Jak podłączyć Dysk Google jako dysk sieciowy Linux samodzielnie

Jak podłączyć Dysk Google jako dysk sieciowy Linux samodzielnie

Od czasu uruchomienia usługi dyskowej w chmurze firmy Google nazwanej Google Drive, firma obiecała wydać oficjalnego klienta dla dystrybucji Linuksa. Ale to już grudzień, a sytuacja nie jest zbyt przesunięty do przodu, tak, że obietnica „Dysk Google dla systemu Linux” Wydaje się, że będzie musiał czekać, jak w przysłowiu – „trzy lata”.

Jeśli chcesz dziś korzystać z usługi Dysku Google jako podłączonego dysku sieciowego w Linuksie, to jedno z dwóch rozwiązań, które omówimy w tym poście, będzie działać dla Ciebie. Klienci ci są nieoficjalni, ale już pracują i dość skutecznie radzą sobie ze swoimi zadaniami. A doświadczony geek Chris Hoffman opowiedział, jak je połączyć.

Synchronizacja z Insync

Insync to narzędzie do synchronizacji plików z kontem Google Drive, które obsługuje system Linux, Windows i Mac. Ma wiele funkcji, które nie są dostępne w oficjalnym klientem Dysk Google dla innych systemów operacyjnych, takich jak zdolność do pobierania dokumentów z usługi Google Docs dokumentów w formacie Open Document do edycji i wykorzystania w trybie offline.

Insync jest lepiej zrobiony i wypełniony różnymi “żetonami” w porównaniu do drugiego klienta z naszej kolekcji o nazwie grive. Obecnie pracuje w stanie wolnym w wersji beta, ale w przyszłości deweloperzy InSync powiedzieć zostaną przeniesione do wersji płatnej, mamy nadzieję, że do czasu pełnoprawnym Dysk Google na swoim oficjalnym klientem Linux zostaną przedstawione; ale na razie pozostaje zadowolony z możliwości darmowego (jak dotąd) klienta Insync.

Aby rozpocząć, pobierz pakiety Insync dla swojej dystrybucji Linuksa z oficjalnej strony Insync. Możesz również dodać repozytorium Insync do swojego systemu operacyjnego lub po prostu pobrać jeden pakiet do instalacji. Jeśli używasz Ubuntu, dodaj repozytorium i pobierz pakiet .deb, klikając go dwukrotnie w celu instalacji.

Dysk Google, Linux, Ubuntu, Insync

Klient Insync zostanie dodany do twojego górnego panelu i automatycznie zsynchronizuje pliki Dysku Google z twoim komputerem. Instalacja jest dość prosta: wystarczy uruchomić Insync, a on doda się do panelu i wyświetli serię monitów o dalszej instalacji i konfiguracji.

Dostęp do plików na Dysku Google możesz uzyskać w usłudze katalogowej Insync, która zostanie utworzona w twoim katalogu “domowym”. Dość wygodne, aczkolwiek nie będzie to darmowy sposób synchronizacji w przyszłości.

Dysk Google, Linux, Ubuntu, Sync

Synchronizacja z Grive

Grive jest drugim klientem o otwartym kodzie źródłowym dla Dysku Google, który zostanie omówiony w tym poście. Obsługuje dwukierunkową synchronizację z Google Drive. Niestety, grive ma wiele ograniczeń. Nie może śledzić zmian w wersjach plików i automatycznie wykonywać synchronizację w tle, więc będziesz musiał uruchomić ją z terminala, aby przeprowadzić synchronizację. Nie synchronizuje również dokumentów Google, tabel ani innych plików usług Dokumentów Google: może zsynchronizować tylko wszystkie inne pliki przechowywane w chmurze Dysku Google.

Aby korzystać z Grive, musisz uruchomić polecenie synchronizacji na swoim koncie na Dysku Google. Wszystkie ostatnio dodane pliki zostaną pobrane, zmodyfikowane pliki zostaną zaktualizowane do najnowszej wersji, a usunięte pliki znajdą się w koszu. Aby ponownie zsynchronizować, konieczne będzie ręczne uruchomienie polecenia synchronizacji.

Jeśli mimo wspomnianych wad nadal chcesz wypróbować Grive dla Ubuntu, możesz go zainstalować, otwierając konsolę i wpisując następujące polecenia:

sudo add-apt-repository ppa: nilarimogard / webupd8

sudo apt-get update

sudo apt-get install grive

Następnie utwórz w swoim katalogu domowym folder o nazwie grive:

mkdir ~ / grive

Przejdź do utworzonego folderu:

cd ~ / grive

Uruchom grive z atrybutem -a, aby zalogować się na konto Dysku Google:

grive -a

Skopiuj adres wyświetlany w konsoli. w pasku adresu przeglądarki internetowej, aby uruchomić program. Otrzymasz kod autoryzacji do skopiowania i wklejenia z powrotem do konsoli, aby aplikacja mogła uzyskać dostęp do Twojego konta Google. Teraz jesteś gotowy do zsynchronizowania plików po raz pierwszy w “chmurze” z komputerem:

Dysk Google, Linux, Ubuntu, konsola, grive

Aby zsynchronizować w przyszłości, użyj tych 2 poleceń:

cd ~ / grive

grive

Zauważ, że grive synchronizuje pliki w bieżącym folderze, więc gdy jest to konieczne, aby najpierw zastąpić aktualny folder, którego używasz w czasie synchronizacji katalogu dla grive klienta.

W razie potrzeby wyłącz dostęp

Jeśli w przyszłości zaprzestać stosowania tych klientów do synchronizacji plików i Grive i InSync można wyłączyć poprzez wypowiedzenie dostępu do konta Google na podłączonym witryn, aplikacji i strony usługowej. Na tej samej stronie możesz odmówić dostępu do swojego konta wszystkim aplikacjom i usługom, z których już nie korzystasz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 8