Czym jest Google Material Design i jak zmieni on nasze życie?

Co się stanie, jeśli ludzka dzieciństwo odbędzie się pod folią, gdzie komputery Poumnevshie nieuchronnie zabił całą ludzkość, a trochę dorósł, ta sama osoba będzie czytać o NSA i innych złoczyńców, że zegar czytać jego SMS i wysłać je do Stanów Zjednoczonych? Będzie uważał na Google’a.

Nie tak dawno temu Korporacja Dobroci pokazała światu swoją wizję interfejsów użytkownika w przyszłości. Material Design to pojedyncza koncepcja budowania logiki działania oraz wyglądu usług i aplikacji, ujednolicająca wszystkie produkty Google w celu zapewnienia jak najprostszej i intuicyjnej obsługi.

Pomysł jest tak duży, że zmieni nie tylko wygląd wszystkich produktów Google. Wraz z pojawieniem się nowej koncepcji zmieni się rola samej firmy w życiu ludzi.

Co będzie Google?

Tak, do tej pory Google to tylko garść usług. Jednak dzięki “materialnemu” projektowi firma tworzy drugą rzeczywistość wewnątrz naszych komputerów i urządzeń mobilnych. Z logiką, regułami i prawami, z fizyką.

Kiedy tworzysz fizyczne rzeczy, polegasz na tysiącletnim ludzkim doświadczeniu. Ale projekt oprogramowania dopiero się zaczyna. Sprawdziliśmy całe oprogramowanie i zadaliśmy sobie pytanie, z czego zostało zrobione? John Wiley, główny projektant wyszukiwarki Google

Czym są teraz usługi Google dla ludzi? Czy jest to ciąg wyszukiwania, który żyje w przeglądarce? A może to urządzenie mobilne z Androidem?

Google może podać wiele definicji, a wiele z nich będzie prawdą. Ta firma stworzyła system usług, który stał się podstawą naszej cyfrowej infrastruktury.

Jednak w niedalekiej przyszłości Google przestanie być postrzegany po prostu jako Chrome lub Android.

Oddzielne usługi i produkty Google ewoluują w jeden kanał informacyjny, w którym rzeczywiste dane dla danej osoby pojawiają się na właściwym ekranie we właściwym czasie.

Kiedy patrzysz na zegar stojąc na stacji kolejowej, widzisz czas przybycia następnego pociągu na ekran. Jednak te same godziny opowiedzą ci o ważnym liście od kierownictwa, jeśli spojrzysz na nie w pracy. Ten zegar zastąpi twoje hasło, aby zalogować się na konto komputera, którego ekran natychmiast wyświetli treść ważnej litery od szefa. Potrzebujesz pilnie odejść i nie ma czasu, aby dokończyć tekst odpowiedzi? Nie ma problemu, ponieważ smartfon lub tablet już otworzył interfejs poczty z niezadrukowanym tekstem, a nawet kursor znajduje się w miejscu, w którym zostało przerwane.

Dzień pracy dobiegł końca i wracasz do domu. Te same ekrany wykonują teraz zupełnie inne funkcje. Będą przypominać o zbieraniu dzieci, kupowaniu żywności na obiad i informowaniu o premierze nowej serii ulubionych seriali telewizyjnych.

Taka nie do pomyślenia różnorodność funkcji i zadań będzie działać w jednym, intuicyjnym środowisku cyfrowym, które stopniowo łączy się ze światem rzeczywistym.

Jedną z kluczowych idei Material Design jest stworzenie intuicyjnego doświadczenia użytkownika z rzeczywistymi obiektami fizycznymi w środowisku cyfrowym. W rzeczywistości jest to emulacja trójwymiarowej przestrzeni na płaszczyźnie ekranu, ale z wszystkimi zaletami, jakie może dać środowisko wirtualne. Podobnie do kart kartonowych, przycisków i okien są one w stanie rozszerzać się i zmniejszać, rozkładać i odbudowywać.

Najbardziej imponujące w tej koncepcji jest to, że właściwości i zachowanie obiektów na ekranie będzie tak przewidywalne i zrozumiałe dla człowieka, jak każde proste wydarzenie w świecie fizycznym. W przeciwieństwie do istniejących interfejsów, gdy naciśnięcie przycisku nie powoduje żadnych zmian na pozostałej części ekranu, każda operacja w Androidzie L powoduje, że odpowiedni efekt wpływa na cały interfejs. Wybierz określony dzień w kalendarzu, a zwiększy się, przesuwając swój rosnący wolumen i masując pozostałe dni. Kliknij przycisk odtwarzania w odtwarzaczu, który rozwinie się jako opakowanie w panelu sterowania.

Taka koncepcja jest wynikiem starannego zbadania przez firmę sposobu, w jaki papier jest obsługiwany w rzeczywistości. Zespół pracujący nad projektem utworzył fizyczne ikony aplikacji z tego artykułu. Chcieli zobaczyć, jak światło i cień mogą wchodzić w interakcje z mieszkaniem (jak ekran), ale z prawdziwym materiałem.

Z kolei środowisko wirtualne pozwala na łamanie zasad. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek zobaczył kawałek papieru, który jest podzielony na kawałki, których części są odbudowywane i ponownie łączą się w jeden obiekt. Daje to dodatkowe możliwości, ale istnieje ryzyko stworzenia zbyt nierealnego systemu, zbyt oddalonego od praw fizycznych. Aby zachować naturalną intuicję, w procesie rozwoju odrzucono całą typografię, obrazy i kolory. Zespół skupił się wyłącznie na pracy cudownego papieru.

Nie musisz być projektantem, aby zauważyć naruszenie reguły z realnego świata. Czy papier spada na stół jak kamień? Oczywiście, coś tu jest nie tak i dla każdego będzie jasne.

W oparciu o tak oczywiste i zrozumiałe prawa, zespół Google postanowił wykorzystać rzeczywisty świat jako podstawę swoich koncepcji.

Jeśli istnieje wystarczająco przejrzysty system zasad, staje się możliwe dodawanie nowych materiałów. Papier był oczywistym wyborem ze względu na prostotę wyświetlania na ekranie. Bez wyraźnej tekstury, prawie bez objętości. Ale spróbuj sobie wyobrazić, na przykład, tkankę lub płyn.

Filozofia skewomorfizmu, którą Apple aktywnie wykorzystywał i ostatecznie porzuciła, przychodzi mi na myśl, prawda? Podejście Apple miało również na celu uczynienie świata cyfrowego zrozumiałym dla użytkownika, ale w porównaniu z rozwiązaniem Google wygląda dość powierzchownie. Skvemorfizm Apple tylko zasugerował podobieństwo aplikacji z jej prawdziwym odpowiednikiem.

Google chce nie tylko dokonać pewnych analogii dla lepszego postrzegania. Ich celem jest wyjaśnienie użytkownikom, co dzieje się, gdy element interfejsu pojawia się lub znika z ekranu.

Material Design to nie tylko próba stworzenia identycznie zaprojektowanych usług dla różnych urządzeń. Google tworzy równoległy świat, z którego każda cząstka jest fragmentem czegoś namacalnego. Kiedy otrzymasz wiadomość na smartfonie ze smartfonu, zobaczysz nie tylko martwy kawałek tekstu. To jest kawałek kartonu, na którym znajduje się wiadomość, a ta wiadomość pochodzi ze smartfonu do nadgarstka.

Interakcja ze światem cyfrowym jest możliwa na zupełnie różne sposoby. Może to być coś okrągłego na naszym nadgarstku lub coś prostokątnego w naszej dłoni. Material Design ma na celu zagwarantowanie dostępu do właściwych i aktualnych danych, niezależnie od kombinacji urządzeń używanych przez ludzi.

To prawda, bez narzucania i nacisku, firma po prostu tworzy technologię, opierając się na kluczowej zasadzie “skupić się na użytkowniku, a wszystko inne przyjdzie samo”.

Jesteśmy zainteresowani Twoją opinią. Czy uważasz, że taka koncepcja jest zła, czy postrzegają takie inicjatywy jako obiecujący sposób interakcji ze środowiskiem informacyjnym w przyszłości?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 2 =