Bouldering – yükseklikten korkanlar için kaya tırmanışı

Birçok insan banal korkudan dolayı tırmanmak hakkında düşünmek bile istemiyor: aniden düşecek ve düşecek? Güvenilir bir sigorta ile ilgili sözler bile yardımcı olmaz, çünkü hiçbir mekanizma mükemmel değildir.

Neyse ki, başka bir tırmanış, daha az karmaşık ve kesinlikle daha az ilginç ve heyecan verici bir şey yok.

Bouldering nedir?

climbinggymreviews.com

Bouldering (İngiliz kayası – kaya), dünyadan uzaklaşmak zorunda olmadığınız bir tırmanış türüdür. Kayanın yüksekliği beş metreye ulaşabilir (bu durumda sigorta zorunludur), ancak birçok eğitim pisti yerden 1.5-2 metre yükseklikte yer almaktadır.

Düz ve eğimli duvarlarda kancalar vardır – tutturmak için farklı boyut ve şekillerde özel çıkıntılar. Ayrıca, sözde kabartmalar söz konusudur – bu kayaların çarpıntılarını taklit eden pürüzlü yüzeyler.

atlet ekstra puan aldığı için kanca, ve üst – – Eğer iki eliyle almak gerekir bunun için üst kısmında bulunan bir kanca ve sonra parça geçirilen olarak kabul edilecektir yolda bir bonus. Yerde düşerken yaralanma riskini azaltan yumuşak paspaslar yatıyor.

Yollar farklı karmaşıklık seviyeleri ile gelir. Örneğin, kancalar birbirinden uzak, küçük ve rahatsız edici olabilir. Parça, eğimli bir yüzey üzerinde veya hatta “tavanda” bulunabilir.

İzlerin karmaşıklığı nasıl ölçülür?

Rusya’da bouldering rotaları için karmaşıklık düzeyini değerlendirmek için, French scale Font kullanılmıştır: sayı ne kadar yüksekse parkur o kadar karmaşıktır. Ölçekte ayrıca harfler (daha fazla alfabe, daha zor olan) ve rotanın artan karmaşıklığını gösteren + işareti vardır.

Yine de dünyada, yeni başlayanlar için en basit yol olan V0 ölçeği kullanılmaktadır. Karmaşıklık arttıkça, sayılar büyür: V1, V2, V3. + Veya – işaretleri biraz artan veya azalmış karmaşıklığı göstermek için kullanılabilir.

Her iki ölçek ve Yazı tipi ve V açık. Bu, rotanın son bir karmaşıklığı olmadığı anlamına gelir: sporun gelişmesiyle, daha karmaşık bir şey her zaman ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki videoda, Daniel Woods (Daniel Woods) Bouldering’deki 2010 Dünya Kupası’nda zor bir pistten geçiyor.

Ve en havalı kayacılar doğal koşullarda antrenman yapıyorlar: doğal araziye tırmanıyorlar, çatlaklara ve kalabalığa çarpıyorlar. Videoda, boulderist Thomas Blaabjerg (Thomas Blaabjerg) 8B + pistini çalıştırıyor.

Bouldering’in avantajları

1. Kardiyo yükleme sağlar

Tırmanış sırasında nabzınız hızlanır ve denemeler arasında uzun bir süre dinlenmezseniz, egzersiz boyunca yüksek kalır. Böylece, bouldering, birçok sağlık yararına sahip mükemmel bir kardiyoadload olabilir.

2. Gücü arttırır

Güçlü omuzlar, önkollar, bilekler ve parmaklar olmadan zor yollardan geçemezsiniz. Evet, doğru teknik geçmeyi kolaylaştırır, ancak zayıf kaslar kancalarda kalmanıza izin vermez.

Bu iki şekilde çalışır: parçaları geçirerek ve ayrıca, verilen gelmez nihayet, karmaşık rota, omuz ve bileklerini geri pompalamak ve gitmek için çubuğunda yapan ederken kas gücünü artırmak.

3. Kalori kalori

Aşırı kilolu bir erkeğin tırmanması çok zor olacaktır: Ellerin ve parmakların zayıf kasları çok fazla kilo veremez. Ancak, aşırı kilo çok önemli değilse (vücut kitle indeksi normaldir), bouldering kalori harcamak ve kilo vermek için yardımcı olacaktır.

YayındaÜç farklı ağırlıktaki insanlar için 30 dakika içinde yakılan kaloriler Harvard Tıp Fakültesi, 30 dakikalık kaya tırmanışı için 70 kilo ağırlığındaki bir insanın yaklaşık 355 kilokalori yakacağını belirtti. Tabii ki, 30 dakika boyunca kesintisiz bir şekilde tırmanamazsınız, bu yüzden saatte bir miktar eğitim harcayacağınızı varsayabilirsiniz.

4. Esnekliği artırır

Bazı yollar yeterli esneklik olmadan geçirilemez. Bir yerde ayağınızı daha yükseğe atmanız gerekir, diğeri ise, elin üçüncü olduğu yerde aynı kancaya koyun – kuvvetli bir şekilde bükün ya da oldukça uzaktaki bir kancaya ulaşın. Böylece, gerçek antremanda zaten kasları gerersin ve esnekliğiniz yavaş yavaş büyür.

5. Çantalar koordinasyonu

Parçayı bir kas gücüne aktarmaya çalışırsanız, büyük ihtimalle, başarılı olmazsınız. bouldering olarak, hem de tırmanma başka tür, sezgisel olarak ondan uzak kırmak için değil, böylece kanca bir atlama sırasında bir çaba gerekir anlamak, vücudunuzu hissetmek ağırlık merkezini taşımak için çok önemlidir.

Yürüyüş parkurları, daha iyi hissetmek ve günlük yaşamda kullanışlı olacaktır ne vücut, kontrol etmeyi öğrenmek: yaralanmalara karşı koruyacak dengesi üzerinde pompalanır ve hareket daha doğru ve doğrulanmış olacak.

6. Plan yapabilme yeteneği

Herhangi bir plan olmaksızın, bilmediğiniz bir rotayı, nereye, nereye ve nasıl kesip nereye koyacağınızı, çok zor bir şekilde geçirin. Yavaş yavaş, ilk aksamı almadan önce pasajı planlamayı öğrenirsiniz ve düşünce çalışması devam eder. Yeni başlayanlar her şey için kapmak ve deneyimli kayalar ilk önce bir ayak veya el koymak nereye düşünmek, bu yüzden sonraki kanca ulaşmak için daha uygun. Böylece, diğer birçok sporun aksine, bouldering fiziksel aktivitesinde düşünce çalışması eşlik eder.

Eğitim için ihtiyacınız olan şey

Eğitimde rahatlık ve konfor için özel ekipman gereklidir. Ve ilk ihtiyaç – kaya ayakkabıları veya skalniki.

tırmanma ayakkabıları

Rock Ayakkabıları / outdoorsgearbox.com

İlk derste spor ayakkabısı veya spor ayakkabısı ile gelebilirsiniz, ancak daha fazla eğitim için skalnik (veya odanızda) satın almanız gerekir. Spor ayakkabılarından sonra kaya ayakkabılarını giydiğinizde, bunların içinde yürümenin daha uygun olduğundan emin olursunuz.

Firma tabanından dolayı, herhangi bir kanca üzerinde durmak zahmete girmez, ve dar bir ayak parmağıyla ve tabanın iyi bir tutuşu sayesinde küçük çıkıntılara bile dayanabileceğiniz kancalarla.

Kaya ayakkabıları spor mağazalarında 3 bin ruble fiyatla satılmaktadır. Yeni başlayanlar, düz bir taban ile ayakkabı seçmek daha iyidir. Sert bir bükülme veya “gaga”, profesyoneller için tercih edilir, ancak yeni başlayanlar için çok fazla rahatsızlık verebilir.

manyezi

Avuçlarınız terlerse bu özellikle önemlidir: magnezya olmadan büyük ve rahat kancalarla bile kaybolacaksınız. Magnesia’yı plastik bir kavanozda satın alabilir veya kemerinize yapışan özel bir çanta alabilir ve ellerinizi palet üzerinde belli aralıklarla magnezyaya indirmenize izin verir.

Rahat giysiler

Herhangi bir spor giyiminde antrenman yapabilirsiniz. Esas olan, rahat olması ve hareketleri kısıtlamamasıdır.

su

Tırmanış zor görünmese ve en azından biraz enerji yoğun olsa bile, inanın, aklınızı ilk rotadan sonra değiştireceksiniz. Yorgun ve terli olacaksınız, bu yüzden bir şişe su getirdiğinizden emin olun.

İlk dersten önce bilmeniz gerekenler

Isınma çok önemli

Eğitimden önce vücudu iyi bir şekilde, özellikle ellerinizi ve omuzlarınızı ısıtmak önemlidir. Eklem ısındıktan sonra, tüm vücudu ısıtmak için genel bir kardiyo çalışabilirsiniz. Bir jog ya da birkaç basit egzersiz uygundur: ağız kavgası, şınav, atlama ipi ile atlar.

Ayrıca, bir ısınma olarak, travers ilk gerçekleştirilir: sadece belirli bir rotadan geçmeden büyük kancalara tırmanırlar. Bu, işe yarayacak kasları ısıtmaya yardımcı olacaktır.

Eğitim sırasında, yollar arasında büyük duraklamalar yapmamaya çalışın: kaslar soğuyacak ve örneğin bir anda aniden durursanız yaralanabilirsiniz.

İlk ders kolay olmayacak

Deneyimli dağcılara baktığınızda izleri geçmek çok kolay gözüküyor. Denediğiniz anda hemen karşıtınızı göreceksiniz. Güçlü kollarınız ve omuzlarınız olsa bile, üst üste 10 kez yukarı çıkıp elinizdeki çubukta yukarı itin, ilk ders kolay olmayacaktır. Olağandışı yükleme, ilk elden sonra insanların kaslarını merhamete yalvarmaya zorlar.

Ana şey güç değil, teknoloji

Elleriniz ne kadar güçlü olursa olsun, vücudun ağırlığını uzun tutamazlar. Yeni başlayanlar için sık sık yapılan bir hata, bükülmüş, gergin ellere tırmanmadır. Kaslar çabuk yorulur ve tıkanır, böylece bir kişi zaten fiziksel olarak kendini kancada tutamaz ve bozulur.

Eğer tonkorukie kızlar ve erkekler gibi baktığımızda bağladım üzerinde “take off”, buradan güç önemli olmadığını biliyoruz.

Bu nedenle, ilk oturumdan, bir eğitmen ile eğitin. O sanat özelliklerini açıklayacağız, sen bir dengeyi korumak için nasıl, iki ya da üç seans sonra geçecek şekilde kolayca ilk başta bir eğitim yolunu sen superhumans gibiydi, hangi izlemek ellerini ve ayaklarını yeniden düzenleyebilirsiniz gösterir.

El ve parmaklar acıtılacak

İlk egzersizden sonra, kol kaslarınız, omuz kemeriniz, parmaklarınız ağrır – bu kaçınılmazdır. Ne kadar ve uzun, hazırlığınıza bağlı. Fiznagruzkoy ile arkadaş olmayan bir kişide, eller yoğun düştükten ve üçüncü gün yoğun eğitimden sonra düşebilir.

Buna ek olarak, aynı gün parmaklarınızda rahatsızlık hissedebilirsiniz: ihale cildi kancalardan silinir ve sizde kalluslarınız olabilir. Ancak, zamanla bu sorun ortadan kalkar – parmak izleriyle birlikte, kancalardan silinir. Öyleyse, biyometrik bir pasaporta sahip olmak istiyorsanız, büyük çaplı eğitimlerden önce (şaka) bunu yapın.

Bouldering hakkında ne harika?

Çocukken, ağaçlara tırmanmayı ve inşaat projelerini terk etmeyi, girişin sundurmasını tırmanmayı seviyor muydunuz? Muhtemelen, herkes onu sevdi. Bouldering, yetişkinler için güvenli bir alternatiftir.

50’nci teşebbüste nihayet pisti geçip üst üste tutuncaya kadar duyuları tanımlamak zordur – bu gerçek bir zevktir. Tüm bu zaman boyunca duyumlarınız ve vücudunuzla yakın temas halindesiniz, her zamankinden daha fazla hissedersiniz, çünkü ona bağlıdır, parçayı geçersiniz ya da olgun bir armut gibi düşersiniz.

yabancı düşünce ve dikkat dağıtıcı olmadan harekete – tüm olduğunuzda, akış olağanüstü bir durumda “tavana” emekleme, gerçek ninja gibi hissetmek için fırsat ve tüm bu zaman var.

Eğer sporunuzu henüz bulamadıysanız (ve bulduysanız), bouldering’i mutlaka deneyin. Belki de ilk parçadan ona aşık olacaksın.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

61 + = 64