OS X’de NTFS dosya sistemi için tam destek nasıl eklenir

Herhangi bir OS X kullanıcısı er ya da geç bir NTFS dosya sistemi ile bir sürücüye bir şeyler yazma ihtiyacıyla karşılaşır. MacOS ile birlikte Windows yüklü bir harici sürücü veya bir bölüm olabilir. Sonuç tahmin edilebilir olacaktır: Apple bilgisayarlar veri taşıyıcılarından gelen bilgileri mükemmel bir şekilde okur, ancak gerekirse bir şey kaydetmek için çaresizdirler. Yine de, bu problem kolayca çözülebilir.

NTFS dosya sistemi, Windows NT işletim sistemi ailesi için Microsoft tarafından geliştirilmiş ve “yaşlı kadın” FAT’ın yerini alması gerekiyordu. Ve ahlaki ve aslında güncel olmayan dosya sistemi hala hayatta ve OS X bununla iyi çalışıyor. İşletim sistemindeki zorluklar Apple yalnızca NTFS ile buluştuğunda ortaya çıkar. Birkaç çözüm vardır:

  • Her ayrı sürücü için NTFS’deki kaydı etkinleştirmek için “Terminal” kullanın;
  • OS X’de NTFS’ye yazma desteği ekleyen ücretsiz bir sürücü yükleyin;
  • Tuxera veya Paragon’dan ücretli çözümler kullanın.

Genel olarak, tüm kararlar yaşama hakkına sahiptir ve daha karmaşık olandan en basitine doğru yer alır. Gerçekten her bir sürücü için NTFS dosya sistemi ile yazma desteğini el ile etkinleştirebilirsiniz. Bu yöntem en az pratiktir ve “Terminal” ile en az minimum beceri gerektirecektir. Bu nedenle onu ihmal ediyoruz.

Bunun yerine, sorunumuzu bir kez ve herkes için çözebilecek daha kapsamlı ve evrensel çözümler düşünün. NTFS-3G denilen ücretsiz bir sürücü ile başlayalım. Hemen rezervasyon yaptırın: OS X – El Capitan’ın en yeni sürümü ile uyumlu bir şekilde çalışır. Bu nedenle, sonbaharda MacOS Sierra’yı desteklemeyi beklemeyin. NTFS-3G, OS X 10.10 veya daha eski işletim sistemlerini Apple kullanan kullanıcılar için uygundur.

NTFS-3G sürücüsünü buradan indirin. Ayrıca MacFUSE’ye ihtiyacımız var.

NTFS-3G

Gerekli her şeyi indirdikten sonra, MacFUSE ve sonra – NTFS-3G’yi yükleyin. İkincisini yüklerken, bir önbellekleme yöntemi belirtmeniz gerekir: Önbelleğe alma yok’u seçin. Yüklemeden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.

NTFS-3G ayarları sistem ayarlarında mevcut olacaktır. Burada hiçbir şeyi değiştirmemek daha iyidir. Lütfen sürücüyü buradan kaldırabileceğinizi unutmayın. Her şey, NTFS desteği uygulanmaktadır.

Şimdi ücretli çözümler düşünün. Bunlardan ikisi var: Tuxera NTFS ve Paragon NTFS.

Tuxera NTFS, geliştiricinin resmi web sitesinden indirilebilir. 15 gün sürecek bir deneme sürümü mevcut. Tam sürümün maliyeti 31 $. Yükleme işleminden sonra yeniden başlatma gerekir ve ayarlar sistem ayarlarında da mevcuttur. Genel olarak, Tuxera’nın çözümü sistemin kurulumundan ve yeniden başlatılmasından hemen sonra çalışır, ek ayarlara gerek yoktur.

Mac için Tuxera NTFS

Tuxera NTFS’nin analogu ve ana rakibi Paragon NTFS’dir. Bu popüler sürücü biraz daha ucuza mal olacak (990 ruble), ancak deneme sürümü 5 gün daha az. Paragon NTFS dosyasını buradan indirin. Yükleme işlemi çok basittir, bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayınız. Sürücü parametrelerine benzer şekilde erişebilirsiniz, sadece onların sayısı rakiplerinkinden önemli ölçüde daha azdır. Öte yandan, basit bir kullanıcı bunu yapmak zorunda değildir.

Paragon NTFS

En ilginç şey test aşamasında: Paragon NTFS Tuxera NTFS’den biraz daha hızlı. Ayrıca, her iki kanatta da ödenen çözümler NTFS-3G’yi oluşturur. Böylece, ihtiyaçlarınızı temel alarak NTFS dosya sistemi ile bölümlere yazacak çözümü seçmelisiniz.

Bu tür sürücülerle çok nadiren çalışmak zorunda kalırsanız, o zaman yazım hızı büyük olasılıkla kritik olmadığından, Paragon veya Tuxera’dan sürücü satın almanın bir anlamı yoktur.

Düzenli olarak NTFS bölümleriyle çalışıyorsanız, ücretli çözümlere bakmalısınız. Aynı zamanda, Paragon NTFS daha ucuzdur, ancak yapılandırmada daha az esnekliğe sahiptir. Tuxera NTFS biraz daha pahalıdır, ancak değiştirilebilen çok sayıda parametreye sahiptir. Ek olarak, Paragon’un çözümü daha yüksek bir yazma hızına sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

41 − = 37