“Alice” ses asistanı “Yandex” den test sürüşü

Sanal ses asistanları, cihaz ve servislerle etkileşimimizi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. İstenen menü maddesini bulmak için grafik arayüzün etrafında dolaşmak yerine, “Müziği aç” veya “Hava durumunu anlatın” doğal diline kolayca kumanda edebilirsiniz. İdeal asistan, komutu doğru bir şekilde anlamalı ve uygulamalıdır.

Bu tür asistanların altında yatan teknolojiler mükemmel olmaktan çok uzaktır, ancak zaten etkileme yeteneğine sahiptirler. Google Asistan, Cortana veya Siri’nin yardımını kullanarak onları hareket halinde izleyebilirsin. Şimdi, Alisa uygulamasının yakın zamanda Yandex uygulamasına yerleşmiş olduğunu görelim.

Sentez ve konuşma tanıma

Sesli asistanların diğer geliştiricilerinden farklı olarak, Yandex Rusya pazarına odaklanıyor. Bu nedenle, “Alice” in Rusça dilinden en iyi desteği beklemek mantıklıdır.

Bir asistanın sesi, yapay notaları kolayca duyabilmesine rağmen, en yakın rakibinden daha doğal bir büyüklükte bir sese benziyor – Siri’nin Rus versiyonu. Puanlama için “Alice” oyuncu Tatiana Shitov çekti. Bu arada, “She” filmindeki işletim sistemini konuşan sesiydi.

Rus konuşmasının tanınması açısından, Yandex asistanının hâlâ eşit olmaması, hataların nispeten az olması. Ayrıca asistan sadece sözcük öbeklerini tanımakla kalmaz, aynı zamanda bunları doğru bir şekilde yorumlamayı öğrenir. Bu nedenle, farklı sözcükleri kullanabilir ve daha önceki sorular bağlamında sonraki soruları sorabilirsiniz – büyük olasılıkla hizmet sizi anlayacaktır:

Alice Alice: hava durumu

Ancak tüm sesli asistanlarda isteklerin yorumlanmasındaki özlüyoruz ve “Alice” bir istisna değildir:

Alice: Sorgunun yorumu Alice: ses tanıma

“Yandex” hizmetleriyle entegrasyon

İçerik oluşturucuların üzerinde odaklandığı “Alice” in bir diğer önemli özelliği, diğer “Yandex” hizmetleriyle de uygun bir entegrasyon.

Örneğin asistandan bir şarkı eklemesini isteyin ve “Yandex.Muzyke” de oynayacak. İfadenin başka bir dile çevrilmesini isteyin – asistan “Yandex. Tercüman” ı açacak:

Alice: Çeviri

“Alice” ayrıca hava durumu servislerini ve Yandex haritalarını kullanarak hava durumu tahminlerini ve yapım rotalarını nasıl görüntüleyeceğini de biliyor. Web’de bir şey bulmanız gerekiyorsa, Yandex.Search yardımcı olacaktır.

Alice: rota Alice: Bir rota inşa etmek

Üçüncü taraf programlarla etkileşim

Mobil cihazlarda üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleriyle entegrasyon söz konusu olduğunda, Alisa’nın her şeyi o kadar iyi değil.

Asistan Android ve iOS’a yüklenebilir, ancak “Alice” bu platformların yeteneklerini zayıf bir şekilde kullanır. Yani, onunla, bir alarm bile alamıyorum, bir hatırlatma veya not ekleyemezsiniz. Ama Siri bu görevlerle kolayca başa çıkabilir.

Alice: üçüncü taraf programlarla etkileşim Siri

“Alice” cihazda yüklü olan talep programlarının nasıl açılacağını bilmesine rağmen, bu işlev her zaman işe yaramaz. Örneğin, sorunsuz Yardımcısı “Vkontakte” ve Telegram başlattı ama Viber, haberci sitesine sizi yönlendirecektir yerine yardımcısı uygulamasını açmak için ona sorarsan. Asistan garip “açık hesap” komutuna tepki verir.

Viber Alice: hatırlatıcılar

Ayrıca, “Alice” e erişmek için önce Yandex uygulamasını girmeli ve asistan düğmesine tıklamalısınız (veya Android’iniz varsa hızlı erişim için kısayol kullanmalısınız). Bu çok uygun değildir, çünkü bir ses asistanının ana görevlerinden biri cihazı eliniz olmadan kullanmanıza izin vermektir. İOS ile derin entegrasyon nedeniyle aynı Siri, ekran kilitlendiğinde bile komutları alabilir.

Bilgisayardaki “Alice”

Yandex asistanı ayrıca Windows tabanlı bilgisayarlar için ayrı bir program olarak da mevcuttur. Yüklendikten sonra, görev çubuğunda bir arama çubuğu ve asistanla sesli etkileşim için bir düğme görüntülenir.

Mobil sürümde sunulan işlevlere ek olarak, Alice for Windows sabit diskteki dosyaları arayabilir, masaüstü programlarını çalıştırabilir, bilgisayarı kapatabilir veya uyku moduna geçirebilir.

Sonuç

“Alice” belirsiz bir izlenim yaratırken. Bir yandan asistan, kullanıcılarına tam olarak benzeyen “Yandex” hizmetleriyle bütünleşiyor. Buna ek olarak, hata yapmasına rağmen, Rus dili ile çalışma konusunda hala önderlik yapmaktadır. Öte yandan, asistanın platformlarla ve uygulamalarla daha aktif bir şekilde etkileşime girmesini istiyorum.

Yine de yolculuğunun başlangıcında “Alice” in ve bunun başında bazı işlevlerin eksikliğinin anlaşılabilir olduğunu düşünmeye değer.

Windows için “Alice” İndir →

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 44 = 52