Şeker bağımlılığı ile başa çıkmanın 15 yolu

Muhtemelen tatlıya olan bağımlılığa fazla önem vermezsiniz. Görünür, sorun nedir? Her köşede tatlı mevcuttur ve ruh hali bozulmaya başlarsa yeni bir doz almak o kadar da zor değildir. Ancak, tatlılığın zararını küçümsemek hala çok saftır: dişler şımarır, ağırlığı izlemek daha zordur, ruh hali değişimleri başkalarıyla ilişkilerini etkiler. Bence diyabet hakkında da duydun.

Diğer taraftan, çoğu insan doğal bir şey olarak şekerlemek için kullanılır: çocukluktan yetişkinler bebek tatlılarını verir, böylece sakinleşir veya sadece gülümser. Aynı zamanda tatlılara kayıtsız kalan şanslılar var. Ancak çoğu, daha olgunlaşmak ve ebeveyn kısıtlamalarından kurtulmak için, kendilerini emebilecekleri kadar çok tatlıya izin verirler.

Bağımlılığınız ne kadar olursa olsun, kendinize bir şey koymayın. Tatlılar için acımasız iştahı azaltmak için çeşitli yollar vardır.

1. İlk yemekle daha fazla protein tüketin

Çalışmalar, protein kahvaltısının gün boyunca tatlılar için istekleri azalttığını göstermiştir. doygunluk hakkında sinyalizasyon ve pankreatik polipeptit sayısını artırmak – açlık hormonu – Yalın protein kaynakları, Yunan yoğurt, şekersiz fıstık ezmesi, yumurta ve az yağlı peynir gibi, grelin miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu bulgular Missouri Üniversitesi tarafından doğrulandı: MRG bir protein kahvaltı yedik olanlar, sonradan daha az şeker istek deneyimli olduğu gösterilmiştir. Sabah Tırmanamayacağın gelmez boğaz dilim bile, hala ilk öğünde tercih protein ürünlerini verir.

2. Asla aç bırakma

İşe büyük ilgi gösterdiler ve öğle yemeğini ertelemeye karar verdiler mi? Boşuna. Eksik yiyecek alımı, tatlılar için istekleri başlatmak ve günün geri kalanını aşmak için doğru yoldur. Kanda stabil bir glukoz seviyesi sağlayacak beş öğün (üç ana öğün ve iki atıştırmalık) düzenine uyun. Mümkünse, proteinlerin, yağların ve karbonhidratların dengesini gözlemlemeyi deneyin, böylece kandaki insülin ve glukoz seviyeleri gün boyunca atlanmamalıdır. Sonra tatlı çekilmeyecek.

3. Açık olmayan şekeri dikkate alın

Birçok görünüşte zararsız ürün aslında çok fazla şeker içerir: ketçap, soslar, bazı baharatlar. Bu tür ürünleri önlemenin tek yolu, kompozisyonu okumaktır. Bu tür katkı maddelerinden besinlere tamamen kaçınmak daha iyidir. Bunlar genellikle birçok zararlı bileşen ve şekere ek olarak.

4. Tadı geliştirin

Bir önceki paragrafın devamında – bir sonraki ipucu: zevkinizi geliştirin ve ürünlerin tadını çıkarmayı öğrenin.

Şeker bağımlılığı nasıl aşılır?
svariophoto / Depositphotos.com

Sonuçta, taze fesleğen yaprakları ile dilimlenmiş domates, keten tohumu yağı, biraz tuzlu ve karabiber, peynir tabağı serpilir! Şahsen, ben böyle bulaşıkları sevindim. Üç yıl önce, yemek istediğimde düşündüğüm ilk şey çikolata ya da dondurma idi. Bu bir alışkanlık meselesi.

Baharat ile deney: tarçın ve zencefil tatlılar için istek bastırır. Tadı damağınızı mayonez ve ketçaptan daha rafine edilmiş katkı maddeleri ile sevdirin – en azından balzamik sirkeyi alın ve farklı bitkisel yağları deneyin. Sütlü kahvenin yeterince tatlı olmadığını düşünün mü? Laktoz laktoz denen başka bir nedendir.

5. Daha fazla uyku

Tatlı özleminde belirleyici rol, ghrelin, leptin ve insülin hormonları tarafından oynanır. Onları normale döndürün ve kurabiye arayışında bilinçsizliğe düşmeyi bırakacaksınız. Aynı zamanda ve fazla kilo sorunları ile daha az olacaktır. Chicago Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, uykusuz gecelerin leptin düzeyini% 18 oranında azaltmak için yeterli olduğunu ve grelin seviyesinin üçte bir oranında arttığını gösterdi – tatlılar için toplam istek neredeyse yarıya düştü. Ayrıca, uyku yoksunluğu günaha karşı direnme yeteneğini azaltır. Bu nedenle, tatlılığa bağımlılık konusunda mücadele etmek için, uyku size yardımcı olacaktır.

6. Daha aktif hareket edin

Hareketsiz yaşam tarzı iştahın artmasına katkıda bulunur. Diğer taraftan, fiziksel aktivite ve şekersiz olarak ruh halini arttırır. Bir dahaki sefere başka bir kek yapmak, basit egzersizler yapmak ya da sadece bir yürüyüş yapmak istiyorsun.

7. Gerçekten sizi rahatsız eden şeyi belirleyin

Tatlılar için özlem, duygusal rahatsızlık ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Belki de, yabancılaşma veya kırgınlık duygularıyla baş edemediğinizde, ergenlik çağındaki şekerlemelere bağımlısınızdır. Ama şimdi büyüdün! Olumsuz duygular için bir çıkış yolu bulun ve onları tatlılarla yemeyin. Evet, kolay değil – yıllardır desteklediğin refleksi değiştirmek için. Ama bu mümkün. Bir dahaki sefere, tahriş edip çikolataya ulaştığınızda, bir dakika durun, gözlerinizi kapatın, duyularınızı fark edin, nefesinize odaklanın ve rahatlayın. Şimdi tatlı sonraki bölümden tutmak biraz daha kolay olacaktır.

8. Tatlı tuzakları tanımlayın

Gününüzü analiz edin ve hangi saatlerde ve hangi yerlerde tatlı günahalara en duyarlı olduğunuza karar verin. Belki de ofisteki çerezlere sınırsız erişim var mı? Ben sempati duyuyorum. Bu makaleyi meslektaşlarına okuyun ve tatlıların meyve ile değiştirilmesini önerin. Belki de zor bir günün ardından süpermarkette çikolata satın almaya karşı koyamazsınız? Bugün, son kez ayartma yap, ama buna ek olarak bir paket fındık al ve bir torbaya koy. Yarın dükkana gitmeden önce, Zamorite kurdu.

Şeker bağımlılığı nasıl aşılır: tatlı tuzakları tanımlayın
olgamanukyan / Depositphotos.com

9. Sağlıklı bir tanıtım yapınız.

Kendinizi tatlılarla şımartmak yerine, kendinizi daha değerli bir zevke teşvik edin. Sık sık ya da yalnız olduğunuz zaman tatlılar için istek genellikle ortaya çıkar. Şeker içermeyen ödüller listenizi oluşturun ve kasvetli durumda elinizde bulundurun. kahve dükkanında kek sonraki parça için beklerken o 10-20 dakika boyunca neler yapabileceğini düşünün: kedi şekerleme kaşıma, bir dostu aramak, bir çizim yapmak, sevdiğiniz müzikleri dinlemek …

Ana kural – ödüller gıda dışı olmalıdır.

10. Kalsiyum eksikliği kaçının

Bazı çalışmalar, tatlılar için özlemin vücuttaki kalsiyum eksikliğinin bir sonucu olabileceğini göstermektedir. Eğer onun diğer belirtiler (kırılgan saçlar ve tırnaklar, diş hassasiyeti, yorgunluk), D vitamini ile birlikte kalsiyum hazırlanması propil kurs görmüş Ve bir dengesizliğe yol açıyor diyet, zayıf noktaları hakkında düşünmek varsa.

11. Ne yediğinizi kaydedin

Çalışmalar, bir günlük tutmanın kilo vermeye, özellikle de şeker tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ama bunu doğru bir şekilde yapmak, yani yediğin şeyi düzeltmek değil, ne yiyeceksin. Bunu yapmanın en kolay yolu bir fotoğraftır. Sonucu Instagram’da yayınlamak gerekli değildir. Sürecin kendisi önemlidir: Bir kamera açısını seçtiğiniz sürece, yaptığınız en iyi yemek seçimini düşünmek için kendinize birkaç saniye daha verin.

12. Bir fincan çay ve bir kitap ile rahatlayın

Stresten sadece bu tatlı rahatlama en yararlı değil, aynı zamanda en etkili değildir. Sussex Üniversitesi, çok daha iyi stres çayı rahatlatıyor bulundu. Daha da rahatlatıcı müzik. Ama en etkili yol okumaktır! Bu nedenle, bir alışkanlık geliştirin: tahriş hissedin – bir bardak çay yapın (tercihen papatya ile) ve kitabı okuyun. Okuma – sorunlardan kurtulmanın en iyi yolu çiğnemekten daha önemlidir.

Şeker bağımlılığı nasıl aşılır: çay ve kitap ile rahatlayın
lofilolo / Depositphotos.com

13. Yeterli sıvıları içirin

Dehidrasyon genellikle yanlışlıkla açlık veya şekerlemeler için özlem olarak algılanır. Yorgunluk, endişe, azalmış konsantrasyon ve hatta duygudurum halindeki bir ruh hali, vücuttaki su eksikliğinin bir sonucu olabilir. Çikolataya mı ulaştınız? 15 dakika boyunca bir kenara koyun ve önce bir bardak su içirin.

14. Aromaterapi düzenleyin

Bağımsız olarak sakinleşmek ve güçlü duygularla baş etmek hoş bir kokuya yardımcı olabilir. Refleks olarak tatlıya uzanmak yerine, lavanta, portakal veya kakule kokusunu solumayın. Bu kokular rahatlamaya ve kokuya olan ilgiye dikkat çekmeye yardımcı olur. Aynı zamanda, sakinliğe yol açan yeni bir refleks geliştirebilirsiniz.

15. Yaşamın tadını çıkarın

Programınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırın. İçinde gerçekten seni bekleyen yeterince şey var mı? Hayatınızdaki daha sağlıklı sevinç kaynakları, daha az tatlı arzu edersiniz. Andan zevk almayı öğrenin, ailenizle akşam yemeği ya da işten eve yürüyerek gidin. Daha sık gülün ve hayatınızın her anının tatlılığını hissedin. O zaman tatlı için özlem daha az olacaktır.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 37 = 38