Tarayıcınız için en kullanışlı yer imleri

Wikipedia’nın dediği gibi, bookmarklet, tarayıcınızda çeşitli yararlı işlevleri yerine getiren küçük bir betiktir. Tarayıcınızın yer imlerine kaydedebileceğiniz normal bir bağlantıya benziyor ve gerektiğinde istediğiniz zaman erişebilirsiniz. Genellikle, “yer imi yer işareti”, bir web sayfasındaki bir bağlantıyı tarayıcınızın yer imleri çubuğuna sürüklemek anlamına gelir. Aşağıda, Chrome, Firefox, Opera ve hatta IE için en kullanışlı yer işaretlerinin bir listesini bulacaksınız.


Aşağıdaki sebeplerden dolayı bookmarklet kullanımı bizi ilgilendirebilir.

Birincisi, çoğu kez, yer imi işaretleri, birçok hizmetin “tescilli” uzantıları ile benzer veya hatta tamamen aynı işlevleri yerine getirir, ancak tarayıcıyı yükleyip RAM’de yer kaplamamaktadır. Bu nedenle, kullandığınız servis özel bir uzantı ve bir kağıt sayfası arasında seçim yapmanızı önerirse, ikincisini daha iyi seçersiniz. İkincisi, bookmarklet’lar evrenseldir ve herhangi bir tarayıcıda çalışabilir, bu nedenle programınız için gerekli uzantı henüz mevcut değilse, o zaman ilgili bookmarklet’i arayabilirsiniz.

PageZipper

Görüntülemelerin sayısını artırmak için bazı siteler makalelerini parçalara böler ve her seferinde devam etmek için Next (İleri) düğmesini tıklatarak kullanıcıyı zorlar. Bookmark PageZipper, bu sayfaları arka planda devam ettirerek, bu sayfaları tek bir sayfaya “dikebilir”. Ayrıca çeşitli forumlarda ve arama motoru sayfalarında harika çalışır.

Bit Bit Bitkisi

Bir arkadaşınızı yönlendirmek veya bir yerden bir bağlantı yayınlamak hiç de zor değil – sadece adresi tarayıcının adres çubuğundan kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırmanız yeterli. Ancak, bazı web sayfalarında, herhangi bir kapıya tırmanmadığı kadar akılda kalıcı, üç katlı bir adres vardır. Bağlantıyı iyi bir biçimde getirmek için yardımcı olabilecek özel hizmetler. Bu yer imi, tek bir tıklamayla şu anda açık olan sayfanın adresini kısaltmanızı sağlar.

Bu Gmail!

Açık bir sayfaya bir e-posta bağlantısı göndermek istiyorsanız, ancak web yöneticisi bu özelliği dikkate almadıysa, bu yer imi kurtarmaya gelir. Tek tıklamayla ve yeni bir Gmail mesajı açılır pencerede açılır bir konuyla açılır ve sadece alıcının adresini belirtmeniz gerekir.

AddThis

Bu yer imi, bir web sayfasını neredeyse her yerde paylaşmanıza olanak tanır. Servis, Facebook, Twitter, Gmail, Pinterest, Springpad, Diigo ve diğerleri gibi güncel olarak bilinen tüm sosyal ağları, yer imi koleksiyoncularını ve içerik toplama sistemlerini desteklemektedir.

 Klipsi

Web sayfasının temizlenmesine yönelik eklentiler, reklam afişleri, gezinme öğeleri ve diğer gereksiz unsurlar tarafından rahatsız edilmeden metni rahatça okuyabilmenize yardımcı olur. Clippable bookmarklet bunu yapar ve çok başarılıdır. Ok tuşlarını kullanarak, çeşitli biçimlendirme stilleri arasında geçiş yapabilir ve Esc orijinal sayfa görünümünü döndürür.

 Okunabilirlik

Servis Okunabilirlik, kesinlikle konuşmak, rahat okuma için sayısız araçların popülerlik kazandığı ana kaynağı oldu. O zamandan beri, mütevazi araştırma geliştirme güçlü bir ticari hizmete dönüştü, ancak temel yeteneklerine erişim hala ücretsiz olarak elde edilebilir. Özel bir yer imi kullanarak.

Printliminator

Bu yer imi ayrıca, web sayfasını gereksiz unsurlardan temizlemek için, ancak tamamen farklı bir amaç için hizmet vermektedir. Sitenin bir sayfasını yazdırmanız gerekirse, ancak yazar, yazdırma için özel bir sürüm sunmadıysa, bu aracı kullanmanın en kolay yolu. Bununla birlikte, sadece ihtiyacınız olmayan blokları silebilir, gerekli olanları kaldırabilirsiniz, örneğin, sitenin başlığına sahip bir başlık. Sonra tek bir tıklama ile baskı için “düzeltilmiş” sayfa göndeririz.

Joliprint

Sayfayı PDF formatında kaydetme ihtiyacı, kompakt arşivlemesi öncesinde veya örneğin elektronik okuyucuda okumak istediğinizde ortaya çıkabilir. Joliprint bookmarklet herhangi bir sayfanın PDF’ye dönüştürülmesine izin vermez, aynı zamanda tamamen “dergi” bir görünüm sağlar, yani gereksiz tüm metinleri siler, sütunlara böler, bir şablona resim ekler ve benzerleri.

Google Çevirisi

Ağda, web sayfalarını bir dilden diğerine çevirmenizi sağlayan düzinelerce farklı uzantı vardır. Ancak, bunları hiç yüklemek gerekmez, sadece Google Translate hizmetinden özel bir yer imi kullanabilirsiniz. Çeviri yönünü seçin ve karşılık gelen bağlantıyı yer imleri çubuğuna sürükleyin.

Bookmaplet

Haritada bulunan adresi hızlıca bulmanız gerekiyorsa, Kitapçık kitapçığı yardımınıza gelecektir. Adresi sadece herhangi bir sayfada ayırmanız ve yer imini tıklattıktan sonra, istediğiniz yerin işaretleneceği bir haritaya sahip bir pop-up penceresi görüntülenecektir.

Ve ne yararlı kitapçık kullanıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 + = 23