Yolculuğa başlamada 9 tipik hata ve onları önlemek için yollar

1. Çok fazla şey

İlk kez uzun bir bağımsız yolculuk yapacağınız zaman, mümkün olduğunca çok şey almak istersiniz. Beyinleriniz, “Ya aniden…” sözleriyle başlayan, daha yavaş ve daha dahiyane durumlar yaratırken, sırt çantası yavaş yavaş mutlak yetersizlik durumuna geçer.

Durdur şunu! Unutmayın, tüm bunların sırtınızı taşımalısınız ve bu yolculukları işkenceye dönüştürebilir. Genellikle bir insanın yaşam için çok az şeylere ihtiyacı vardır ve eksik olanlar hemen hemen her zaman yerinde elde edilebilir. Yolculuk için uygun şekilde hazırlanma yeteneği, deneyim ile birlikte gelir, ancak sadece sizin yanınızda minimum olanı almaya hemen uyum sağlamak daha iyidir.

2. Sıkı Güzergah Planlama

Bazen acemi gezginler, tüm rotayı ayrıntılı olarak planlarlarsa, tüm nakilleri ve durakları hesaplar, tüm biletleri önceden ayırtırlar, onları sürprizlerden ve streslerden kurtaracaklarına inanırlar.

Ama daha sık aksine tersine çıkıyor. En beklenmedik anlarda, dikkatlice tasarlanmış planınızı ezecek, kartların bir evi gibi, öngörülemeyen bir durum olabilir. Bu nedenle, elbette, plan yapmak, ama aşırı fanatizm olmaksızın gereklidir. Gecikme ve gecikmelerden sonra sinirlenmemesi için manevra için bir yer bırakmak daha iyidir.

3. Çok hızlı tempo

Yeni bir ülkeye gittiğinde, her şeyi yakalamak ve her şeyi görmek istersiniz. Arzu anlaşılabilir, ancak dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Aksi takdirde, bir kaç daha zorunlu fotoğraf çekmek için, uykudan ve dinlenmeden atlayan çalıntı bir ata dönüşebilirsiniz.

Sakin ol ve sakin ol. Hâlâ her şeyi göremezsiniz, bu yüzden niceliğe değil, gösterimlerinizin kalitesine odaklanın. Güzel yerlere dallarla tanışın, yeni yemeklerin lezzetlerini teneffüs edin, yeni geleneklerle tanışın.

4. Dijital teknolojiye inanç

Kesinlikle inanılmaz bir dijital zamanda yaşıyoruz ve birçok nesne bugün maddi düzenlemelerini kaybediyor. Ancak, yolculuğunuzun rotasının geçtiği ülkelerde, e-bilet, kredi kartı ve çevrimiçi hizmetlerini duymamış olabilirsiniz. Bu nedenle, ülkenizde üç saniye süren tamamen basit bir işlemin, başka bir yerde kullanılamayacağı gerçeğine hazır olun. Biletleri, biniş kartları, kartlar ve diğer önemli belgelerinizi her zaman yanınızda bulundurun.

5. Dolaşım

Yurtdışında dolaşımın dikkatsiz kullanımı size çok pahalıya mal olabilir. Geri dönüş evlerinde deneyimsiz turistler mobil trafik için büyük miktarlarda ödemek zorunda kaldıklarında, İnternet yeterince hikaye bulunabilir. Bu nedenle, gezinin başlangıcından önce dolaşım hızlarını öğrenmeye çalışın ve maliyetleri en aza indirmek için en uygun programı bulun.

6. Güven

Bağımsız seyahatlere yönelik tutumlarındaki birçok insan, taban tabana zıt bakış açılarına bağlı kalmaktadır. Bazıları, dünyanın kötülük ve aldatmacalarla dolu olduğuna inanır, bu yüzden gezginlerin mutlaka rahatsız edilmeleri veya soyulmaları gerekir. Diğerleri ise tam tersine, yalnızca pembe renklerle gerçekleri boyamakta, barışa, dostluğa ve karşılıklı desteğe inanmaktadırlar.

Aslında, dünya renklidir, içinde hem pembe tavşanlar hem de şeytani gri kurtlar vardır. Gerçekten kandırılmış ya da soyulmuş olabilirsiniz, bu yüzden size “ilgisiz” arkadaşlığını sunan her aborijine güvenmemek için dikkatsiz olmayın. Uyanık olun ve içgüdülerini dinleyin. Anksiyetenin zili içeride yumuşak bir şekilde çalmaya başlarsa, o zaman en cazip teklifi bile reddetmelisiniz.

7. Atıkluluk

Normal şartlarda insanlıktan yoksun olan bazı insanlar, seyahat halindeyken çatıyı temizler. Anlamsız “otantik” biblolar almaya başlar, en pahalı işyerlerinde yemek yiyebilir ve pathos gezileri satın alabilirler. Sonra ayılma geliyor, ama çok geç.

Yolculuk kalitesinin her zaman doğrudan harcanan miktara bağlı olmadığını unutmayın. Önceden doğru döviz kurunu biliyorum, farklı yerlerde fiyatları karşılaştırın, pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Ve asla ve hiçbir şey için bir skandal ile üçlü bir tarife ödemek istemiyorsanız, önceden belirlenmiş bir fiyat olmadan herhangi bir hizmet için yerleşmez.

8. Sigorta eksikliği

Hepimiz sadece en iyisini umarız. Çoğu durumda, bu tam olarak ne olur. Ama bazen seyahatler ters gidebilir. Apandisit, travma, gıda zehirlenmesi veya soğuk algınlığı – bu nasıl öngörülebilir? Hayır, bu yüzden açgözlü olmayın ve önceden öngörülemeyen sıkıntılar durumunda yardımcı olacak seyahat sigortası zorunlu.

9. Yerel geleneklerin görmezden gelmesi

Çoğu durumda, insanlar bir turist olarak durumunuza sempatiktir ve yerel gümrüklerin küçük çaplı ihlallerini affeder. Ancak bu tedbirin bilinmesi ve özellikle dine bağlı olan gerçekten ciddi tabuları ihlal etmemesi önemlidir. Bu nedenle, zaman ayırın ve ziyaret etmeyi planladığınız ülkelerdeki davranışlarla ilgili temel önerileri inceleyin. Daha da iyisi, yerel lehçede en az birkaç kelime öğrenirseniz. İnsanlar bunu ülkelerine saygı göstergesi olarak algılar ve size aynı şekilde cevap vermeye çalışırlar.

Ve gezginlere başlamak için ne tavsiye edersiniz? Belki kişisel deneyimlerden ilginç hikayeler var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

70 − = 63