Objaw fasciitis: przyczyny i ćwiczenia wzmacniające stopę

Każda rzecz lub zawód ma dwie strony: pozytywną i negatywną. Niestety, nie ma 100% pozytywnych lub negatywnych rzeczy. I na biegu ma swoje negatywne strony, że stoimy na niewiedzy lub z własnej głupoty: zbyt duże obciążenie, niewłaściwą technikę bieganie, nieprawidłowo dobrane buty, ignorując specyfikę ich sprawności fizycznej i wiele innych błędów, które pozwalają nie tylko dla początkujących, ale również bardziej dojrzali biegacze.

Dzisiaj porozmawiamy o jednej z części ciemnej strony – podeszwie fasciitis (ostroga piętowa), przyczynach jej pojawienia się i specjalnych ćwiczeniach, aby temu zapobiec.

Podeszwowej powięzi – choroby, której głównym objawem jest ból pięty lub amplifikacja zachodzi pod obciążeniem. W większości przypadków ból jest spowodowane stanem zapalnym i zmiany zwyrodnieniowe podeszwowego (podeszwy) powięzi. Rzadziej ból pięty jest bezpośrednio związane z traumatyzacji kostne narośla otaczających tkanek miękkich. Choroba ta ma również ludowa nazwa „ostroga pięty” lub „pobudzić na pięcie”, chociaż termin ten nie jest do końca poprawne, ponieważ pięty ostrogi kostne narośla () – konsekwencją zapalenia powięzi podeszwy.

alt
Zdjęcie: orto-piter.ru

Mówiąc prościej, to jest, gdy masz prawdziwą ostrogą z pięty (w bardzo zaniedbanych etapach). W tym przypadku jedynym sposobem na pozbycie się tego problemu jest interwencja chirurgiczna, jeśli terapia falą uderzeniową, w której wyrost kostny jest niszczony przez bezpośredni efekt energii fali dźwiękowej, nie doprowadził do pożądanych rezultatów.

Biegacze i osoby z nadwagą są zagrożone, a jeśli należysz do obu tych grup, szanse na zarobienie podbródkowego zapalenia powięzi z nadmiernym obciążeniem i niewłaściwym wyborem obuwia są podwojone.

Główne cechy:

  • Ostry ból w pięcie rano na pierwszych schodach.
  • W takim przypadku często można poczuć napięcie ścięgna Achillesa.

Aby zdiagnozować podeszewkowe zapalenie powięzi u pacjentów, dolegliwości związane z bólem w okolicy kości piętowej są dość łatwe dzięki prostemu badaniu przez lekarza z bólem nogi w celu sondowania ostrogi i prześwietlenia. W przypadku braku ostrogi, zwiększa się zakres możliwych diagnoz, ponieważ może to być reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Reitera lub inne choroby.

Oprócz tych wszystkich nieprzyjemnych bólów i podróży do lekarzy, najbardziej podstawowym problemem dla biegaczy jest przerwa w treningu przez dość długi okres, który może trwać od jednego do dwóch lat.

Również, jak w leczeniu i zapobieganiu użyciu masaże lecznicze, specjalne ortezy i ćwiczenia, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnego uczucia i dobrze rozciągnąć tkanki łącznej stopy i podudzia (powięzi, ścięgien itd. D.).

Znikające przyczyny zapalenia powięzi podeszwy:

  • Zbyt duże obciążenia robocze.
  • Zaniedbanie ćwiczeń rozciągających mięsień brzuchaty łydki.
  • Zbyt aktywny bieg na wzgórzach lub trening prędkości.
  • Płaskie stopy lub zbyt wysoki podnośnik nożny.
  • Sztywne ścięgna Achillesa.
  • Nadmierna pronacja.
  • Nieprawidłowo wybrane buty do biegania.
  • Działa na zbyt twardych powierzchniach, takich jak asfalt lub beton.

Zapobieganie podeszew fasciitis

Twarde powierzchnie, takie jak asfalt czy beton, nigdy nie były uważane za dobrą opcję do biegania. Jeśli zacząłeś odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe stóp (szczególnie w okolicy pięty) lub masz długotrwały trening, warto poszukać łagodniejszych i bardziej sprężystych powierzchni. Wybierz odpowiednie buty do biegania ze wsparciem dla łuku stopy, unikaj butów twardą i płaską podeszwą, chodząc boso.

Nie zapomnij także o podstawowej zasadzie zwiększania obciążenia roboczego:

Zwiększyć przebieg dystansu o nie więcej niż 10% na tydzień z przebytej odległości.

I, oczywiście, nie zapomnij o masażu i ćwiczeniach rozciągających ścięgno Achillesa, mięsień brzuchaty łydki i inne ścięgna stopy.

Film nr 1

To wideo z prostymi ćwiczeniami, które najlepiej wykonywać rano, zanim wreszcie wstaniesz z łóżka. Zasadniczo można je wykonywać prawie w łóżku, a do masażu stóp potrzebna jest najzwyklejsza piłka tenisowa.

Wideo nr 2

W tym wideo tylko jedno proste, ale skuteczne ćwiczenie, które będzie doskonałą częścią rozgrzewki przed bieganiem.

Wideo nr 3

Kolejne ćwiczenie, które zaleca się wykonać przed wstaniem z łóżka.

Przytrzymaj każdą nogę w tej pozycji przez 15-20 sekund i wykonaj trzy podejścia na stopę raz dziennie.

Wideo nr 4

W tym filmie ćwiczenia na stopę jogi. Będzie to przejęcie na piechotę nie masz więcej niż 10 minut i poczujesz pozytywny wpływ praktycznie po pierwszej rozgrzewce, takich jak to często bywa z ćwiczeniami, które rozwijają te mięśnie, które normalnie nie zacieru.

Wideo № 5

Kolejne ćwiczenie jogi, które można wykonać, prawie bez wstawania z krzesła. Jest to świetna rozgrzewka jest nie tylko dla biegaczy, ale również dla tych, którzy pracują siedząc na 8 godzin w domu lub w biurze, a jeśli chodzić na wysokich obcasach, ćwiczenia te powinny przynieść ulgę dla zmęczonych nóg. Nawiasem mówiąc, wysokie obcasy mogą być również przyczyną podeszew fasciitis.

Wideo № 6

I to jest joga dla bardziej zaawansowanych. Wszystkie pokazane ćwiczenia można wykonać w lżejszej wersji. Na przykład w piątym ćwiczeniu (sambasana) nie jest konieczne zwijanie stóp i wrzucanie ich na kolana. Jeśli masz problemy z przedłużaniem nóg i kolanem, możesz nieco zmodyfikować tę opcję i usiąść prawie po turecku, ale jednocześnie rzucając nogę, która leży na udzie.

Wideo № 7

Ostatni film na dziś to rozgrzewka tancerzy baletowych. To, co mogą zrobić ze stopą, robi wrażenie. 😉

Co do masażu, można to zrobić za pomocą piłki do tenisa, mała kulka gumy, które można kupić w każdym sklepie z zabawkami lub butelkę zimnej wody (a czasem chłodzony w zamrażarce), które będą szczególnie droga po joggingu. Ale to będzie kolejny odrębny problem.

Nie trać treningu!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 67 = 74