Kas bellek: ne ve nasıl kullanılır

Kas hafıza nedir

Kas hafızası, fiziksel eğitimin etkisi altında oluşan kas hücrelerinin yeniden yapılandırılmasıdır. Oslo Üniversitesi’nden Norveçli bilim adamları, kas liflerinin kendi belleğine sahip olduklarını ve mekanizmalarının içinde yeni çekirdeklerin ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğunu kanıtladılar.

Hücrelerdeki çekirdek sayısındaki artışla, bilim adamları kas gelişimini birbirine bağladı. Daha büyük sayıda çalışma geni, daha büyük miktarda aktin ve miyozin, kasılma kas proteinlerini sentezlemeyi mümkün kılmıştır. Başlangıçtaki beklentilerin aksine, kas yükü yoğunluğu ve seviyesi azaldığında çekirdekler ortadan kalkmadı. Üç ay süren kas atrofisi sırasında, bekleme modunda kaldılar ve eğitimin yeniden başlaması ile aktif olarak çalışmaya başladı, protein sentezi ve hipertrofik süreçleri geliştirdi.

Bu ne anlama geliyor?

Her eğitim sağlık sermayenize paha biçilemez bir katkıdır. Aldığınız her yeni ağırlık, her yeni mesafe sizi sadece daha güçlü, daha dayanıklı, daha hızlı yapmaz. Seni sonsuza dek yaparlar.

Araştırmanın yukarıdaki sonuçları, emilen bir yükün kaslarınızın hafızasına kalıcı olarak basıldığını kanıtlamaktadır. Bir zamanlar kendinizi güzel bir forma soktuysanız, zaman içinde kaybedseniz bile, geri vermek çok daha kolay olacaktır.

Pratikte nasıl çalışır?

Salona gidin, koşun, spor yapın, kilo verin veya kas kütlesi kazanın. Çabalarınızda başarılı olduktan sonra, aniden eğitime ara vermek zorundasınız. Sebepler her şey olabilir: travma, çocuğun doğumu, iş değişimi, maddi zorluklar, askerlik hizmeti. Sporcuların çoğu için zorunlu bir mola, hoş olmayan duygulara neden olur. Birçok insan şimdi her şeyin sıfırdan başlamak zorunda olacağını düşünüyor. Öyle değil.

Daha önce belli sonuçlara ulaşmış olan sporcular çok daha kolay bir şekilde kendilerini yeni başlayanlardan daha eski bir forma yönlendiriyorlar. Her şey vücudun bireysel özelliklerine, eğitimin yoğunluğuna, mola süresine ve bu süre zarfındaki kas atrofisinin derecesine bağlı olacaktır, ancak ortalamada atlet üç ay içinde eski formu geri yükleyebilir.

Belki de bu efsanevi geri dönüşlerden birinin, Arnold Schwarzenegger’in “Bay Olympia” yarışmasına ve 1975 yılında yedinci kez elde ettiği zafere katılma kararı olduğunu hatırlıyorsunuzdur.

Kas hafızası nasıl kullanılır?

Kas hafızası olgusu, bir kişinin ne kadar şaşırtıcı bir şekilde düzenlendiğinin başka bir örneğidir. Fakat bu, kendi bedenlerimizle yapabileceğimiz birkaç yaşamak için yer olmadığı anlamına gelmez.

Egzersiz yapmayı bırakmaktan korkma

Kaslarınızın hafızası, uzun bir aradan sonra, çok çaba harcamadan salona, ​​piste veya zile geri döneceğiniz garantisidir. Bu sizin başkentiniz ve tüm antrenmanların, çabaların ve başarıların boşa çıkmadığının garantisidir. Kas hafızası sayesinde antrenmanlarınızı bir süreliğine güvenle kesebilir ve kaçırılan fırsatlardan endişe etmeyebilirsiniz.

Sonuçlara ulaşmak için molalar verin

Kas hafızası fenomeni ile kasların yüklere adaptasyon olayı bir dereceye kadar bağlanır. Belli bir anda, kaslarınız, kaslarınız zaten ağırlıklara ve alıştırmalara alışmış olduğunuza geliyorsunuz, bu yüzden ilerleme yok. Bu durumda, egzersizleri geçici olarak askıya alabilirsiniz.

Hafıza sayesinde, elde edilen sonuca geri dönemeyeceğinizden korkmuyorsunuz. Ve kasıtlı bir moladan sonra, yavaş yavaş yeni bir güçle ilerlemeye, yeni ağırlıkları almaya, ilerlemeyi görmeye, çıkmazdan uzaklaşmaya başlayabilirsiniz.

Teknoloji üzerinde çalışmak

Bir bisiklete 10 yıl basmamış olsanız bile, üzerine tırmanacak ve başarılı bir şekilde pedal çevirebileceksiniz. Bu aynı zamanda kas hafızasının bir değeridir. Kaslarınız egzersizleri yapmanın tekniğini hatırlar. Koridora döndükten sonra tekrar tekrar çömelmeyi öğrenmek zorunda değilsiniz ve tekrar vurmak için yüzüğe geri döndükten sonra. Teknolojiyi geri kazanma çabaları en az düzeyde olacaktır.


Kas hafızası, muazzam potansiyelimizi gösteren, doğanın bir başka armağanıdır, gizli bir kaynaktır. İhmal etmeyin.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 4 =