Uyku bozukluklarının nedenleri ve bunlarla baş etme yolları

Uyku bilimi, herkesin ayrılan zamandan tam olarak yararlanabilmesi ve öngörülen zamandan önce başka bir dünyada bırakılmaması için yaşam boyunca yeterli düzeyde bir gece istirahati olmasını şiddetle tavsiye eder. Ne yazık ki, bazen uyumak için bir arzu yeterli değildir. Bazen bir kişi, size anlatmak istediğimiz bozukluklarından dolayı uyuyamaz veya tatmin edici bir uyku kalitesi elde edemez.

1. Uykusuzluk

Uykusuzluk, o uykusuzluk – her yaştan insanlarda bulunan son derece okunaksız ve yaygın uyku bozukluğu. Yetersiz süre ve / veya kötü uyku kalitesi ile karakterize edilen, uzun bir süre düzenli olarak gerçekleşir (bir ay veya iki hafta boyunca haftada üç kez).
Uykusuzluk: bir açıklama, semptomlar, nedenleri ve tedavisi
Oleg Golovnev / Shutterstock.com

Neden olur. Stres, ilaçlar, anksiyete veya depresyon, alkol bağımlılığı, resepsiyon narkotik, çalışmak, somatik ve nörolojik hastalıklar, sürekli yorgunluk kaydırmaya nedeniyle sirkadiyen ritim bozukluğu, aşırı uyku hijyeni ve olumsuz koşullara (bayat hava, dış gürültü olmaması bir yan etkisi aydınlatma).

Semptomlar. Uykuya dalmak ve uykuyu sürdürmekle ilgili zorluklar, uyku eksikliğinden ve sonuçlarından, zihinsel ve fiziksel verimliliğin bozulmasından ve sosyal işlevsellikte düşüşten endişe duyuyor.

Tedavisi. Uyku bozukluğunun nedeninin tanısı, uykusuzluktan kurtulmanın ilk adımıdır. Sorunu tanımlamak için, tıbbi muayeneden polisomnografiye (özel bilgisayar programları ile uyku kişi göstergelerinin kaydı) kadar kapsamlı bir muayeneye ihtiyacınız olabilir.

Sen temelleri ile başlamak gerekirken, uzun süredir test edilmiş ve bir sürü insan: Bir öğleden sonra şekerleme reddi, kontrol oyunların zihinsel heyecan kaçınarak, akşam aşırı yemek günlük yatmadan, havalandırma kesin zamanlama izleyerek ve yatmadan önce odayı, küçük egzersiz gölgelendirdi TV, kitap, yatmadan önce serin bir duş alıyorum.

Alınan önlemlerin başarısız olması durumunda, bir psikolog doktorun reçetesine göre temel bir bedensel veya nörolojik hastalığın tedavisi için yardıma ihtiyaç duyabilir.

2. Huzursuz bacaklar sendromu

RLS, bacaklarda hoş olmayan hislerle karakterize nörolojik bir hastalıktır ve genellikle akşamları ve geceleri, sakin bir halde kendini gösterir. Tüm yaş gruplarında görülür, ancak çoğunlukla orta ve yaşlı nesiller arasında ve kadınlarda 1,5 kat daha fazladır.

Neden olur. Birincil (idiyopatik) ve ikincil (semptomatik) RLS vardır. ilk önce herhangi bir nörolojik ya da somatik hastalık yokluğunda meydana gelir ve kalıtım ile ilişkilidir ve ikinci demir eksikliği, magnezyum, folik asit, vücutta tiamin veya vitamin B grubu, tiroid hastalıkları, ve ayrıca üremi, şeker hastalığı, kronik neden olabilir akciğer hastalıkları, alkolizm ve diğer birçok hastalık.

Semptomlar. Kaşıntı, kazıma, iğneleme, patlama veya basma karakterinin alt ekstremitelerinde hoş olmayan duyumlar ve “sürünen emekleme” yanılsaması. Ağır duygulardan kurtulmak için, bir kişi titremeye, ayağa kalkmaya, ovalamaya ve masaj yapmaya zorlanır.

Tedavisi. Öncelikle tedavi, birincil hastalığın düzeltilmesi veya vücut için yararlı olan elementlerin eksikliğinin yenilenmesidir. Farmakolojik olmayan tedavi ılık suda bacakları ve ayakları titreşimli masaj durulama, gün boyunca orta egzersiz ile birlikte sc (örneğin, antipsikotikler, metoklopramid, antidepresanlar ve diğerleri) arttırabilmektedir ilaçlar, reddedilmesini kapsar. İlaç tedavisi alımı sedatif (anksiyolitik) ajanlar ile sınırlı veya benzodiazepin ilaçları, dopaminerjik maddeleri, antikonvülzan, opioidlerin sırasında büyümesi olabilir.

3. Davranışsal hızlı uyku faz bozukluğu

Merkezi sinir sisteminin işleyişindeki bir bozukluğu temsil eder ve hızlı uyku fazında uyuyanın fiziksel aktivitesinde ifade edilir. FBG (REM fazı, hızlı göz hareketi fazı) artmış beyin aktivitesi, çarpıntı ve solunumun neden olduğu kaslar dışında insan vücudunun rüyası ve felçiyle karakterizedir. FBG’nin davranış bozukluğunda, insan vücudu anormal bir “özgürlük” hareketi kazanır. Olguların% 90’ında hastalık, özellikle de 50 yaşından sonra erkekleri etkilemekle birlikte, dokuz yaşındaki hastalar da vardı. Dünya nüfusunun% 0,5’inde görülen nadir bir hastalıktır.

Neden olur. Bununla birlikte, tam olarak bilinememekle birlikte, Parkinson hastalığı, multisistem atrofisi, demans veya Shay-Drageer sendromu gibi çeşitli dejeneratif nörolojik hastalıklar ile bir bağlantı vardır. Bazı durumlarda, bozukluğa alkol içmek veya antidepresan almak neden olur.

Semptomlar. Bir rüyada konuşmalar veya ağlamalar, uzuvların aktif hareketleri, bükümleri, yatağa atlamak. Bazen “saldırılar”, insanların ya da hastalığın kendisi tarafından mobilyaya verilen şiddetli darbelerden dolayı uyuyarak elde edilen travmalara dönüşür.

Tedavisi. Antiepileptik ilaç “Klonazepam” hastaların% 90’ına yardımcı olur. Çoğu durumda, bağımlılık yapmaz. İlaç işe yaramazsa, melatonin reçete edilir, sirkadiyen ritimlerin bir hormon düzenleyicisi.

4. Bir rüyada apne

Solunum hareketlerinin durması, kısa süreli akciğer ventilasyonunun durmasıyla olmaz. Uyku bozukluğunun kendisi hayatı tehlikeye atmaz, ancak hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, inme, pulmoner hipertansiyon, obezite gibi diğer ciddi hastalıklara neden olabilir.

Neden olur. Bir rüyada apne, karakteristik horlama (obstrüktif uyku apnesi) ile üst solunum yolunun daraltılması ve çökmesi veya beyinden kaslara (merkezi uyku apnesi) “solunum” dürtülerinin yokluğuyla ortaya çıkabilir. Obstrüktif uyku apnesi sendromu daha sık görülür.

Semptomlar. Horlama, uyuşukluk, konsantre zorluk, baş ağrısı.

Tedavisi. Obstrüktif uyku apnesi tedavisinde en etkili yöntemlerden biri, bir kompresör ünitesinin yardımıyla CIPAP-pozitif hava yolu basıncının sürekli olarak bakımıdır.

Bir rüyada apne: bir tanımlama, nedenleri, belirtileri, tedavisi
Brian Chase / Shutterstock.com

Bununla birlikte, ACV cihazlarının düzenli veya periyodik kullanımı tüm insanlar için uygun değildir ve bu nedenle hava yolu boşluğunu arttırmak için farinksin belirli dokularını cerrahi olarak çıkarmayı kabul ederler. Yumuşak damakın lazer yumuşaklığı da popülerdir. Tabii ki, bu tedavi yöntemleri, yalnızca insan sağlığının detaylı bir incelemesinden sonra atanmalıdır.

Ameliyatın bir alternatifi olarak, hava yolu ve nipellerde açıklık sağlamak için özel intraoral cihazların kullanılması önerilmektedir. Ancak, kural olarak, olumlu bir etkisi yoktur.

Merkezi uyku apnesine gelince, burada CIPAP terapisi de etkilidir. Buna ek olarak, ilaç onaylanmıştır.

Önlemeyi unutmamalıyız, bu da mümkün olduğunca erken bir şaşkınlık olmalı. Örneğin, sigarayı bırakmak ve alkol almak, spor yapmak ve kilo vermek, yanınızda yatmak, yatağın başını yükseltmek, damak ve farinks kaslarını güçlendirmeye yardımcı olacak özel solunum egzersizleri yapmak tavsiye edilir.

5. Narkolepsi

Aşırı gündüz uykululuk tekrarlayan bölümleri ile karakterize hipersomnia ile ilgili, sinir sistemi Hastalığı. Narkolepsi çok nadirdir, çoğunlukla genç erkekleri etkiler.

Neden olur. Çok az güvenilir bilgi vardır, ancak bilimsel araştırma, uyanıklık durumunu korumaktan sorumlu olan hormonun yokluğunu ifade eder.

Muhtemelen, hastalık, viral hastalıklar gibi harici bir provoke faktörle birlikte kalıtsaldır.

Semptomlar. Narkolepsi, aynı anda bir veya daha fazla semptomla kendini gösterir:

  • Uykuya dalılmamış uyuşukluk ve ani saldırıların gündüz vakti uyuyor.
  • Katapleksi – pozitif veya negatif doğanın güçlü duygusal şoklarından dolayı kas tonusunu kaybettiği bir tür devlet. Genellikle katapleksi hızlı bir şekilde gelişir, bu da rahatlamış bir vücudun düşmesine yol açar.
  • Uykuya dalmak ve uyanmak gibi uyanıklar, uyanık rüyalar gibi, bir kişi hala uyanıkken, görsel ve görsel vizyonları zaten duymaktadır.
  • Uyku felci ilk saniyede ve bazen uyanıştan sonra bile dakikalar. Aynı zamanda, bir kişi açık bilinçte, ancak sadece gözleri ve asırları ile hareket edebiliyor.

Tedavisi. Modern tedavi, hastalık ile baş edemiyor, ancak semptomlarını hafifletebilir. İlaç tedavisi, uyuşukluğu azaltan ve katapleksi veya uyku felci semptomlarını zayıflatan psikostimulanların alınmasını içerir.

6. Somnambulizm

Uyurgezerlik veya uyku hali olarak bilinen hastalık, bir kişinin uyku durumundayken fiziksel aktivitesi ile karakterizedir. Yan yana, uyuma oldukça zararsız görünebilir, çünkü bir uyuyan en sıradan ev işlerini yapabilir: temizlik, TV seyretmek, müzik dinlemek, çizim yapmak, dişlerini fırçalamak. Bununla birlikte, bazı durumlarda, uyurgezer, sağlığına zarar verebilir veya kazayla karşılanmış bir kişiye karşı şiddet uygulayabilir. Somnambulistlerin gözleri genellikle açıktır, uzayda gezinebilir, basit sorulara cevap verebilir, ancak eylemleri hala bilinçsizdir. Deli uyanırsa, gece maceralarını hatırlamaz.

Neden olur. Bazı ilaçlar, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, stres, anksiyete, epilepsi almak, uyku, acı ya da ateşli durumun yetersiz veya kalitesiz olması.

Semptomlar. Her zamanki hareket ve basit operasyonlara ek olarak, oturma pozisyonunda, mutsuzluk ve istemsiz idrara çıkma bir rüya olabilir. Çoğu zaman somnacılar, yatağa gittikleri yerde değil, örneğin bir koltuk, bir koltuk ya da banyoda bir yatak yerine uyanırlar.

Tedavisi. Çoğu zaman uyurgezerlik geçiren insanlar tıbbi tedaviye ihtiyaç duymazlar. Stres ve uyku hijyenini azaltmaları önerilir. Alınan yetersiz önlemler ile antidepresanlar ve sakinleştiriciler reçete edilir. Hipnoz ile de uygulanır.

7. Bruxizm

Uyku sırasında dişlerle taşlama veya dokunarak ifade edilir. Bir saldırının süresi dakika olarak ölçülebilir ve bir gece birkaç kez tekrarlanabilir. Bazen ses o kadar güçlü ki etrafındaki insanlara rahatsızlık vermeye başlar. Ancak, bruksizmde çok daha fazla hasar, uyuyanın kendisinde bulunur: diş minesine, diş etlerine ve çene eklemlerine ilişkin sorunları ağırlaşır.

Neden olur. Güvenilir bir bilgi yok. Vücudun solucanlarının varlığı sonucu bruksizm gelişmesi teorileri, çevresel faktörlerin etkileri veya diş taşlama ihtiyacı bilimsel bir onay almadı. En olası nedenler stres, zihinsel dengesizlik, zihinsel yorgunluk ve sinirliliktir. Yanlış bir ısırık olan kişilerde bruksizm sık görülen vakaları.

Semptomlar. Sabah migren ve baş ağrıları, yüz kaslarında ağrı şikayetleri, tapınaklar, çeneler, kulak çınlaması. Bozukluğun uzun vadeli yapısıyla, dişlerin sert dokusu silinir ve çürükler gelişir.

Tedavisi. Stres veya psikolojik danışmanlığın öz-yönetimi. Bruksizmi olan hastalar, dişleri sürtünmeden koruyan, tek tek kapri yaparlar.

Bruxism: açıklama, nedenleri, belirtileri, tedavisi
Am2 Antonio Battista / Shutterstock.com

8. Gece terörü ve kabuslar

Korkuların ve kabusların tüm hoş olmayan homojenliği ile, uyku sırasında farklı şekilde ifade edilirler.

Gece korkusu neredeyse orada rüyalar sırasında uyku derin fazında gelir, bu yüzden kişi umutsuzluk duygusu ve bir felaketten duygusu uyanır ancak olayların detaylı bir resmini tarif edemez.

Kabuslar, rüyaların meydana geldiği hızlı uyku evresinde meydana gelir. Bir kişi ağır duygulardan uyandırır ve aynı zamanda neler olduğuna dair detayları da açıklayabilir.

Rahatsız edici rüyalar genç yaşlarda daha sık görülür, yaşlandıkça sıklık azalır.

Neden olur. Gece terörü ve kabuslarının ortaya çıkmasıyla ilgili çeşitli teoriler var. Örneğin, ağır bir rüya önceden deneyimlenen bir psikopatizm olayının sonucu olabilir, yaklaşan bir hastalığı işaret edebilir. Çoğunlukla korku ve kabuslar ortak bir depresif ve rahatsız edici bir arka plan üzerinde ortaya çıkar. Ayrıca, bir kişinin rüyalardaki fobisini güçlendirmek, dikkati taşımaları ve böylece hayatta mümkün olduğunca temkinli kalmaları gerektiğine inanılmaktadır.

Kan basıncını düzenleyen bazı antidepresanlar ve ilaçlar nahoş rüyalara neden olabilir.

Tutku korku filmleri, oyunlar ve kitaplar korku ve kabusların ortaya çıkmasında olumsuz bir rol oynayabilir.

Semptomlar. Çığlıklar ve inekler, artan basınç ve terleme, hızlı nefes alma ve çarpıntı, korkuda keskin bir uyanış.

Tedavisi. Stresden kurtulmak, yeni olumlu duygular kazanmak, uyku hijyenini gözlemlemek gece terörü ve kabuslarından kurtulmanın ilk adımları. Bazı durumlarda, bir terapistden tedaviye veya ilaç almaya ihtiyacınız olabilir.

Hiç uyku bozukluklarından muzdarip oldunuz mu? Hangi teknikler onlardan kurtulmanıza yardımcı oldu?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

90 − 83 =