Bölgenizde içerik bulunmuyorsa ne yapmalısınız?

Kilitleri atlamak için fonların yasaklanması ile bağlantılı olarak, makalede listelenen araçlardan bazıları Kasım 2017’den beri Rusya Federasyonu’nda çalışmayabilir.

1. Masaüstü tarayıcıları için VPN eklentilerini yükleyin

Belki de kilidi geçmek için bu yol en kolay olanıdır. Tarayıcınız için bir VPN eklentisi kurmak ve ülkedeki erişilemeyen kaynaklarla çalışırken işlevi etkinleştirmek yeterlidir.

Tüm temeller: düğmeye basarsınız – uzantı tarayıcıyı coğrafi kısıtlamaların çalışmadığı özel bir moda alır. Kilitli site ile çalışmayı tamamladıktan sonra, VPN tek tuşla kolayca kapatılabilir.

şekerleme. Sadeliğe ek olarak, bu yöntem oldukça kullanışlıdır, çünkü en sevdiğiniz tarayıcıyı değiştirmenizi gerektirmez. Sonuçta, popüler İnternet tarayıcıları VPN eklentilerini destekliyor. Ek olarak, bu uzantılar, Web’deki kullanıcı verileri için ek koruma sağlayan trafiği şifreler.

eksileri. Ücretsiz VPN hizmetleri olmasına rağmen, çoğu ücretli abonelikle çalışır.

Chrome için ücretsiz VPN eklentileri

Firefox için ücretsiz VPN eklentileri

Opera ve Yandex.Browser için ücretsiz VPN eklentileri

2. Dahili engelleme özelliklerine sahip tarayıcıları kullanın

Bazı tarayıcılar, yerleşik VPN teknolojisi sayesinde üçüncü parti programlar olmadan kilitlemeyi devre dışı bırakabilir. Örneğin, popüler Opera’da, “Güvenlik” bölümündeki ayarlarda açabilirsiniz. VPN işlevi, tarayıcının mobil sürümlerinde de çalışır: uygulamayı bir tablette veya akıllı telefonda indirir ve interneti sınırsız olarak kullanırsınız.

Windows, Mac veya Linux için Opera İndir →

Diğer tarayıcılar, Tor üzerinden engellenen sitelerle çalışır. Bu teknolojinin temelinde, anonim şifreli trafiğin iletildiği karmaşık bir sunucular zinciri bulunur. Tor tarayıcısı, ek ayarlar olmadan Internet’teki kısıtlamaları atlamanıza olanak tanır.

Windows, Mac veya Linux için İndir →

şekerleme. Ücretsiz, kullanımı kolay ve daha güvenli veri.

eksileri. Chrome, Firefox veya başka bir şeye alışkınsanız, muhtemelen Tor veya VPN tarayıcılarına tamamen gitmek istemezsiniz. Bu durumda, farklı görevler için birkaç tarayıcı kullanmanız gerekecektir.

3. VPN uygulamalarını indirin

Tarayıcınızın eklentileri desteklemediğini ve yerleşik VPN işlevlerinin olmadığını varsayalım. Ama engellemek için başka biriyle değiştirmek istemezsin. Bu durumda, bir eklenti yerine, Windows, macOS, Android veya iOS için özel bir VPN programına ihtiyacınız olacaktır. Uzantı ile aynı şekilde çalışır, ancak tarayıcıdan bağımsız olarak çalışır. Böyle bir yazılımı VPN-servislerinin sitelerine indirebilirsiniz.

şekerleme. VPN programları yalnızca engellenen sitelere erişimi açmakla kalmaz, aynı zamanda ülke uygulamalarında erişilememenizi de sağlar.

eksileri. Cihazınıza ek yazılım indirip yüklemeniz gerekecek. Ve yukarıda belirtildiği gibi, hepsi değil, ancak birçok VPN hizmeti ödenir.

Popüler VPN hizmetlerinin siteleri

4. Proxy hizmetlerini kullanın

Engellenen siteleri görüntülemenin bir başka popüler yolu da bir proxy aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu, başka bir ülkede bulunan ve trafiğinizi kendi başına yeniden yönlendiren proxy sunucusunun adıdır. Bu ülkede istenen site engellenmezse, bir proxy üzerinden ona erişirsiniz.

Bu teknolojiyi kullanmak için, proxy servis sitesine gitmeniz, sunucuyu uygun ülkede seçmeniz, parametrelerini (IP ve port) kopyalamanız ve sitede yer alan talimatlara (örn. Ekran görüntüsünde) göre tarayıcınıza eklemeniz gerekir.

İçerik bölgenizde mevcut değilse ne yapmalısınız: bir proxy sunucusu

şekerleme. Bir proxy kullanmak, üçüncü taraf programlarını yüklemeden yapmanızı sağlar.

eksileri. Kural olarak, iyi proxy sunucuları için ödeme yapmanız gerekir. Ek olarak, proxy siteleri aracılığıyla kilidi açılmamış olabilir.

Vekil sunucu örnekleri

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 4 =