklarının (20 kg’dan fazla) düzenli olarak kaldırılmasının pelvik düşmeyi de içeren bazı jinekolojik hastalıklar riskini artırdığı unutulmamalıdır.

Tatiana Rumyantseva

Başka bir şey, eğer kötü hissediyorsanız ve herhangi bir oda hakkında düşünmek istemiyorsanız, o zaman vücudu aşırı yüklemeyin. Bazı yoga pozlarında oturmak daha iyidir – daha kolayYoga’nın primer dismenore’li genç kadınların adet ağrısı, fiziksel zindelik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi. adet ağrısı.

Diyete uyun

Sağlıklı bir diyet altında bir diyet anlıyorsanız, o zaman her zaman dikkate alınmalıdır. Menstruasyon zararlı yiyecekleri yemenin bir nedeni değildir. Diyet, hızlı kilo kaybı uğruna birkaç ürün üzerinde yarı açlıklı bir varoluş anlamına gelirse, o zaman hiç gözlemlenmemelidir (biz zaten neden yazdık), aylıkla ilgisi yoktur.

Menstürasyon sırasında, muhtemel anemiyi telafi etmek için karaciğer veya et gibi demir içeren gıdalara yaslanmak mantıklıdır. Bu yüzden iyi bir dana biftek vermeyin.

Banyo yap ve banyoya git

adet sırasında: banyoya git

Aslında, banyo sadece alınamaz, hatta gerekli olabilir. Öncelikle, hijyen sağlamak için gereklidir. Önce kendini yıkayabilirsin ve sonra sudaki kanla karışırsan, banyoya gidebilirsin. İkincisi, kan kaybı ve dismenore (ağrılı dönemler olarak adlandırılan) yüzünden, bir kadın çok yorgun olabilir ve banyo ve sauna rahatlamaya yardımcı olur.

Kendisi, ısı ve terleme adet sırasında önemli zararlara neden olamaz. Kendi duygularına odaklanmak gerekecek: büyük kan kaybı ve sağlığın bozulması, aşırı su kaybı ve sıcak bir odada bulunmak işe yaramaz. İdeal sağlık durumu ve tampon veya kaselerin kullanımı ile her şey mümkündür.

Tatiana Rumyantseva

Alkol içme

Menstürasyon sırasında alkol kontrendikedir. İçmek için veya içmemek, her zaman genel sağlık ve kişisel bir karar meselesidir, aylıkla ilgisi yoktur, ancak ilginç bir düzenlilik vardır.

Alkol, bir kadının durumunu, döngünün fazına bağlı olarak farklı etkiler. Döngünün farklı fazlarında aynı miktarda alkol alındığında kandaki etanol seviyesinin standart olmasına rağmen, tolerans (alkol toleransı) farklı fazlarda değişir.

Tatiana Rumyantseva

Bu değişim, genellikle iyi toleransa sahip, yani çok fazla içip sarhoş edilemeyen kadınlar için özellikle önemlidir. Menstürasyon sırasında toleransta keskin bir düşüş vardır. Tatyana Rumyantseva uyarıyor: Eğer menstruasyondan önceki hafta yaptığınız kadar alkol alsanız çok daha fazla sarhoş olabilirsiniz.

Askorbik içmek

İnternet, menstruasyonun başlangıcını tahmin etmek için, askorbik asit olarak bilinen C vitamininin nasıl kullanılacağına dair talimatları içermektedir. Yüksek dozda (ne olduğu bilinmemekle birlikte yüksek doz), acil kontrasepsiyon aracı olarak bile önerilmektedir.

Menstürasyon sırasında askorbik edilemeyen efsane, büyük ihtimalle, emeğin uyarılması için yüksek dozda C vitamini kullanılması ile ilişkilidir (şimdi bu yöntem geçerli değildir). Muhtemelen, menstürasyon sırasında askorbik olma korkusu, daha bol ve uzamış adet kanaması alma korkusuyla ilişkilidir (eğer C vitamini doğum yapabilme yeteneğine sahipse). Ancak, bazı bilgilere göre, C vitamini alan kadınlar, menstruasyon biraz daha kısa.

Tatiana Rumyantseva

Aspirin İçme

Aspirin kanı sulandırır, bu yüzden yan etkilerinden biri kanamayı arttırır. İç kanama ve yan etki riski nedeniyle çocuklara, yaşlılara, hamile kadınlara ve peptik ülserlere içilebilir değildir.

Menstruasyon sırasında artabilirAğır Menstrüel Kanama. kanama hacmi veya süresi. Sürekli alım için bir aspirin reçete edilirse ve uzun ve bol bir dönem geçirdiğini biliyorsan, bunu doktorunla konuş.

Adet çürümesini hafifletmek için ibuprofen gibi diğer ilaçları kullanın.

Ağda yapmak

Bilimsel çalışmalar varAdet döngüsü boyunca ağrı algısı. , Menstrüasyon sırasında ve önlerinde, kadınlarda ağrı algısının arttığını kanıtlar (bu küçük bir çalışma olmasına rağmen). Şu anda, gereğinden fazla acı çekmemek için, depilasyon da dahil olmak üzere acı verici prosedürlere bilinçli olarak yazmanın gerekli olmadığı mantıklıdır.

Cerrahi operasyonları yürütmek

Tabii ki, adet kanaması birçok cerrahi müdahalede olduğu gibi kan kaybıdır. Ama kanama toplam hacmi çok kötü değil – bir ay boyunca, 50-150 ml kaybolur. Aylık operasyonlar için bir kontrendikasyon değildirMenstruasyon – elektif cerrahi için hala kontrendikasyon? . Her durumda, operasyon acil ise, o zaman beklemek için zaman yoktur ve planlanırsa, doktor ile tartışılabilir.

Çalışmaların çoğunda postoperatif komplikasyon riski ile menstrüel siklusun evresi arasında bir ilişki yoktu. Bu nedenle, bir operasyon planlarken, menstruasyon dönemini kesinlikle hariç tutmak gerekli değildir.

Tatiana Rumyantseva

Aynı zamanda Tatyana Rumyantseva çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmayı önerir:

  1. Ağrı sendromunun şiddeti. Eğer bir kadın adet sırasında ciddi ağrı hissederse, o zaman ameliyat sonrası ağrı da eklememelisiniz.
  2. Kan kaybı. Her erkeğin, bir kadın büyük miktarda kan kaybederse, o zaman durumunuzu kötüleştirmemek için büyük kan kaybıyla ilişkili operasyonların süresini dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekir.
  3. temizlik. Operasyondan sonra uzun bir rehabilitasyon dönemi söz konusu ise, bir kadının hijyene özel dikkat göstermesi gerektiğinde aynı dönemde plan yapmak faydalı olmayabilir. Ve bir kadın menstürasyon olmadan yalan söylemek, bir kadın contalar kullanırsa, daha rahattır.

Bağışçı ol

Adet sırasında ve beş gün boyunca bile kan bağışında bulunamazsınız.Kimler bağışçı olabilir? . Donörlerde ve yaklaşık 500 ml kan alın. Daha da fazla kaybederseniz, sağlık için tehlikeli sonuçlara sahip olabilirsiniz.

Ayrıca, adet sırasında ve sonrasında kadınlarda hemoglobin düzeyi düşebilir ve verici için çok önemlidir. Bu arada, kadınların bağışlardan daha hoşgörülü olmalarının menstruasyondan kaynaklandığını söylüyorlar.

şarkı söylemek

adet sırasında: şarkı söyle

Hormonlar yüzünden vokal kordların değiştiğini söylüyorlar. Daha kalın hale gelirler, sesin çıkması daha zordur ve sonuç olarak, şarkıların sesleri sesin kesilmesine yol açabilir. Bir çalışmadaMenstrüel döngünün Batı klasik geleneğinde genç kadın şarkıcılar üzerindeki algılanan etkileri. Sydney Konservatuarı’nın sanatçılarını kontrol etti. Kadınların, döngünün ilk günlerinde şarkı söylemelerinin daha zor olduğunu, sesin daha da kötüleştiğini fark ettiler. Dinleyiciler (vokal öğretmenler) hiçbir fark görmedi.

Ve sesin özelliklerinin ölçüldüğü ve gerçeğin farkını bulduğu çalışmada, menstürasyon sırasında ses azalır.Kadın Sesleri Yumurtlama Olasılığı İşaretlerini Sağlıyor mu? Örnekleme Rejiminin Önemi. , yüksek notlar almak daha zordur. Hala şarkı söyleyebilirsiniz (aksi takdirde profesyonel vokalistler işe yarayacaktı), ama dikkat etmelisiniz: Papatya çayı içmek ve demetleri aşırı yüklememek, daha sonra deneyleri ertelemek.

Meme ve mamografinin ultrasonografisini yapmak

Adet döngüsü göğsü etkiler, bu nedenle aylık dönemde ve sonrasında memenin ultrason muayenesi paterni farklıdır.Normal kadınlarda meme ultrason görüntüsünün özellikleri ve menstruel siklusun farklı evrelerinde östradiol ve progesteron düzeyi ile korelasyonu. . Ve eğer göğsünüz genellikle ağrırsa, ultrason daha fark edilir değişiklikler olacaktır. Bu nedenle, böyle bir soruşturma en iyi şekilde menstruasyonun bitiminden sonra, fakat döngünün ilk yarısında yapılır.

Mamografi olabilirTarama Mamografisinin Doğruluğu Menstrüel Döngünün Haftasına Göre Değişir. Döngünün ilk haftasını yapın ve döngü, adetlerin ilk günü ile başlar. Ama bu bir garanti değilMamogramlarla Zamanlama Önemlidir. ideal bir sonuçtur ve inceleme için zorunlu bir koşul değildir. Eğer mamografi için gönderilirseniz ve aylar çok geçmezse, o zaman mükemmel bir gün beklemeyin ve sadece muayene olun.

Ayrıca okuyun:

  • → Bundan kurtulma zamanı olan menstruasyonla ilgili 7 popüler yanılgı
  • Gevşemeyi kaldırabilecek doğum kontrolü hakkındaki mitler →
  • Alkol yumurta öldürür →

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 78 = 83