Internetin hızını komut satırından nasıl test edebilirim?

Speedtest sayfasını veya başka herhangi bir benzer hizmeti tarayıcıda açabilirsiniz, ancak bazen ellerin doğrudan komut satırına çekildiği gibi bir ruh hali vardır. Bu anlarda, İnternet’in sinirliliklerini biraz daha ilginç bir şekilde test edebilirsiniz.

Cygwin, curl veya wget’i yükledikten sonra Windows kullanıcıları için de benzer eğlence mevcut. Mac için, kıvırmak kullanabilirsiniz, ancak wget hayranları önceden yüklemek zorunda kalacaklar.

Curl ile test edin

Burada her şey ilkeldir. Sadece aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın (burada 2 satırda görüntülendiğinden endişe etmeyin, her şey normal bir şekilde eklenecektir).

curl -o / dev / null http://speedtest.sea01.softlayer.com/downloads/test100.zip

Bu durumda, test, Softlayer sitesinden 100 megabaytlık bir zip dosyası kullanır. Çok hızlı bir bağlantı ile bu boyut yeterli olmayabilir ve Thinkbroadband ile daha güçlü arşivler işe yarayacaktır. Örneğin, bu arşiv 1 gigabayttır.

curl -o / dev / null http://download.thinkbroadband.com/1GB.zip

Unutmayın ki -o sıfır değil “o” büyük harfidir. Yükleme işlemi / dev / null’da gerçekleştiğinden, işlem tamamlandıktan sonra dosya otomatik olarak silinecektir.

Wget ile test et

Bu durumdaki fark sadece kullanılan programdadır. Aksi takdirde, komutun sözdizimi hemen hemen ilk örnekle özdeştir, sadece yerinde -O büyük harftir.

wget -O / dev / null http://speedtest.sea01.softlayer.com/downloads/test100.zip

Yerel terminalin bulunduğu bir ortamda dakikalar geçirdim.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 2 = 3