Możemy obejść się bez Adobe: jak zaoszczędzić na narzędziach roboczych

Ile kosztuje działające oprogramowanie projektanta, artysty lub redaktora? Korzystanie z aplikacji Adobe Creative Cloud kosztuje 3 221 rubli miesięcznie. Jeśli pracujesz z subskrypcją grupową lub kupisz subskrypcję tylko dla jednej aplikacji Adobe, koszty są zmniejszone, ale nadal nie można ich nazwać nieistotnymi.

Oczywiście zawsze możesz uzyskać nielicencjonowaną wersję odpowiedniej aplikacji. Ale to jest nielegalne. Dlatego prędzej czy później prawdopodobnie zaczęto używać wolnych analogów.

Zebraliśmy alternatywy dla programów Adobe, za które nie musisz płacić. W pewnym sensie te aplikacje są gorsze od Adobe, pod pewnym względem lepsze. Możesz je łatwo przetestować i wybrać narzędzie do określonego zadania.

Alternatywy do Photoshopa

GIMP

GIMP
gimp.org

GIMP (program do obróbki zdjęć GNU) jest dobrze znanym i dobrze obsługiwanym analogiem Photoshopa. GIMP jest nazywany zabójcą Photoshopa od czasu wydania pierwszej wersji i mimo, że to stwierdzenie jest nadmiernie optymistyczne, większość niezbędnych funkcji jest zaimplementowana w GIMP.

Użytkownicy programu Photoshop, ten program wydaje się niezwykły ze względu na interfejs wielu okien. Aby GIMP był podobny do Photoshopa, warto wybrać “Tryb pojedynczego okna” w menu “Okno”.

GIMP obsługuje dużą liczbę wtyczek. Może pracować z zastrzeżonymi formatami Photoshop, mimo że nie radzi sobie z warstwami bardzo dobrze.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz GIMP →

Krita

Krita
krita.org

Profesjonalna, a tym samym bezpłatna decyzja skoncentrowana na rysunku. Odpowiedni dla artystów i projektantów.

Program Krita ma dobrą dokumentację i nie powinieneś mieć trudności z jej rozwojem. Istnieją warstwy, inteligentny wybór, filtry i wiele innych funkcji, które obejmują wszystkie typowe potrzeby. Galeria na stronie Krita pokazuje, że możesz tworzyć imponujące prace w darmowej aplikacji.

Obsługuje rysowanie za pomocą tabletów Wacom, Huion, Yiynova, Surface Pro.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Krita →

Paint.NET

Paint.NET
getpaint.net

Program Paint.NET nie jest tak funkcjonalny jak Photoshop czy GIMP, ale jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Po co pobierać te wolno poruszające się wszystkożerne potwory, jeśli chcesz szybko przyciąć lub zmniejszyć obraz? Jednak Paint.NET wie, nie za mało, a jeśli to konieczne, można dodać niezbędne funkcje za pomocą wtyczek.

Edytor Paint.NET jest dostępny tylko dla systemu Windows. Jeśli potrzebujesz podobnej aplikacji dla innych systemów operacyjnych, spróbuj Pinta. Jest to klon Open Source Paint.NET, działający na systemach Windows, Mac i Linux.

Platformy: Windows.

Pobierz Paint.NET →

Pixlr

Pixlr
pixlr.com

Pixlr został opracowany przez Autodesk, producenta takich produktów, jak AutoCAD, Maya i 3DS Max.

Program jest dobry, ponieważ można go używać w systemie Windows 10, w oknie przeglądarki lub w aplikacji mobilnej. Wersja internetowa i aplikacja mobilna są bezpłatne. Wersja dla systemu Windows 10 może być również używana bezpłatnie lub opłacić koszt subskrypcji w wysokości 15 USD za niektóre dodatkowe funkcje.

Platformy: Windows, Web, Mobile.

Pobierz Pixlr →

Alternatywy dla programu Illustrator

Inkscape

Inkscape
inkscape.org

Inkscape to również bezpłatna alternatywa dla Illustratora, jak GIMP dla Photoshopa. Jest to produkt bardzo wysokiej jakości, który potrafi zrobić prawie wszystko tak samo, jak program Illustrator. Posiada dużą liczbę narzędzi i prosty interfejs, a wtyczki dodają nowe funkcje Inkscape.

Na początku możesz łatwo pomylić się w Inkscape. Łatwiej będzie ci zrozumieć ten edytor, patrząc na liczne tutoriale, na przykład od projektanta Nicka Saporito.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Inkscape →

Vectr

Vectr
vectr.com

Vectr to kolejny dobry edytor grafiki wektorowej. Jest bezpłatny, ale programiści planują dodać płatne funkcje. Vectr ma prosty i intuicyjny interfejs. Dostępne są funkcje importu i eksportu, filtry, narzędzia do pracy z czcionkami i wiele więcej.

Platformy: Windows, macOS, Linux, Web.

Pobierz Vectr →

Edycja SVG

Edycja SVG
clker.com

SVG-edit – szybki edytor stron z otwartym kodem źródłowym. Działa w dowolnej nowoczesnej przeglądarce (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Edge) i posiada większość niezbędnych funkcji do pracy z grafiką wektorową.

Platformy: Internet.

Pobierz edycję SVG →

Gravit Designer

Gravit Designer
designer.io

Gravit Designer może pracować jako samodzielna aplikacja lub w przeglądarce. Jest to profesjonalna aplikacja, która ma szerokie możliwości tworzenia obrazów wektorowych. Obsługuje przetwarzanie obrysu, pracę z tekstem i warstwami oraz liczne narzędzia do rysowania.

Platformy: Windows, macOS, Linux, Web.

Pobierz Gravit Designer →

Alternatywy dla Lightroom

Surowy Therapee

Surowy Therapee
rawtherapee.com

Raw Therapee twierdzi, że jest najlepszym zamiennikiem Lightroomu, aw niektórych miejscach znacznie przekracza ten program. Niech interfejs tutaj jest dość ciężki, ale funkcjonalność aplikacji jest bardzo dobra. Raw Therapee obsługuje precyzyjnie dostosowane algorytmy przetwarzania zdjęć, zaawansowaną redukcję szumów i wiele innych operacji wymaganych przez profesjonalnych fotografów i retuszerów.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Raw Therapee →

Darktable

Darktable
darktable.org

Darktable ma niewiele wspólnego z Lightroom i Raw Therapee. To jest darmowy edytor open source. Darktable jest szybszy i łatwiejszy niż Raw Therapee, a jego interfejs jest nieco wygodniejszy.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Darktable →

PhotoScape X

PhotoScape X
x.photoscape.org

PhotoScape do niedawna wydawał się porzucony. Jednak rozwój był kontynuowany, a nowa wersja edytora – PhotoScape X – ujrzała światło, a oprócz bogatych możliwości przetwarzania obrazu, PhotoScape X może tworzyć GIF i kolaże.

Platformy: Windows, macOS.

Pobierz PhotoScape X →

Photivo

Photivo
photivo.org

Darmowe oprogramowanie Photivo open source zapewnia wszystkie niezbędne funkcje do pracy z plikami RAW: istnieją kanały kolorów, filtry, ustawienia wstępne i masowe przetwarzanie obrazów. Photivo może eksportować obrazy do GIMP lub zapisać gotowy plik do dowolnego popularnego formatu.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Photivo →

Alternatywy dla Premiere Pro

Shotcut

Shotcut
shotcut.org

Shotcut ma imponującą listę funkcji. Według twórców obsługuje on setki formatów audio i wideo. Przyjazny dla użytkownika interfejs zawiera konfigurowalne panele i listę odtwarzania z podglądem. Wypróbuj Shotcut, a przekonasz się, że jest to bardzo odpowiednie rozwiązanie dla profesjonalistów.

Prace nad Shotcut trwają, a aplikacja jest aktualizowana o okres od jednego do trzech miesięcy. Więc jeśli nie jest to najlepszy zamiennik Premiere Pro, to wkrótce będzie.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Shotcut →

OpenShot

OpenShot
howtoforge.com

OpenShot nie jest aktualizowany tak aktywnie jak Shotcut, ale jest bardziej stabilny i działa równie dobrze. Tutaj są wszystkie niezbędne funkcje i funkcje do przetwarzania i edycji wideo.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz OpenShot →

Lightworks

Lightworks
youtube.com

Lightworks to profesjonalny edytor wideo, w którym kręcono filmy takie jak “Wilk z Wall Street”, “King says!” Oraz “Pulp Fiction”. Zna te same rzeczy, co Premiere Pro. Ale Lightworks jest wciąż trochę lepszy, przynajmniej dlatego, że ma całkowicie darmową wersję. Tak, nie możesz zamontować w nim filmu, który jest wyraźniejszy niż 720p, ale jeśli nie jest to dla ciebie istotne, możesz wypróbować Lightworks. Wersja Pro kosztuje 450 dolarów.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Lightworks →

HitFilm Express

HitFilm Express
https://hitfilm.com

HitFilm Express to potężne darmowe narzędzie do edycji wideo. Płać tylko za niektóre wtyczki do edytora wideo.

Platformy: Windows, macOS.

Pobierz HitFilm Express →

Alternatywy dla programu InDesign

Scribus

Scribus
upload.wikimedia.org

Scribus to popularny darmowy program do tworzenia wielostronicowych plików: czasopism, gazet, broszur i książek. Scribus jest wyposażony w wysokiej jakości dokumentację i posiada wszystkie niezbędne funkcje do przygotowania do druku, z wyjątkiem obsługi zastrzeżonego formatu InDesign. Możesz jednak importować wyodrębnione strony z Post Script.

Platformy: Windows, macOS, Linux.

Pobierz Scribus →

Może używasz innej alternatywy dla narzędzi od Adobe? Udostępnij w komentarzach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 65 = 75