OLED-TV’ler: Teknolojinin Avantaj ve Dezavantajları

OLED teknolojisi hakkında ne ilginç?

OLED (organik LED), derin siyah dahil olmak üzere doygun renkler vaat eden ve hareket bulanıklığında azalma sağlayan televizyon teknolojisinin geleceği olarak adlandırılıyor.

Yeni teknolojinin piyasadaki daha yaygın LED panellerden çok farklı olmadığı görülebilir. Ancak “organik” kelimesi, ekrandaki görüntüleri temsil etme yönteminde bir farklılık anlamına gelir.

OLED ekranların avantajları nelerdir?

LED ekran – geliştirilmiş LED arka aydınlatmalı bir sıvı kristal ekran. Modern LCD TV’lerde, sıvı kristaller elektriğin etkisi altında dönüyor ve görüntünün her bir pikselinden ışığını aydınlatıyor. Işık filtrelerden geçer (kırmızı, mavi ve yeşil) ve karıştırıldığında renkleri en koyudan beyaza çıkarır. Tüm kristaller üç renkten hiçbirini kaçırmamak için döndürülürse, çıktı siyah olur.

Kristallerin avantajları vardır: düşük maliyet, incelik ve malzemelerin hafifliği, ama önemli bir dezavantajı var – siyah renk seviyesi. Kristaller ışığı örtüyor, ama arka ışık çalışmaya devam ediyor. Işık, karanlık görüntüyü soluklaştıran “siyah” piksellere düşer.

OLED-ekranlarında arkadan aydınlatma yoktur – her bir piksel, ona elektrik akımı beslemesi sırasında bağımsız olarak ışık yayar. Piksel elektrik almazsa, ışığın olmadığını görürüz – gerçek bir siyah renk.

Renk ve parlaklık için kesinlikle sıfır değerler kontrast algısını değiştirir. OLED ekran üzerinde, görüntünün karanlık kısımlarındaki minimum ışık miktarı bile LED ekranlara göre daha parlak olarak algılanır. Buna ek olarak, OLED ekranlarındaki pikseller, LED panellerdeki gecikmenin aksine, daha fazla zaman gerektiren kristallerin harekete geçmesi ve hareketleri için hemen hemen renk değiştirebilir.

Siyah ve kontrast seviyesinden takip eden OLED teknolojisinin bir diğer avantajı, gerçekçi doygun renkler.

OLED ekranlarda piksel yanıyor mu?

Eski plazma TV’lerde, kanalın logosu veya video oyun menüsü gibi uzun bir süre statik bir şeylerin olduğu ekran bölümlerinde bulunan pikseller yanabilir. Bu tür nesnelerden izler ekranda kalıcı olarak “basılabilir”, böylece üreticiler TV’lerin ayarlarına özel araçlar eklediler, böylece bu durum önlenebilirdi.

OLED ekranlar için, bu tipik değildir, ancak statik görüntü bir satırda birkaç saat bırakılırsa, yaklaşık bir saat boyunca zar zor görünür bir iz bırakarak “askıda kalabilir” ve sonra tamamen kaybolur. TV ile olmayacak bir şey olmayacak.

OLED ekranlar ne kadar parlak?

Televizyonun Ultra HD Premium etiketi varsa, piksellerinin minimum parlaklık eşiğine ulaşması gerekir. Bu değer siyahın derinliğine bağlı olarak farklı olabilir. OLED paneldeki siyah seviye 0,0005 ila 0,5 cd / m arasındaysa2, Böyle bir TV için maksimum parlaklık 1000 cd / m’den başlamalıdır2. Ancak eğer ekran daha da koyu renklere sahipse, maksimum değeri 540 cd / m’den başlayabilir.2.

OLED TV’nin parlaklığı, yerleştirdiğiniz yere bağlı olarak algılanır, bu nedenle parlak ışıklı bir odada, organik ışık yayan diyotlardaki bir ekranın avantajları çok fark edilmeyecektir. Ucuz OLED paneller 700-800 cd / m düzeyinde parlaklık verir2, LED TV’ler ise daha fazla – 1 400-1 500 cd / m2.

Bu yıl, 2.000 cd / m’ye kadar parlaklığa sahip yeni OLED-TV modelleri olacak.2, ancak fiyatlarının müşterileri memnun etme olasılığı düşük.

Maksimum 800 cd / ekran parlaklığında2 LCD TV’ler üzerindeki avantajları, geceleri düşük ışıkta veya gündüz kapalı perdelerle fark edilir. Görüntünün kalitesi üzerinde siyahın etkisi belirgin hale geldiğinden, sadece ışığı kısmak gerekir.

Ancak, derin siyah bir renk, ekrandaki herhangi bir filmi dönüştüren sihirli bir güç değildir. Bazen, örneğin, akışlı servislerde, siyah renk, ışığın tamamen yokluğu olarak değil, daha hafif sürümü olarak kodlanabilir.

OLED teknolojisinin dezavantajları nelerdir?

Renk kalitesinde olduğu gibi, hareket bulanıklığında azalma orijinal içeriğe bağlıdır. Teorik olarak, OLED teknolojisi, hareket aktarımında LCD ve LED standartlarını geride bırakmaktadır.

Pratikte, sadece özel olarak hazırlanmış dosyalar ve bulanıklık azaltma modu dikkate değer sonuçlara yol açmaktadır. Saniyede 24 kare görüntü frekansına sahip dinamik filmler çalışmaz. Aynı zamanda, pahalı bir OLED panelin satın alınmasını haklı çıkarmak için 4K çözünürlükte, gerçekçi renklerle ve yüksek kare hızında video bulmak oldukça zor.

OLED TV al ya da al?

Şimdiye kadar, çoğu alıcı için cevap hayır. HDR-10 veya Dolby Vision standartları için zorunlu desteğe ihtiyacınız yoksa, daha düşük bir bulanıklık ve giriş sinyalinin gecikmesi ile 4K-LED TV’ye çok daha küçük bir miktar harcayabilirsiniz. En sulu görüntüyü elde edemezsiniz, ancak örneğin iyi bir ses sistemi satın alabilirsiniz.

HDR dünyasına hala katılmak istiyorsanız, bu durumda OLED ekranını seçmek daha iyidir, ancak düzgün bir şekilde kalibre etmek gereklidir. Büyük odalar için, bu tür televizyonlar, 77 inçlik LG modelinde 20.000 dolardan fazla olmadıkça, satın almak için karlı değildir.

OLED panellerin düşük seviyedeki bulanıklığı ve parlak renkleri de oyunlar için iyidir, ancak kontrolün yanıtını etkileyen ve özellikle ağ oyunlarında kritik olan giriş sinyalinin daha yüksek gecikmesini hesaba katmak gerekir. Bu sorun üreticileri zaten ürün yazılımı güncellemelerini çözmeye başladı.

HDR standardı ve OLED teknolojileri şu anda görüntü kalitesi ile sizi şaşırtacak, ancak onlar için uygun içerik hala yeterli değil.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 48 = 57