Chrome performansı nasıl iyileştirilir?

Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü! Bu, Chrome geliştiricileri ekibinin sloganı gibi görünüyor. Tarayıcı sürekli olarak güncellenir, özelliklerinin iyileştirilmesi ve yeni seçenekler eklenmesi. Ancak bazı gerçekleştirilmiş özellikler kullanıcılar için mevcut değildir. Deneysel ayarlar menüsünde dinleniyorlar ve yayınlanmak için bekliyorlar. Onları hapiste işkence etmeyi bırakalım! Neden? Bazı deneysel ayarları etkinleştirmek, favori Chrome’unuzu hızlandırabilir.

Lifehacker okuyucuları blogun sayfalarında benzer materyaller gördüklerini hatırlayabilirler. Ve haklı olacaklar. Android için Chrome’un gizli ayarları zaten sizlerle paylaştık.

Tarayıcının eski masaüstü sürümü ve genç mobil cihazda ortak bir genom var, bu yüzden bir dizi ayarı tekrarlayacağız, ancak birkaç yeni ürünü belirtmeyi unutmayın.

Deneme seçeneklerine git

Tarayıcınızın adres çubuğuna aşağıdakileri girin: chrome: // flags. Chrome, birçok gelişmiş ayar ile sizi gizli bir menüye yönlendirecektir. Uyarı etiketinden çok korkmayın.

krom bayraklar
Chrome için deneme ayarları

Çoğu durumda, herhangi bir tarayıcı çökmesi veya başka bir sorunla karşılaşmazsınız, ancak hiç kimse sorun olasılığını ortadan kaldıramaz.

Ayarlara dalın

Ayarlar menüsü kapsamlıdır, bu yüzden arama komutları ile gezinmek daha kolaydır. Ctrl + F tuşlarına basın ve bir veya daha fazla sorgu girin.

max-fayans-için-faiz-alana

Aslında bu ayar, çizim sayfaları için Chrome tarafından ayrılan bellek RAM miktarını belirler. Sayfayı kaydırmak daha pürüzsüz hale getirilmelidir. Belki de performans ve bellek tüketimi açısından en iyi değeri bulmak için önerilen sayıları denemek zorunda kalacaksınız.

max-fayans-için-faiz-alana
İlgi kategorisindeki maksimum resim sayısı

num-raster iplikleri

Resimlerin indirilmesini beklemekten bıktınız mı? Bu ince ayar, Chrome’un görüntü oluşturma hızını artıracaktır. Raster akışların sayısını maksimum olarak değiştirin.

num-raster iplikleri
Bitmap akışlarının sayısı

etkinleştirmek-spdy4

SPDY protokolü, Web üzerindeki verilerin transferini hızlandırmak ve buna göre web sayfalarının ve öğelerinin yüklenme süresini kısaltmak için tasarlanmıştır. Bu seçenek, tüm sitelerde, ancak yalnızca protokolü destekleyen sayfalarda, örneğin Facebook’ta yardımcı olmaz.

etkinleştirmek-spdy4
SPDY / 4’ü etkinleştir

etkinleştirmek-çevrimdışı mod

İnternet bağlantınızın düşme alışkanlığı varsa, tarayıcının sayfaların önbelleğe alınmış sürümünü indirmesine izin verin.

etkinleştirmek-çevrimdışı mod
Çevrimdışı Önbellek Modu

etkinleştirmek-deneysel-kanvas-özellikleri

Tuning, kanvasların performansını artırmayı ve geliştirmeyi hızlandırmayı hedefliyor.  HTML5 öğeleri, komut dosyalarını kullanarak raster iki boyutlu görüntülerin oluşturulmasından sorumludur.

etkinleştirmek-deneysel-kanvas-özellikleri
Deneysel tuval fonksiyonları için destek

dokunmatik olaylar

Dokunmatik cihaz kullanıyorsanız, seçeneği etkinleştirin: iPad, Microsoft Surface veya dokunmatik ekranlı herhangi bir bilgisayar. Bu, Chrome’un performansını önemli ölçüde artırmalıdır.

dokunmatik olaylar
Dokunma etkinliklerini etkinleştirme

Zorla evrensel hızlandırmalı-composited kaydırma

Bu ayar özellikle uzun sayfaların kaydırılmasını geliştirir.

Zorla evrensel hızlandırmalı-composited kaydırma
Konteynerlerde kaydırma hızlanması

etkinleştirmek-fast-boşaltma

Pencerelerin ve sekmelerin kapanması bile bazen “tuhaf” bir zaman alır. Kapatma işlemini hızlandırmak için seçeneği etkinleştirin.

etkinleştirmek-fast-boşaltma
Sekmelerin / pencerelerin hızlıca kapatılmasına izin ver

Çakışan-modüller-çek

En uygunsuz anda bir tarayıcıdan daha kötü bir şey yoktur. Düzeltmeyi etkinleştirin ve Chrome, normal olmayan durumlara yol açabilecek indirilebilir üçüncü taraf modüllerini önceden kontrol edecektir.

Çakışan-modüller-çek
Üçüncü taraf modülleriyle algılanan çakışmaları kontrol et

Sonuçları kontrol edin

Ayarlanan değerleri kullanmak için tarayıcıyı yeniden başlatmak yeterlidir. İlgili tuş, menünün alt kısmında bulunur.

Önerilen ayarlar size çarpıcı bir etki garanti etmez. Bazı durumlarda, aksine, sorun olabilir. “Frenler” veya yanlış bir tarayıcıyla karşılaşırsanız, orijinal ayarlara geri dönmek yeterlidir. Menüye geri dönün ve “Varsayılanları Geri Yükle” düğmesine tıklayın.

Ayarları değiştirdikten sonra Chrome’da herhangi bir gelişme fark ettiniz mi? Gösterimlerinizi paylaşın.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 5 =