Oszustwo w Internecie: jak można dać się oszukać w sieciach społecznościowych

“VKontakte”, Facebook, “Koledzy z klasy”

Fundusze charytatywne i prywatny zbiór na leczenie

W zbiorach na leczenie i pomoc ludziom nie ma nic złego, ale sprawa zmienia się dramatycznie, kiedy mówimy o oszustwach. Oszuści używają różnych programów do zbierania pieniędzy, z samym wynikiem końcowym: pieniądze trafiają na konto strony trzeciej, a nie na leczenie lub pomoc.

Przed wysłaniem pieniędzy do funduszu lub osoby fizycznej sprawdź:

  • Szczegółowe raporty dotyczące dochodów i wydatków.
  • Informacje na temat tego, do czego zostaną przeznaczone fundusze, a także ostateczna liczba opłat.
  • Informacja o osobie lub funduszu, który zbiera fundusze.

Jeśli nie jesteś pewien lub nie możesz znaleźć potrzebnych informacji, zadaj interesujące pytania bezpośrednio funduszowi. Uczciwe organizacje opowiedzą o sobie i swojej pracy. Oszuści często tworzą emocjonalny hałas, nie podając szczegółowych informacji. Listy funduszy, którym można ufać, znajdują się na stronach “Daj życie” i “Wszyscy razem”.

Przejęcie konta

Niemal każdy z nas otrzymał wiadomości z prośbą o pomoc w trudnej sytuacji. Oszuści wyróżniają się tym, że proszą o pomoc wyłącznie za pieniądze. W takich przypadkach intruzi cieszą się zaufaniem bliskich i przyjaciół, wymyślając różne historie.

oszustwa internetowe: przechwytywanie kont
Zhakowane konto

Jeśli to twój bliski przyjaciel, zadzwoń na jego telefon komórkowy i zapytaj o to, co się stało. Jeśli rzadko się komunikujesz, zapytaj o fakty i numer telefonu, z którym możesz się skontaktować.

Nie przekazuj pieniędzy osobie, dopóki nie porozmawiasz z nią osobiście.

Aby zabezpieczyć swoje konto przed atakami hakerów, sprawdź hasło. Niezawodne hasło składa się z 9 znaków lub więcej, zawiera wielkie litery, cyfry i symbole. Te same zasady obowiązują w przypadku poczty, na którą konto jest zarejestrowane.

Phishing aplikacje i witryny

Phishing – rodzaj oszustwa internetowego, w którym dane użytkowników przepływają przez fałszywe aplikacje i witryny.

W celu wyłudzania informacji osoby atakujące tworzą kopię popularnej witryny lub aplikacji i aktywnie ją dystrybuują. Preteksty do kliknięcia linku mogą być bardzo różne: od powiadomień o odwiedzających stronę do zagrożeń związanych z odwodnieniem intymnych zdjęć. W żadnym wypadku nie otwieraj linków i aplikacji od nieznajomych.

Przed kliknięciem linku upewnij się, że adres jest poprawny. Oszuści często używają błędów w swojej pracy. Na przykład adres vkontakte.w6.ru Nie dotyczy sieci społecznościowej “VKontakte” i może służyć do phishingu.

Nowoczesne przeglądarki mają ochronę przed phishingiem i ostrzegają użytkownika o niepewności na stronie. Przy okazji, bądź ostrożny – phishing rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości SMS.

Zdobywanie nagród lub nagłe dziedzictwo

Zostaniesz poproszony o zapłacenie za dostarczenie prezentu lub pracę prawnika, który przygotuje dokumenty na temat spadku. Schemat z prezentami jest często stosowany do użytkowników, którzy uczestniczą w rajdach przez reposts. Play oszustów może zrobić wszystko: od darmowego manicure do samochodu i mieszkania w Moskwie.

Aby dowiedzieć się oszuście, wystarczy poprosić o dowód, że wygrałeś, a nie ktoś inny.

oszustwo w Internecie: remisy
Fragment korespondencji

Grupy “Daję za darmo”

W grupach “oddam je” uczestnicy oferują wymianę lub po prostu przekazują niepotrzebne rzeczy. Aby otrzymać darmowy przedmiot, członek społeczności dokonuje przeglądu rekordu, który go interesuje. Po pewnym czasie dawca sam wybiera osobę z listy tych, którzy dzielą się i negocjują umowę.

Zabawki dziecięce, stoliki nocne i naczynia nie wzbudzają podejrzeń, ale często można natknąć się na ogłoszenia o drogim sprzęcie domowym i cyfrowym. Możesz rozróżnić oszustwo według następujących kryteriów:

1. Zamknięte komentarze i brak podpisu w reklamach. W tych grupach uczestnicy komunikują się i zadają ciekawe pytania dotyczące produktu. W grupach oszustów komentarze są zamykane.

2. Jesteś proszony o zapłacenie za dostawę. “To już jest twoje, musisz tylko zapłacić za dostawę”, zapewnia pozbawiony skrupułów dawca. W prawdziwym życiu ludzie nie będą zajmować się dostarczaniem niepotrzebnych rzeczy.

oszustwo internetowe: płatność za dostawę
pikabu.ru

3. Transfer rzeczy nie następuje bezpośrednio. Administracja tych grup w transakcji nie uczestniczy, ale w grupach oszustów transakcje odbywają się za pośrednictwem gwaranta. Gwarant – pośrednik między odbiorcą a dawcą. Ostrzega przed oszustwem, a następnie prosi o zapłacenie za usługi i dostawę towarów. Później poręczyciel informuje, że sprzedawca okazał się nieuczciwy i zwraca koszt dostawy, ale nie rekompensuje kosztów jego usług.

4. Oszuści używają zdjęć z Internetu. Na wszelki wypadek sprawdź obrazy w wyszukiwaniu.

oszustwo w Internecie: reklama

oszustwo internetowe: zdjęcie w sklepie
Zdjęcie w sklepie internetowym

Instagram

Instagram bardzo różni się od innych sieci społecznościowych, więc schemat oszustwa w nim jest inny.

Jeden z najnowszych – tworzenie fałszywych kont z obietnicami darmowych markowych rzeczy lub rabatów. Dokonujesz reposta, wypełniasz ankietę, otrzymujesz powiadomienie o wygranej i numer portfela, za który możesz zapłacić za dostawę. Gdy profil zbiera wystarczającą ilość pieniędzy, atakujący go usuwają.

Oszustwo w Internecie: Instagram oszustwa internetowe: konta na instagramie

Jeśli wątpisz w autentyczność profilu, napisz bezpośrednio do przedstawicieli oficjalnego sklepu. Opowiedzą ci, czy jest to prawdziwa akcja, czy zwykły rozwód.

Kolejny schemat – obejmuje chekingowanie polubień i subskrybentów. Takie profile oferują za niewielką opłatą, aby strona była popularna, a po przeniesieniu wymaganej kwoty zostaną utracone. Działa tu tylko jedna rada – nie dajcie się zwieść.

Twitter

Naukowcy z University of Southern California ustanowiliInterakcje online z botami: detekcja, ocena i charakterystyka. , że liczba botów na Twitterze wynosi 9-15%. To około 48 milionów użytkowników.

Schematy oszustw na Twitterze są podobne do wszystkich innych sieci społecznościowych, ale jest różnica. Rozmiar jednego tweeta wynosi 140 znaków, więc użytkownicy są szeroko rozproszonymi usługami służącymi do skracania linków. I używają go oszustów. Krótki link nie pokazuje pierwotnego adresu strony, więc nie można z góry ustalić, do której witryny się wprowadza.

W przypadku krótkiego łącza możesz ukryć wyłudzanie informacji i złośliwe witryny.

Oszustwa internetowe: Twitter
Używanie krótkiego linku do spamu

Dlatego nie powinieneś klikać linku, jeśli masz wątpliwości co do profilu, który go dystrybuuje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 2 =