Môžeme to urobiť bez Adobe: ako ušetriť na pracovných nástrojoch

Koľko je pracovný softvér dizajnéra, interpreta alebo editora? Používanie aplikácií Adobe Creative Cloud stojí 3 221 rubľov za mesiac. Ak pracujete so skupinovým odberom alebo zakúpite predplatné iba pre jednu aplikáciu Adobe, náklady sa znížia, ale nemôžu sa nazývať bezvýznamné.

Samozrejme, môžete vždy získať neoprávnenú verziu správnej aplikácie. Ale je to nezákonné. Preto skôr či neskôr pravdepodobne vzniklo myšlienka použiť bezplatné analógy.

Zbierali sme alternatívy k programom Adobe, ktoré nemusíte platiť. V niektorých ohľadoch sú tieto aplikácie nižšie ako Adobe, v niektorých ohľadoch lepšie. Môžete ich jednoducho otestovať a vybrať si nástroj pre konkrétnu úlohu.

Alternatívy k Photoshopu

GIMP

GIMP
gimp.org

GIMP (manipulačný program GNU) je dobre známy a dobre podporovaný analóg Photoshopu. GIMP sa od uverejnenia svojej prvej verzie nazýva vrahom programu Photoshop a hoci je toto tvrdenie príliš optimistické, väčšina potrebných funkcií je implementovaná v GIMP.

Užívatelia programu Photoshop, tento program sa zdá byť nezvyčajný z dôvodu rozhrania s viacerými oknami. Ak chcete, aby bol GIMP podobný aplikácii Photoshop, je vhodné vybrať režim “Single Window Mode” v ponuke “Window”.

GIMP podporuje veľký počet zásuvných modulov. Môže pracovať s proprietárnymi formátmi Photoshopu, aj keď veľmi dobre nerobí vrstvy.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si GIMP →

Kriti

Kriti
krita.org

Profesionálne, a teda bezplatné, rozhodnutie zamerané na kreslenie. Vhodné pre umelcov a koncepčných návrhárov.

Program Krita má dobrú dokumentáciu a nemali by ste mať problémy s jeho vývojom. Existujú vrstvy, inteligentný výber, filtre a mnoho ďalších funkcií, ktoré pokrývajú všetky bežné potreby. Galéria na stránkach Krita dokazuje, že môžete vytvárať pôsobivé diela vo voľnej aplikácii.

Podporuje kreslenie pomocou tabuliek Wacom, Huion, Yiynova, Surface Pro.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Krita →

Paint.NET

Paint.NET
getpaint.net

Program Paint.NET nie je tak funkčný ako Photoshop alebo GIMP, ale je to oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. Prečo by ste mali stiahnuť tieto pomaly sa pohybujúce všestranné príšery, ak potrebujete rýchlo orezať alebo zmenšiť obrázok? Aplikácia Paint.NET však nie je známa príliš málo a v prípade potreby môžete pridávať potrebné funkcie pomocou doplnkov.

Editor obrázkov Paint.NET je k dispozícii len pre Windows. Ak potrebujete podobnú aplikáciu pre iné operačné systémy, skúste Pinta. Je to klon aplikácie Open source s programom Paint.NET, ktorý funguje na systémoch Windows, Mac a Linux.

platformy: Windows.

Stiahnite si Paint.NET →

Pixlr

Pixlr
pixlr.com

Pixlr je vyvinutý spoločnosťou Autodesk, ktorá je výrobcom produktov ako AutoCAD, Maya a 3DS Max.

Program je dobrý, pretože môže byť použitý v systéme Windows 10, v okne prehliadača alebo v mobilnej aplikácii. Webová verzia a mobilná aplikácia sú zadarmo. Verzia pre operačný systém Windows 10 sa môže použiť aj zadarmo alebo zaplatiť predplatenú cenu vo výške 15 EUR za niektoré ďalšie funkcie.

platformy: Windows, Web, Mobile.

Stiahnite si Pixlr →

Alternatívy k aplikácii Illustrator

Inkscape

Inkscape
inkscape.org

Inkscape je tiež voľne dostupná alternatíva k aplikácii Illustrator, napríklad GIMP pre Photoshop. Je to veľmi kvalitný produkt, ktorý dokáže skoro všetko to isté ako Illustrator. Má veľké množstvo nástrojov a jednoduché rozhranie a doplnky Inkscape prinášajú nové funkcie.

Spočiatku môžete v Inkscape ľahko zameniť. Budete ľahšie pochopiť tento editor pohľadom na početné výukové programy, napríklad od návrhára Nicka Saporita.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Inkscape →

Vectra

Vectra
vectr.com

Vectr je ďalší dobrý vektorový grafický editor. Je zadarmo, ale vývojári plánujú pridať niektoré platené funkcie. Vectr má jednoduché a intuitívne rozhranie. K dispozícii sú funkcie importu a exportu, filtre, nástroje na prácu s písma a oveľa viac.

platformy: Windows, MacOS, Linux, Web.

Stiahnite si Vectr →

SVG-Edit

SVG-Edit
clker.com

SVG-edit – rýchly webový editor s otvoreným zdrojom. Funguje v ľubovoľnom modernom prehliadači (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Edge) a má väčšinu potrebných funkcií pre prácu s vektorovou grafikou.

platformy: Web.

Stiahnite si SVG-Edit →

Gravit Designer

Gravit Designer
designer.io

Gravit Designer môže pracovať ako samostatná aplikácia, alebo v prehliadači. Ide o profesionálnu aplikáciu, ktorá má rozsiahle možnosti na vytváranie vektorových obrázkov. Podporuje spracovanie obrysu, prácu s textom a vrstvami a množstvo nástrojov na kreslenie.

platformy: Windows, MacOS, Linux, Web.

Stiahnite si Gravit Designer →

Alternatívy k Lightroom

Raw Therapee

Raw Therapee
rawtherapee.com

Raw Therapee tvrdí, že je najlepšou náhradou za Lightroom a na niektorých miestach ďaleko presahuje tento program. Nechajte rozhranie tu dosť ťažké, ale funkčnosť aplikácie je veľmi dobrá. Raw Therapee podporuje presne prispôsobiteľné algoritmy na spracovanie fotografií, pokročilú redukciu šumu a mnohé ďalšie operácie, ktoré potrebujú profesionálni fotografi a retuše.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Raw Therapee →

Darktable

Darktable
darktable.org

Darktable má málo spoločného s Lightroom a Raw Therapee. Jedná sa o bezplatný open source editor. Darktable je rýchlejší a jednoduchší ako Raw Therapee a jeho rozhranie je o niečo pohodlnejšie.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Darktable →

PhotoScape X

PhotoScape X
x.photoscape.org

PhotoScape sa nedávno zdalo byť opustené. Ale vývoj pokračoval, a svet videl novú verziu editora – PhotoScape X. Okrem bohatej kapacity pre spracovanie obrazu, PhotoScape X môže vytvoriť GIF a koláže.

platformy: Windows, macOS.

Stiahnite si PhotoScape X →

Photivo

Photivo
photivo.org

Voľný open source Phonto poskytuje všetky potrebné funkcie pre prácu so súbormi RAW: existujú farebné kanály, filtre, predvoľby a hromadné spracovanie obrázkov. Spoločnosť Photivo môže exportovať obrázky do GIMP alebo uložiť hotový súbor do ľubovoľných obľúbených formátov.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Photivo →

Alternatívy k Premiere Pro

Shotcut

Shotcut
shotcut.org

Shotcut má pôsobivý zoznam funkcií. Podľa vývojárov podporuje stovky audio a video formátov. Užívateľsky prívetivé rozhranie zahŕňa prispôsobiteľné panely a zoznam s náhľadom. Vyskúšajte Shotcut a uvidíte, že toto je veľmi vhodné riešenie pre profesionálov.

Práca na Shotcut pokračuje a aplikácia je aktualizovaná s periodicitou jedného až troch mesiacov. Takže ak to nie je najlepšia náhrada za Premiere Pro, tak to bude čoskoro.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Shotcut →

OpenShot

OpenShot
howtoforge.com

OpenShot nie je aktualizovaný ako aktívny ako Shotcut, ale je stabilnejší a funguje rovnako dobre. Tu sú všetky potrebné funkcie a funkcie pre spracovanie a úpravu videa.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si OpenShot →

LightWorks

LightWorks
youtube.com

Lightworks je profesionálny video editor, v ktorom boli umiestnené filmy ako “Vlk z Wall Street”, “King says!” A “Pulp Fiction”. Vie rovnaké veci ako Premiere Pro. Ale Lightworks je stále trochu lepšie, pretože má úplne bezplatnú verziu. Áno, v ňom nemôžete pripojiť video, ktoré je jasnejšie ako 720p, ale ak to nie je pre vás kritické, môžete skúsiť Lightworks. Verzia Pro stojí 450 dolárov.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Lightworks →

HitFilm Express

HitFilm Express
https://hitfilm.com

HitFilm Express je výkonný bezplatný nástroj na úpravu videa. Plaťte iba niektoré doplnky do editora videa.

platformy: Windows, macOS.

Stiahnite si HitFilm Express →

Alternatívy k aplikácii InDesign

Scribus

Scribus
upload.wikimedia.org

Scribus je dobre známy freeware program na vytváranie viacstránkových súborov: časopisy, noviny, brožúry a knihy. Scribus je vybavený kvalitnou dokumentáciou a má všetky potrebné funkcie na prípravu pred tlačou, s výnimkou podpory vlastného formátu InDesign. Môžete však importovať extrahované stránky z PostScript.

platformy: Windows, Mac OS, Linux.

Stiahnite si Scribus →

Možno používate inú alternatívu k nástrojom Adobe? Zdieľať v komentároch.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 63 = 66