Rozlúčka, Kinect. Prečo Microsoft opúšťa svoj najambicióznejší projekt

Prečo zmizol senzačný kontrolór Kinect z poľa výhľadu a koľko je samotný Microsoft zodpovedný za zlyhanie legendárneho produktu? Analyzovali to Business Insider.

V roku 2009 spoločnosť Microsoft prvýkrát predstavila ovládač Kinect pre konzolu Xbox 360. Potom sa stala senzácia. Infračervená kamera, snímače a mikrofóny úplne sledovali polohu a pohyby tela a za 150 dolárov získali príležitosť ovládať hry a multimédiá iba pomocou hlasu a gest.

Odvtedy spoločnosť predala približne 29 miliónov kópií spoločnosti Kinect. Je ťažké nazvať úspech. Akonáhle inovatívny gadget takmer úplne zmizne z pohľadu. Nemajú záujem o kupujúcich. Vývojári to tiež nie je zaujímavé: v posledných dvoch rokoch bolo uvoľnených iba sedem hier, ktoré boli vyrobené výhradne pre riadiaceho pracovníka. Áno, a samotná spoločnosť Microsoft zriedka spomína existenciu spoločnosti Kinect a zameriava pozornosť na svoju novinku – HoloLens.

Čo sa stalo?

youtube.com
youtube.com

V roku 2005 bola predstavená konzola Xbox 360. Niekoľko rokov to fungovalo dobre a konzola bola veľmi populárna. Ale akonáhle Sony PlayStation 3 a Nintendo Wii vstúpili na trh, konkurencia sa stala skutočne ťažkou. Spoločnosť Microsoft potrebovala starostlivo zvážiť ďalší krok a prevziať konzolu Xbox 360. Preto spoločnosť zaviedla spoločnosť Kinect. Tento kontrolór vyzeral zaujímavé, sľúbil neuveriteľné pocity a vytvoril nové miesto pre hry a obsah.

xbox-360.co.za
xbox-360.co.za

Spustenie sa uskutočnilo s veľkým fanfárami. Iba pre marketing spoločnosť Microsoft vynaložila 500 miliónov dolárov. Oprah Winfrey distribuovala v televíznom vysielaní Xbox 360 a Kinect a médiá poskytli novému správcovi najlepšie recenzie. Počas 60 dní spoločnosť Microsoft predáva viac ako 8 miliónov Kinect, čo predstavuje svetový rekord pre najrýchlejšie predávané zariadenie. Vývojári sa pripravujú, aby začali pracovať na hrách pre riadiaceho pracovníka.

businessinsider.com
businessinsider.com

Je pravda, že väčšina vydaných hier dostala iba negatívne recenzie. Z 17 projektov dostala iba Dance Central dobré známky. Ale to všetko nebolo dôležité. Fanúšikovia spoločnosti Kinect rozumeli: technológia je nová a potrebuje čas na rozvoj. Nikto sa o regulátora nebál, všetci práve presťahovali nábytok do bytu, aby si mohli hrať s novým zariadením.

film.ru
film.ru

Problém jedna: nedostatok naozaj skvelých hier

vg-reloaded.com
vg-reloaded.com

Problémy sa začali, keď a po šiestich mesiacoch nebolo pre Kinect žiadne hry. Kondičný tréning a základné plošinovka nie je záujem o tých hráčov, ktorí si kúpili Xbox 360. Microsoft sa podarilo presvedčiť hlavné herné vývojárov integrovať podporu pre Kinect v najpopulárnejšie série, ale to bolo robené dosť. Napríklad, niektorí hráči v FIFA 15 dostali červenú kartu na kričanie obscénnych slov do mikrofónu. Samozrejme, takáto integrácia nepriniesla výsledok.

Zasvätenci tvrdia, že dokonca aj tí najlepší z najlepších vývojárov nechce integrovať nového kontrolóra do svojich projektov. Koniec koncov, tieto hry už investovali veľa času a peňazí. Navyše pracovali úžasne s tradičnými joystickmi. Súčasne, od roku 2010, tie tímy, ktoré najlepšie vytvorili inovatívne kreatívne hry pre hráčov, ktoré nie sú súčasťou hry, sústredili svoju pozornosť na iOS a Android. Veľký jackpot, peniaze, rastúce publikum – to všetko tu bolo.

Druhý problém: “85% mágie, 15% depresie”

itvt.com
itvt.com

Kinect tiež integroval ovládanie hlasu a gestá priamo do konzoly Xbox 360. Film môžete pozastaviť alebo prihlásiť do svojho účtu, ktorý sa práve objavuje pred fotoaparátom. No, bez ohľadu na to, ako to môže vyzerať dobre, Kinect bola stále nová technológia a všetky nové funkcie boli sprevádzané chybami. Kúzlo inovácií fungovalo iba na 85%, v iných prípadoch bol používateľ sklamaný.

Hráči prikladajú veľkú dôležitosť presnosti pohybov – napríklad vyhotovenie superkomb u Street Fighter IV alebo heads-up v Call of Duty. A ak budete ovládať televízor hlasom, je lepšie, aby systém fungoval dokonale. V opačnom prípade budete kričať “pauza!” Znova a znova.

Problém tretí: potrebujeme viac priestoru

experience-it-all.com
experience-it-all.com

Horšie, ešte viac: čím dlhší ľudia používali Kinect, tým viac zistili miesta a situácie, v ktorých kontrolór nefungoval dobre. Ak chcete hrať s Kinect v byte, bolo potrebné presunúť nábytok. Takže snímač dostal potrebné pole pre bežnú prevádzku. Na druhej strane môžete sedieť na gauči v miestnosti akejkoľvek veľkosti a hrať si s radosťou – to vyžaduje len joystick.

Druhý pokus o Xbox One

staticworld.net
staticworld.net

Cez všetky nedostatky je Kinect rýchlo vstúpil do použitia, aspoň čiastočne, pretože Microsoft sa predáva ovládače dodávaného s Xbox 360, ktorý bol veľmi populárny. Ale nie každý je kupovať kompletnú sadu: v januári 2012, Microsoft oznámil, že predal 18 miliónov Kinect a 66 miliónov Xbox 360. O rok neskôr, vo februári 2013 vedúci oddelenia Microsoft Xbox Larry huba napísal na Twitter, že spoločnosť predala 24 miliónov Kinect a viac ako 76 miliónov Xbox 360. Možno predpokladať, že riadiace jednotky, ktoré boli predané, boli spojené s konzolou.

Keď bola spoločnosť Xbox One prvýkrát predstavená v novembri 2013, spoločnosť Microsoft urobila šokujúce vyhlásenie: nová konzola bude vyžadovať novú verziu programu Kinect. To znamená, že Xbox One by stálo 499 dolárov. Napríklad Sony PlayStation 4 – najbližší konkurent – dosiahol 399 dolárov.

Za 100 dolárov rozdiel, Microsoft sľúbil interaktívne hry a televízne relácie. Okrem toho môžete použiť vyhľadávací nástroj z Bingu a predinštalovaný program Internet Explorer.

wikimedia.org
wikimedia.org

Pre spoločnosť Microsoft to všetko bolo súčasťou dlho hraného a ambiciózneho plánu umiestniť počítač do obývačky každého domu. To by sa dalo dosiahnuť pomocou programu Kinect – jasného rozhrania, multimediálnej platformy … všetko vyzeralo logicky pre spoločnosť. Ale jadro cieľového publika, hráči, tento nápad okamžite nenávide. Keď Xbox One vstúpil na trh v novembri 2013, rýchlo nahradil PlayStation 4. V troch zo štyroch prípadov si kupujúci vybrali konzolu od spoločnosti Sony.

Konečné ustúpenie

ignimgs.com
ignimgs.com

V apríli 2014 bola uvoľnená videohra Kinect Sports Rivals pre Xbox One. Namiesto triumfu sa prípad skončil nízkymi predajmi a ťažkými stratami, čo viedlo k masívnemu prepúšťaniu v štúdiu Rare. V máji 2014 sa Microsoft nakoniec rozhodol vyvrátiť a už trvať na tom, že potrebuje nový Kinect, súhlasil s predajom Xbox One za 399 dolárov a potom za 349 dolárov. To pomohlo zvýšiť predaj Xbox One a rozdiel v predaji z PlayStation 4 sa znížil o štvrtinu.

Ale znamenalo to, že asi 5 miliónov majiteľov Xbox One, ktorý kúpil konzolu s radičom dostal zbytočnú príslušenstva, ktoré sú všeobecne a nechcel. Súčasne len pár hier malo integráciu s Kinect na konzole Xbox One a dosť málo získalo slušné recenzie.

Spravodajský server Neowin napísal v máji 2014: “Microsoft je jediný, kto vinu za zlyhanie spoločnosti Kinect.” Článok tiež uviedol, že pre Xbox One nebolo vydané ani jedna vlajková hra, dokonca ani spoločnosť Microsoft neuvoľnila takúto hru. Už prešiel rok – a je to stále pravda.

Okrem toho spoločnosť Microsoft uzavrela televízne štúdio, ktoré bolo otvorené na vytvorenie jedinečného interaktívneho obsahu pre spoločnosť Kinect v októbri 2014.

Inými slovami, Kinect, zjavne, bol pozastavený.

To nie je koniec

animalnewyork.com
animalnewyork.com

Je zaujímavé, že umelci a inžinieri aktívne používajú Kinect vo svojich projektoch. Napríklad sa stala kľúčovým prvkom pre vytvorenie nezvyčajného zrkadla – Pompom Mirror.

Ak zhrnieme, že sa predalo 23 miliónov Kinect pre Xbox 360, a aspoň 5 miliónov Xbox One s novým snímačom – a tak to je škoda, že Microsoft nebol schopný dostať sa do budúcnosti videohier.

Ale je dobré, že aspoň niekde boli užitočné.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 2