Jak wykonać kopię zapasową na komputerze i smartfonie

Podstawowe zasady tworzenia kopii zapasowych

 1. Regularność. Tworzenie kopii zapasowych powinno być równie regularne jak mycie zębów rano.
 2. Sprawdzanie. Sprawdź utworzoną kopię zapasową. Będzie to bardzo obraźliwe, jeśli w szczególnie stresującym momencie Twoja różdżka ratownicza będzie smoczkiem. Otwórz kilka plików z archiwum i upewnij się, że działają.
 3. Separateness. Lepiej przechowywać kopie zapasowe nie w jednym miejscu, ale przynajmniej w dwóch. Na przykład na zewnętrznym dysku twardym i w chmurze. W końcu dyski czasami zawieść, a przechowywanie w chmurze może nie być dostępne we właściwym czasie.
 4. Różnicowanie. Podziel na kilka wyraźnych kategorii, co zamierzasz przechowywać. Dane o różnym znaczeniu wymagają innego podejścia do archiwizacji.

Rozwiązania systemowe

Windows

W systemie Windows istnieje standardowe narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania, które umożliwia zapisywanie pojedynczych plików i całego obrazu, z którego można przywrócić system w przypadku awarii.

Windows 7

Przejdź do “Panelu sterowania”, klikając lewym przyciskiem myszy przycisk “Start” i wybierając odpowiedni element. W Panelu sterowania wybierz System i zabezpieczenia → Archiwizacja danych komputera → Konfiguruj kopię zapasową.

Następnie system poprosi o określenie lokalizacji do zapisania archiwum. Uwaga: jeśli chcesz wykonać kopię zapasową danych z dysku C, nie będziesz mógł ich tam zapisać. Aby to zrobić, musisz wybrać inny nośnik, na przykład drugi dysk fizyczny, napęd flash USB, dysk DVD lub folder w sieci lokalnej. Jeśli pamiętasz zasady tworzenia kopii zapasowej, archiwum powinno być przechowywane na osobnym nośniku, a nie na tym samym komputerze, na którym została wykonana kopia.

Jak wykonać kopię zapasową w systemie Windows

Następnie system wyświetli monit o automatyczne lub ręczne wybranie folderów, które mają zostać zarchiwizowane. Kliknij “Dostarcz mi wyboru” iw otwartym oknie wybierz foldery, które chcesz zapisać. Kliknij “Dalej” → “Zapisz ustawienia i zakończ”.

Teraz w oknie “Archiwizuj lub przywracaj pliki” pojawił się przycisk “Archiwum”. Kliknięcie na nią rozpocznie proces archiwizowania danych.

Jak wykonać kopię zapasową w systemie Windows 7

Odzyskiwanie odbywa się na tej samej zasadzie. Aby to zrobić, kliknij “Wybierz inną kopię zapasową do przywrócenia plików” i określ, do której kopii zapasowej została wykonana.

Windows 8 i nowsze

Wbudowane narzędzie “Historia plików” pozwala na archiwizację w trybie czasu rzeczywistego. Do jego działania wymagane jest tylko ustawienie początkowe.

Przejdź do “Panelu sterowania”. Aby to zrobić, kliknij przycisk “Start” prawym przyciskiem myszy iw menu kontekstowym znajdź żądaną linię.

W przypadku miejsca przechowywania wybierz dysk inny niż dysk systemowy, dysk flash USB lub folder sieciowy. Kliknij Włącz.

“Historia plików” automatycznie kopiuje następujące biblioteki: Dokumenty, Muzyka, Obrazy, Wideo – i standardowe foldery użytkowników: Windows, Pulpit, Ulubione.

Domyślnie kopie zapasowe są tworzone co godzinę, ale można zmienić ten czas, na przykład o 10 minut. Będzie to jednak wymagać więcej miejsca na dysku. Czas przechowywania każdej kopii można regulować w menu “Ustawienia zaawansowane”.

macOS

Time Machine to standardowe rozwiązanie Apple przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych aplikacji, plików i folderów, dokumentów, filmów, muzyki.

Do pracy z programem Time Machine potrzebny jest magazyn danych innej firmy, taki jak dysk flash USB, zewnętrzny dysk twardy lub rozwiązanie sieciowe Time Capsule.

Po podłączeniu dysku zewnętrznego do komputera Mac, powinien zostać wyświetlony monit: czy należy go użyć jako magazynu kopii zapasowych? Wybierz “Użyj jako dysk zapasowy”.

Jak wykonać kopię zapasową w systemie MacOS

Jeśli okno się nie pojawi, należy wybrać dysk kopii zapasowej ręcznie:

 • przejdź do menu i otwórz ustawienia Time Machine;
 • kliknij “Wybierz dysk kopii zapasowej”;
 • określ wymaganą i kliknij “Użyj dysku”.

Time Machine

Kopie zapasowe będą tworzone automatycznie raz na godzinę, kopie z ostatniego miesiąca – codziennie, a kopie zapasowe przez cały czas – co tydzień. Nie obawiaj się, że głośność twojego dysku twardego będzie niewielka. Program Time Machine zapisze tylko zmienione informacje, a stare kopie zostaną automatycznie usunięte, gdy miejsce na dysku zostanie zapełnione.

Android

Usługa Android Backup

Służy do tworzenia kopii zapasowych danych konta Google. Przy jego pomocy możliwe będzie zapisanie:

 • dane w sieciach Wi-Fi;
 • tapeta na pulpit;
 • Ustawienia Gmaila
 • Aplikacje Google Play
 • język i ustawienia wprowadzania;
 • data i czas;
 • ustawienia wielu aplikacji innych producentów.

Aby utworzyć kopię zapasową, potrzebujesz:

 • Otwórz ustawienia urządzenia;
 • przejdź do “Dane osobowe” → “Przywróć i zresetuj”;
 • włącz “Kopie zapasowe danych”.

Aby przywrócić dane na innym urządzeniu, wystarczy zalogować się na swoje konto. Aby przywrócić ustawienia zapisanych aplikacji, przejdź do “Dane osobowe” → “Przywróć i zresetuj” → “Automatyczna naprawa”.

Synchronizuję

Android zapewnia regularne narzędzia synchronizacji, która pozwala zapisywać swoje własne kontakty, zainstalowane aplikacje w Google Play, kalendarza, ustawień wyświetlania, języków i metod wprowadzania danych, na Dysku Google i skonfigurować niektóre aplikacje firm trzecich. Narzędzie wymaga obowiązkowego konta Google.

Synchronizacja w systemie Android jest domyślnie włączona. Jeśli chcesz uzyskać najnowszą kopię zapasową, wykonaj następujące czynności:

 • otwórz ustawienia telefonu;
 • w sekcji “Konta i synchronizacja” wybierz Google;
 • zaznacz pola i kliknij “Synchronizuj”.

Jak wykonać kopię zapasową na systemie Android Konta i synchronizacja

Dane zostaną automatycznie przesłane do chmury pamięci masowej Google. Aby przywrócić je do innego urządzenia z systemem Android wystarczy podłączyć do niego swoje konto.

Możesz także synchronizować najpopularniejsze konta: Skype, Telegram, Viber i VKontakte. Aby zsynchronizować zdjęcia i obrazy na Androidzie, istnieje wbudowane rozwiązanie Google Photo.

iOS

iTunes

Uniwersalna aplikacja firmy Apple do pobierania i odtwarzania treści. Pozwala lokalnie zapisywać dane z urządzenia podłączonego do komputera z systemem Windows lub macOS. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie masz dostępu do Internetu.

Aby utworzyć kopię za pomocą iTunes, wykonaj następujące czynności:

 • podłącz urządzenie do komputera;
 • przejdź do zakładki Urządzenia;
 • kliknij “Synchronizuj”.

W podobny sposób możesz zapisać prawie wszystkie informacje z telefonu lub tabletu:

 • zdjęcia;
 • notatki;
 • lista kontaktów;
 • kalendarz;
 • Wiadomości SMS / MMS;
 • Przeglądarka Safari;
 • ustawienia punktów dostępu;
 • dane aplikacji;
 • główny ekran.

iCloud

Usługa w chmurze do przechowywania danych użytkownika. Jak każda chmura, istnieją dwa ograniczenia: potrzeba dostępu do Internetu i stosunkowo niewielka (5 GB) ilość wolnego miejsca dedykowanego.

Aby zapisać dane za pomocą usługi iCloud na urządzeniu, otwórz Ustawienia → iCloud → Kopia zapasowa i rozpocznij proces tworzenia kopii.

Sklepy ICloud:

 • historia zakupów w App Store;
 • zdjęcia;
 • ustawienia telefonu;
 • dane aplikacji;
 • główny ekran;
 • dzwonki;
 • poczta głosowa.

Narzędzia programowe

Windows

Handy Backup

Licencja: oprogramowanie komercyjne.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Proste rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych. Pozwala zapisywać jako oddzielne pliki (zdjęcia, muzykę lub filmy) i pocztę, na przykład z Microsoft Outlook lub TheBat.

W głównym oknie programu kliknij “Utwórz nowe zadanie” → “Utwórz kopię zapasową”. Z drzewa katalogów wybierz dane, które chcesz zapisać. W naszym przypadku będzie to folder “Muzyka” na pulpicie.

Handy Backup

Kliknij “OK” → “Dalej” i wybierz ścieżkę do przyszłej kopii zapasowej. Na przykład dysk flash, do którego system przypisał literę E.

Handy Backup: wybór pamięci

Określ rodzaj kopiowania i kliknij “Dalej”. Wybierz, które archiwum będzie: wspólne dla wszystkich plików lub po jednym dla każdego. W razie potrzeby ustaw hasło.

Następnie program sugeruje ustawienie harmonogramu dla utworzonego zadania, na przykład automatyczne archiwizowanie tego folderu w niedziele o 23:00. Ale jeśli zadanie jest jednorazowe, ten krok można pominąć.

Na koniec nazwij zadanie i kliknij “Gotowe”. Archiwizacja została zakończona.

Ta sama zasada służy do przywracania danych. Wybierz zapisaną kopię zapasową, a następnie określ, gdzie chcesz ją przywrócić.

Okres próbny korzystania z programu wynosi 30 dni. Pełna podstawowa wersja programistów oferuje kupowanie za 800 rubli. Istnieją inne wersje Handy Backup – Professional i Expert. Ich możliwości są znacznie szersze i wyostrzone dla potrzeb profesjonalistów, dla naszych celów wystarczy standardowa wersja.

Pobierz HandyBackup →

Oś czasu Genie

Licencja: shareware.

Obsługa języka rosyjskiego: nie.

Inne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i przywracania utraconych plików. Interfejs jest tak prosty i jasny, że nawet brak języka rosyjskiego nie stanie się przeszkodą.

Najpierw wybierz miejsce zapisania danych. Niech to będzie dysk wymienny E.

Oś czasu Genie

Następnym krokiem jest określenie danych do zapisania. Program oferuje zarówno inteligentny wybór, w którym można natychmiast zapisać pliki pulpitu, foldery systemowe “Obrazy” lub “Wideo” oraz drzewo katalogów. Przejdź do niego i zapisz już znany folder “Muzyka”.

Oś czasu Genie: wybór danych

Po kliknięciu na znacznik wyboru otworzy się okno archiwum. Na wybranym dysku program automatycznie tworzy folder Genie TineLine, w którym umieszcza zapisane pliki.

Funkcje zapisu i przywracania są dostępne w podstawowej wersji Genie Timeline Free. Zaawansowane płatne wersje Genie Timeline Home Genie Timeline Pro i mają znacznie większą pojemność: wysyłanie powiadomień e-mail, szyfrowanie danych z wysokim stopniem ochrony i harmonogramów ustawienia. Ale do zapisania plików domowych wystarcza wersja Free.

Genie TineLine ma aplikację na iOS, dzięki której możesz sprawdzić stan kopii zapasowych na swoim komputerze.

Pobierz Genie Timeline →

Acronis True Image

Licencja: oprogramowanie komercyjne.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Potężne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Możesz zapisywać kopie zapasowe nie tylko na dyskach fizycznych, ale także w swojej własnej usłudze chmurowej Acronis. Jednak w tym celu będziesz musiał subskrybować na rok, a ilość udostępnionego miejsca będzie zależeć od planu taryfowego. W przypadku standardowej subskrypcji przydzielono 50 GB przy zakupie wersji premium – od 1 TB.

Natychmiast po instalacji program wyświetli monit o wybranie danych do wysłania do kopii: z całego komputera, z dysków i partycji lub z osobnych folderów.

Acronis True Image

Wybierz “Pliki i foldery” i określ wymagane. Niech ponownie będzie to folder “Muzyka” na pulpicie. Kliknij “OK” i przejdź do wyboru pamięci.

Acronis True Image: wybór pamięci

Wybierz napęd flash E, ponownie kliknij “OK” → “Utwórz kopię”. Kopia folderu “Muzyka” jest tworzona na dysku flash.

Acronis ma również inne przydatne funkcje. Na przykład, „Archiwum” pozwala zwolnić miejsce na dysku, z wypełnieniem dużych plików i narzędzi „klonowanie dysku” spowoduje utworzenie pełnej kopii lokalnych dyskach failover przywróci pierwotny stan.

Koszt programu wynosi 2 700 rubli. Standardowa subskrypcja na rok będzie kosztować użytkowników 2400 rubli, przedłużona subskrypcja będzie kosztować 5 100 rubli. Aplikacje mobilne działają w połączeniu z wersją komputerową i są pobierane bezpłatnie.

Pobierz Acronis True Image →

macOS

Carbon Cope Cloner

Licencja: oprogramowanie komercyjne.

Obsługa języka rosyjskiego: nie.

Narzędzie do tworzenia duplikatu dysku. Obsługa języka rosyjskiego nie jest zapewniona, ale zrozumienie interfejsu nie będzie trudne.

Na dysku źródłowym wybierz dysk, który chcesz skopiować. Na dysku docelowym określ lokalizację kopii. Rozpocznij proces za pomocą przycisku Klonuj.

Carbone Cope Cloner

Bezpłatny okres korzystania z programu wynosi 30 dni. Po Carbon Cope Cloner będzie kosztować 2 405,65 rubli.

Pobierz Carbon Cope Cloner →

Android

Hel

Licencja: shareware.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Wygodne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i synchronizacja aplikacji na Androida, która nie wymaga uprawnień root’a. Jednak w przypadku pełnoprawnej pracy, będziesz musiał zainstalować Helium na komputerze z systemem Windows, Linux lub macOS.

Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie natychmiast otrzymasz powiadomienie o potrzebie wersji na komputery. Aby ułatwić instalację i oszczędność czasu, program sugeruje wysłanie linku w przyjaznym dla użytkownika komunikatorze lub e-mailem. Stamtąd przejdź na link do strony programu, pobierz i uruchom. Instalacja w stylu “Dalej” → “Dalej” → “OK” nie powoduje komplikacji.

Podczas instalowania programu aplikacja mobilna prosi o połączenie telefonu z komputerem i umożliwienie debugowania za pośrednictwem USB.

Hel Hel dla Androida

Po otrzymaniu powiadomienia o udanej synchronizacji smartfon może zostać odłączony od komputera.

Otwórz aplikację mobilną. Z listy zainstalowanych programów wybierz żądane programy i kliknij przycisk “Zarezerwuj”. Określ miejsce przechowywania kopii zapasowej i poczekaj na zakończenie procesu.

Hel: wybierz aplikację Hel: wybór lokalizacji rezerwacji

Aby przywrócić kopię zapasową, przejdź do zakładki “Przywróć i synchronizuj”, określ miejsce przechowywania kopii, wybierz wymagane aplikacje i kliknij “Przywróć”.

Podstawowa wersja programu jest bezpłatna, koszt przedłużonej wersji to 149,86 rubla.

Udoskonalona wersja umożliwia:

Aplikacja nie będzie mogła zainstalować właścicieli urządzeń Motorola i niektórych modeli Sony.

Kopia zapasowa Titanium

Licencja: shareware.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Najpopularniejsze narzędzie do tworzenia aplikacji do tworzenia kopii zapasowych aplikacji na Androida. Wymaga dostępu do urządzenia root.

Aby utworzyć kopię zapasową jednej lub wielu aplikacji, otwórz zakładkę “Kopie zapasowe”, która zawiera pełną listę zainstalowanego oprogramowania. Wykrzyknik w pobliżu aplikacji wskazuje, że kopia nie została jeszcze dla niej utworzona. Ikona telefonu oznacza, że ​​program jest przechowywany w wewnętrznej pamięci urządzenia. Ikona karty SD wskazuje aplikacje zapisane na karcie pamięci.

Wybierz aplikację i kliknij “Zapisz” w otwartym menu.

Kopia zapasowa Titanium Titanium Backup dla Androida

Utworzono kopię zapasową. Teraz, jeśli ponownie wejdziesz do aplikacji, zobaczysz przycisk “Przywróć”.

Titanum Backup obsługuje pracę grupową z aplikacjami i kopiami zapasowymi. Aby to zrobić, przejdź do “Menu” → “Akcje wsadowe”.

Ta funkcja umożliwia:

Funkcjonalność Titanium Backup jest znacznie szersza, ale do naszych celów wystarczająca liczba wymienionych funkcji.

Rozszerzona wersja Titanium Backup kosztuje 349 rubli. Jego główne cechy:

iOS

iMazing

Licencja: oprogramowanie komercyjne.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Kompatybilność: Microsoft Windows, macOS.

W rzeczywistości jest to menedżer plików z podaną opcją tworzenia kopii zapasowej. Pod wieloma względami podobnymi do iTunes, tutaj tylko do pracy w nim jest znacznie łatwiej i przyjemniej. Możesz przesyłać dane przez kabel lub Wi-Fi, a iMazing nie ogranicza liczby podłączonych urządzeń.

Po podłączeniu urządzenia do komputera program iMazing automatycznie tworzy kopię zapasową. Bardzo przydatna jest zmiana danych bezpośrednio w zapisanej kopii: przy następnym połączeniu zmienione dane są natychmiast synchronizowane.

Bezpłatny okres wynosi 30 dni, po czym trzeba zapłacić 39,99 dolarów za korzystanie z jednego komputera.

Pobierz iMazing →

BackupAZ

Licencja: oprogramowanie komercyjne.

Obsługa języka rosyjskiego: nie.

Kompatybilność: iOS.

Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych urządzeń z jailbreakiem. Pozwala zapisywać notatki, kontakty, zdjęcia, wiadomości, historię połączeń i wiele więcej.

Aby utworzyć kopię zapasową tylko wybrać co chcesz zapisać, a następnie kliknąć na odpowiednią ikonę. Kopie mogą być przechowywane na smartfonie, komputerze, w chmurze lub wyślij e-mail.

Aby przywrócić dane, kliknij przycisk Przywróć w menu po lewej stronie ekranu.

BackupAZ BackupAZ na iOS

Koszt BackupAZ wynosi 2,99 USD.

iLex

Licencja: darmowe oprogramowanie.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Kompatybilność: iOS.

A to oprogramowanie będzie wymagać, abyś miał jailbreak. Darmowa aplikacja iLex pozwala na zapisanie absolutnie dowolnych danych z urządzenia, poza tym, że jego praca nie wymaga komputera.

Po utworzeniu kopii zapasowej zapisz ją w wybranym miejscu, a po odświeżeniu urządzenia lub w przypadku zagubienia skopiuj archiwum do telefonu i odtwórz niezbędne informacje.

iLex iLex na iOS

Cydia

Licencja: darmowe oprogramowanie.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Kompatybilność: iOS.

Możesz także zapisać aplikacje zakupione za pośrednictwem Cydii w standardowy sposób: rejestruje wszystkie zakupy dokonane z twojego konta.

Aby to zrobić, po prostu przejdź do Zarządzaj kontami, wprowadź swoje konto i wybierz Instalowalne zakupy. To jedyny sposób, w jaki zostanie to zrobione tylko w przypadku zakupionych aplikacji. Informacje o darmowej Cydii nie oszczędzają.

Rozwiązania chmurowe

Dysk Google

Licencja: shareware.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Kompatybilność: przeglądarki, Microsoft Windows, macOS, Android, iOS.

Umożliwia przechowywanie danych użytkownika na serwerach Google, rozgraniczenie praw dostępu do plików i folderów, udostępnianie i udostępnianie innym użytkownikom Internetu.

Repozytorium obejmuje:

15 GB jest dostarczane bezpłatnie. Za większą kwotę będzie musiał zapłacić od 2,99 do 299 dolarów. Maksymalna pojemność to 30 TB, a plik do pobrania to 5 TB.

Microsoft OneDrive

Licencja: shareware.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Kompatybilność: przeglądarki, Microsoft Windows, macOS, Android, iOS.

Rozwiązanie firmy Microsoft do przechowywania danych użytkownika. Obecnie zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród magazynów plików. Aby działać poprawnie, potrzebujesz konta Microsoft.

Umożliwia przechowywanie do 5 GB danych za darmo w znajomym środowisku Windows. Koszt 50 GB to 1,99 dolarów miesięcznie.

Dropbox

Licencja: shareware.

Obsługa języka rosyjskiego: załączanie.

Kompatybilność: przeglądarki, Microsoft Windows, macOS, Android, iOS.

Kolejny magazyn umożliwiający przechowywanie plików na serwerach w chmurze i udostępnianie ich innym użytkownikom Internetu. Obsługuje bezpieczne szyfrowanie, które gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych danych, integruje się z Microsoft Office 365, umożliwia tworzenie łączy dostępu i ustawianie na nich hasła, ogranicza prawa do plików i folderów.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

35 − 26 =