10 najbardziej przydatnych skrótów dla początkujących w OS X

Wielu nowo przybyłych, którzy po raz pierwszy usiedli na swoim Macu, są zdumieni patrząc na klawiaturę i są zaskoczeni dziwacznymi klawiszami, które bardzo różnią się od tego, co widzieli na PC. W rzeczywistości nie bój się. Fakt, że znane klucze mają nieco inny układ i cel, wcale nie oznacza, że ​​powinno to powodować trudności i niedogodności. Wręcz przeciwnie, te bardzo dziwne klucze modyfikujące pozwolą na użycie wielu przydatnych skrótów, które ułatwiają nawigację po systemie i szybki dostęp do różnych funkcji.

Niejednokrotnie podnosiliśmy temat skrótów klawiszowych na stronach MacRadara, ale tym razem chciałbym skupić się na najbardziej podstawowych skrótach, które będą przydatne dla początkujących zaczynających pracę dla ich pierwszego Maca.

* * *

Uwaga:. Dalej w tekście będę używał kluczy symbolicznych. Niektóre z nich nie są drukowane na samych klawiszach, więc dam transkrypcję: – Escape, ^ – Kontrola.

Jak zamknąć aplikację

⌘QAplikacje w OS X mogą mieć wiele okien, więc zamknięcie okna nie oznacza opuszczenia aplikacji. Aby całkowicie wyłączyć dowolną aplikację w systemie OS X, naciśnij skrót klawiaturowy ⌘Q.

Jak zamknąć aktywne okno aplikacji

⌘WJak już wiesz, każda aplikacja w systemie OS X może mieć kilka okien. Aby zamknąć aktualnie aktywne okno, po prostu kliknij ⌘W na klawiaturze.

Jak otworzyć nową kartę

⌘TWiele aplikacji obsługuje pracę z kilkoma zakładkami, dzięki czemu nie można zaśmiecać ekranu, otwierając nowe okno zamiast nowego okna. W tym celu wystarczy nacisnąć kombinację ⌘T.

Jak przełączać się między aplikacjami

⌘⇥Podobnie jak w przypadku innych systemów operacyjnych, w OS X użytkownicy mogą łatwo przełączać się między otwartymi aplikacjami, klikając ⌘⇥. Naciśnij jeden raz, aby powrócić do poprzedniej aplikacji, i naciśnij wstrzymanie – otwiera sam panel przełączników (użyj ← → lub do nawigacji).

Jak szybko otworzyć wyszukiwanie Spotlight

^ SondaJedną z najbardziej przydatnych funkcji OS X jest Spotlight. Możesz otworzyć go z paska menu lub za pomocą klawiszy skrótu ^Spacja.

Jak trwale zakończyć działanie aplikacji

⎋⌥⌘Czasami zdarza się, że aplikacje przestają odpowiadać lub zawieszają się, w tym przypadku można je wymusić, wywołując specjalne okno dialogowe (np. Ctrl + Alt + Delete w Windows). Odbywa się to za pomocą skrótu klawiaturowego ⎋⌥⌘.

Jak wycinać, kopiować, wklejać tekst i anulować wprowadzanie

⌘X, ⌘C, ⌘V, ⌘ZJeśli jesteś przyzwyczajony do używania klawiszy szybkiego dostępu na twoim komputerze do wycinania, kopiowania, wklejania i anulowania wprowadzania, na Macu nie będą się one znacznie różnić. Zamiast Ctrl w OS X używany jest modyfikator , w pozostałych te same skróty klawiaturowe są podobne: ⌘X, ⌘C, ⌘V, ⌘Z.

Jak korzystać z wyszukiwania dokumentów i stron internetowych

⌘FW OS X wyszukiwanie określonych słów lub fraz w aplikacjach jest bardzo szeroko stosowane – może to być otwarta strona w Safari lub dowolnym dokumencie. W przypadku tego wyszukiwania musisz użyć kombinacji ⌘F.

Jak korzystać z szybkiego podglądu

SpacjaDo banalnej, prostej, ale niezwykle użytecznej i wygodnej funkcji OS X można szybko przejrzeć dokumenty i obrazy. Aby go uruchomić, po prostu zaznacz dowolny plik w Finderze i kliknij Spacja.

Jak otworzyć panel zamknięcia

^ ⏏Jeśli chcesz wysłać komputer Mac do trybu uśpienia, ponownie go uruchomić lub wyłączyć – najprostszym sposobem jest użycie skrótu klawiaturowego ^ ⏏. Natychmiast po kliknięciu otworzy się małe menu, w którym możesz wybrać żądaną akcję.

* * *

Czy są jakieś pytania, komentarze lub sugestie? Witaj w komentarzach – zawsze chętnie rozmawiam i pomagam. Zostań z nami, czeka Cię jeszcze dużo więcej!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 42 = 44