Şişkinlik: Hangi gıdaların onun başa çıkmasına yardımcı olacak ve hangisi kaçınılmalıdır?

Şişkinlik nedenleri

1. Siz aşırı

Belki de bu şişkinliğin en yaygın sebebidir. Daha küçük boyutlu servisler durumu değiştirmeye yardımcı olacaktır.

2. Yağlı yiyecekler yersiniz

Yağ proteinlerden veya karbonhidratlardan daha uzun sindirilir, böylece mide uzun bir süre için doldurulur. Diyet içerisindeki yağları sınırlamaya çalışın.

3. Çok hızlı yemek

Masanın etrafında acele ederseniz ve yiyecekleri yutuyorsanız, gazlar sizi beklemeyecektir. Yavaş yiyin ve iyice çiğneyin. Yemekten sonra 20 dakika içinde tokluk hissi gelir. Bu yüzden bu 20 dakikayı tamamen çiğnemeye ayırın. Beslenme uzmanları, bunun sizi aşırı yemekten kurtaracağına inanır.

4. Havayı yutuyorsunuz

Sindirim sistemindeki gazların yaklaşık yarısı gıda ile yutulur. Tüpün içinden içmemeye çalışın, sakız çiğnemeyin, soda içmeyin ve şekeri emmeyi reddetmeyin. Birçok kişi stres durumunda çok fazla hava yutuyor. Sinirlerle baş etmek için nefes egzersizleri yapın.

5. Yatmadan önce yemek yiyor musunuz?

Eğer uyumadan önce bir iki saat yemek yemeyi seviyorsanız, bir şişkinlik hissetmeye hazır olun. Bir rüyada, sindirim yavaşlar, bu yüzden uyanmadan önce tüm yiyecekler ağırlığınızda kalır. Akşam yemeğini erken yiyemezseniz, sindirim sistemini aşırı yüklememeye çalışın. Kolayca bir şey yiyin, örneğin bir parça meyve veya yoğurt. Vücudunuz uyanır ve yiyecekleri sindirmeye hazır olunca, kahvaltıda ruhunuzu çekebilirsiniz.

6. Sigara içiyor musunuz?

Evet-evet, sigara sindirim sisteminin aktivitesini etkiler ve iyi gaz üretimine neden olabilir.

Hangi ürünler gaz oluşumuna neden olur?

Sebze ve meyveler

Baklagiller ve mercimek, şişkinliğe neden olabilen oligosakkaritler içerir. Nişasta ve şekerdeki bazı meyve ve sebzelerde bağırsakta bulunan gazlar birikmektedir. Bu lahana (beyaz, Brüksel, renk), havuç, kayısı, kuru erik. En sevdiğiniz ürüne katılamaz mı? Bir çift için pişirmeye çalış. Kavun gibi meyveli zengin meyveler yerine kivi ye. Pek çok aktinidin vardır ve proteinleri parçalamaya yardımcı olan ve şişmeyi önleyen doğal bir enzimdir.

tatlandırıcılar

Aspartam, sukraloz ve sorbitol, hiç sindirilmemişse zayıf sindirilir. Yapay tatlandırıcılar, modern dünyanın bir ürünüdür, insan sindirim sistemine kesinlikle yabancıdır. Bunları diyetten tamamen dışlama olasılığı yoksa, en azından tüketimi azaltmak için deneyin.

Süt ürünleri veya laktoz

Laktoz intoleransı şişkinliğin başka popüler nedenidir. En sevilen dondurma, örneğin, muzlu badem sütünün dondurulmuş smoothie’leri ile değiştirilebilir.

Kepekli tahıllar ve türevleri

Tam tahıllı gıdalar yararlıdır, ancak gazların oluşumunu destekleyen çok lif içerirler. Daha fazla su içirin ve yavaş yavaş vücudu lif ve tam tahıllara alıştırın. Sıvı yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareket etmesine yardımcı olur ve şişmeyi önler.

Koruyucular, sodyum tuzu ve glutamat

Cips, kraker, hazır kahvaltılar, sindirim sisteminizde patlamaya hazır gerçek bombalardır. Tarif bir – yararlı gıda için gidin. Fast food yerine, et, soda yerine limon, nane veya salatalık ile temiz su içirin.

Hangi ürünler gaz oluşumunu azaltır

kuşkonmaz

Bu, şişkinliğe karşı mücadelede bir numaralı üründür. Kuşkonmaz aşırı suyu giderir, sindirimi kolaylaştırır, bağırsaklarda rahatsızlığı giderir ve asbestli prebiyotikler yararlı bakterilerin gelişmesine yardımcı olur.

salatalık

Gaz üretimini azaltmaya yardımcı olan bir antioksidan olan quercetin içerirler. Salatalık fazla sıvıyı çıkarır, az kalorisi vardır, fakat çok fazla C vitamini, beta-karoten ve magnezyum içerirler.

muz

Avokado gibi, potasyum açısından zengindirler. Suyun vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur, bu nedenle aşırı miktarda sodyum yiyeceğinin neden olduğu şişliği ortadan kaldırabilir. Kabarma, kabızlıktan kaynaklanıyorsa, muz da yardımcı olacaktır.

papaya

Meyve sindirim sistemindeki proteini parçalayan ve yiyecekleri sindirme sürecine yardımcı olan enzimler bakımından zengindir.

Fermente süt ürünleri

Şişliği gidermek için ekşi süt ürünlerini kullanabilirsiniz: doğal yoğurt, kefir, fermente pişmiş süt. Yiyecekleri sindirmeye yardımcı olan yararlı bakteriler içerirler. Şişirmekle yulaf lapası yemelisin. Yulaf ezmesi sindirimi normalleştirmeye yardımcı olur ve karabuğday lapası bağırsak hareketliliğini iyileştirir. Şişeleme için en popüler ev ilaçları dereotu. Şişmeyi önlemek veya rezene tohumu kaynatmak için salatalara ekleyebilirsiniz.

Rezene tohumları

Gazlar tarafından işkence edilirseniz başka bir ürün kurtarıcıdır. Rezene spazmları rahatlatır ve şişmeyi azaltır. Tohumdan alınan boş et suyunda değil, kolik hastalığına yakalanmış bebekleri reçete edin. Tohumlar yiyeceğe eklenebilir, onlardan çay hazırlanabilir veya sadece kuru olarak çiğnenebilir.

Maria Kursakova
Vegan mutfağı şefi, yararlı yemek konusunda uzman.

Şişmeye karşı mücadelede en etkili ürünler kereviz, ananas, olgun muz, papaya ve keten tohumudır. Baharatlar iyidir: zencefil, tarçın, rezene tohumu ve biberiye. İkincisi, et suyuna eklenebilir veya fırında pişirilmiş sebzelerle serpilir. Sıradan su da problemi etkili bir şekilde çözer.

zencefil

Bir mucize ilaç, sizi sadece soğuk algınlığından kurtaracak, aynı zamanda gazla savaşmaya da yardımcı olacaktır. Enzimler kökte bulunur, proteinleri parçalara ayırır ve gaz oluşumunu azaltır. Zencefil veya çaylara zencefil eklenebilir.

Nane veya papatya çayı

Otlar sindirim sisteminde kas gerginliğini giderir ve gazları temizler. Papatya ayrıca gerginlik ve stres rahatlatır.

Bir uzmana başvurun

Gaz üreten ürünlerin ve içeceklerin tüketimini sınırlandırırsanız, ancak yine de bir şişlik hissederseniz, bir uzmana başvurmanız gerekir. Kalıcı gazlar sindirim sistemi ile ilgili ciddi problemlerden bahsedebilir. Neyse ki, bu nadiren olur.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

66 − = 56