58 spôsobov použitia kokosového oleja

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, vitamíny E a K, užitočné pre ľudské telo, má antimikrobiálne, protiplesňové a zvlhčovacie vlastnosti. Skutočná studňa krásy a zdravia! Ale poďme sa rozprávať o všetkom v poriadku.

Krása a starostlivosť

Mila Supinskaya / Shutterstock.com
Mila Supinskaya / Shutterstock.com

1. Starajte sa o kutikuly. S pomocou kokosového oleja sa môžete zbaviť suchosti a škálovania pokožky, len si ju trením do kože okolo nechtov. Okrem toho počas tejto doby tiež zvlhčujete ruky.

2. Zvlhčenie vlasov. Kokosový olej je prirodzenou alternatívou k hotovým vlasovým kondicionérom. Mastné kyseliny, ktoré obsahuje, zmäkčujú pramene a neobsahujú ďalšie chemikálie, ktoré sú súčasťou klimatizačných zariadení. Recept na rýchlu masku: zmiešajte kokosový olej s medom, naneste na vlasy, podržte 40 minút a opláchnite bežným šampónom. Môžete tiež zabrániť vzhľadu rozdelených koncov vlasov tak, že na ne pred každým umývaním hlavy nanášate na ne malý kokosový olej.

3. Styling. Ak sú vaše vlasy náchylné k curlingu za vlhkého počasia, položte do problémových oblastí dosť kokosového oleja. Vytvorí ochranný film, ktorý neumožňuje prejsť vlhkosťou.

4. Starajte sa o matnú pokožku tváre. Kokosový olej tiež vráti farbu a lesk na pokožku. Jednoducho premiešajte malý olej s jedlom (sóda je vynikajúca prírodná kefka) a naneste na kožu tváre jemnými kruhovými pohybmi a trochu masírujte. Potom masku umyte teplou vodou.

5. Antibakteriálna maska ​​na tvár. Ďalším receptom na rýchlu domácu masku s hydratačnými a antibakteriálnymi vlastnosťami je kokosový olej a med. Zmiešajte tieto dve zložky dohromady a naneste ich na čistú pokožku po dobu 15 minút, potom opláchnite teplou vodou.

6. Hydratácia pier. Miešaním kokosového oleja s hnedým cukrom získate vynikajúcu peru na kožu a používate len kokosový olej – prirodzenú alternatívu k hygienickej rúž.

7. Starostlivosť o telo. Zmiešajte kokosový olej so soľou alebo hnedým cukrom, pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja – a máte kobylku. Tiež na zvlhčenie pokožky môžete do kúpeľa pridať kokosový olej do vody.

8. lesk na pery. Ak máte obľúbenú rúž, ktorá už skončila, môžete získať zvyšky z aplikátora, zmiešať s kokosovým olejom a získate lesk na pery.

9. Odstraňovač make-upu. S pomocou kokosového oleja je možné make-up alebo make-up jednoducho odstrániť nanášaním na kožu, ponechať na 5 minút a potom ju utrieť vlhkou handričkou. Od rias tiež môžete odstrániť vodovzdornú riasenku.

10. Namiesto holiaceho krému. Kokosový olej môže byť tiež vynikajúcou náhradou pre holiaci krém, pretože zlepšuje posúvanie lopatiek a hydratuje pokožku. Zvlášť dobré pre ľudí s citlivou pokožkou.

11. Boj proti akné. Na zníženie zápalu a podráždenia pokožky naneste tenkú vrstvu kokosového oleja po bežnom čistení. Má baktericídne vlastnosti a vytvorí ochrannú vrstvu.

12. Prevencia vrások. Kokosový olej bude dobrou alternatívou k drahým krémom a sérom proti starnutiu, čo minimalizuje vzhľad vrások. Stačí len trochu oleja na kožu okolo očí a jemne masírovať.

13. Starostlivosť o pokožku hlavy. Masáž hlavy na koži s kokosovým olejom pomôže zbaviť sa lupín a zabrániť tomu, aby sa znova objavil.

14. Solárne popáleniny. Ak ste opálení, naneste trochu kokosového oleja na červenú oblasť pokožky, znižuje podráždenie, hydratuje pokožku a minimalizuje exfoliáciu.

15. Ekzém. Keďže kokosový olej má protizápalové a zvlhčovacie vlastnosti, pomôže to znížiť svrbenie a podráždenie pokožky postihnutej ekzémom.

16. Domáce kúpeľné procedúry. Zmiešajte kokosový olej s niekoľkými kvapkami vášho obľúbeného esenciálneho oleja a dostanete veľký masážny olej pre domáce kúpeľné procedúry.

17. Starostlivosť o nohy. Kokosový olej zmäkčuje pokožku nohy o niečo horšie ako drahý krém, a tiež pôsobí ako dezodorant a antiseptikum. Aby ste sa lepšie vyrovnali s nepríjemným zápachom nôh, pridajte do kokosového oleja niekoľko kvapiek oleja z čajovníka.

18. Starajte sa o riasy. Pomocou kokosového oleja môžete posilniť riasy tým, že jednoducho na ne položíte trochu oleja predtým, než sa posuniete do postele.

19. Odstránenie vosku. Ak používate vosk na epiláciu, budete potrebovať kokosový olej na odstránenie nečistôt z kože alebo iných povrchov. Na lepkavé plochy naneste malý olej a jemne odstráňte zvyšok vosku vlhkou handričkou.

dom

stockcreations / Shutterstock.com

20. Vyzdobte kožené výrobky. Stačí zotrieť povrch kožených predmetov kokosovým olejom a dáte im prvotný lesk.

21. Odstránenie žuvačky. Kokosový olej odstráni zbytky alebo škvrny z žuvačky z akéhokoľvek povrchu vrátane kobercov a dokonca aj vlasov.

22. Čistenie kúpeľne. Namiesto agresívnych chemikálií na čistenie v kúpeľni môžete použiť obvyklý kokosový olej, ktorý tiež odstraňuje nečistoty a dezinfikuje povrch.

23. Starostlivosť o drevené spotrebiče a nábytok. Kokosový olej bude vynikajúcim nástrojom starostlivosti o všetky drevené výrobky vrátane kuchynského príslušenstva (rezacie dosky, lyžice, lyžice) a nábytku. Účinná dezinfekcia a ochrana proti vysúšaniu.

24. Čistenie kovových predmetov. Kokosový olej bude leštiť poškodené kovové predmety a tiež pomôže odstrániť hrdzu z ich povrchu.

25. Mazivo pre slučky. S pomocou kokosového oleja sa môžete zbaviť škvrny smyčky jednoduchým rozmazaním.

26. Starostlivosť o gitaru. Kokosový olej môže byť použitý na mazanie gitarových strún.

27. Otvorenie zaevshi blesk. Ak nemôžete otvoriť bundu alebo tašku, naneste blesk na malý kokosový olej a problém sa vyrieši.

28. Požiar požiaru. Namiesto chemických palív môžete použiť bavlnené gule navlhčené kokosovým olejom.

Domáce zvieratá sú povolené

Ilike / Shutterstock.com
Ilike / Shutterstock.com

29. Zabráňte výskytu zrazenín z vlny. K vašej mačke sa neroztrhne hrudka vlny, oleja sa podložia labky s kokosovým olejom.

30. Starostlivosť o kabát. Okrem toho, že sa môžete postarať o svoje vlasy pomocou kokosového oleja, môžete to urobiť aj pre vaše domáce zvieratá. Srsť vašej mačky alebo psa bude zdravá a lesklá.

31. Výživa. Zahrnutie kokosového oleja do stravy zvieraťa pomôže zabrániť vzniku artritídy, vyhnú sa problémom s väziami a reguluje hmotnosť. Nezabudnite konzultovať s veterinárnym lekárom pred zmenou stravy.

32. Svrbenie. Ak si všimnete, že váš pes neustále škrabá na určitom mieste, naneste na neho malý kokosový olej, aby ste odstránili podráždenie a svrbenie. Samozrejme po konzultácii s veterinárnym lekárom.

jedlo

Olesya Feketa / Shutterstock.com
Olesya Feketa / Shutterstock.com

33. Prísada do čaju alebo kávy. Skúste pridať niekoľko kvapiek kokosového oleja do svojho ranného nápoja namiesto cukru alebo medu. Olej je dobré sladidlo.

34. Domáce arašidové maslo. Vložte ošúpané orechy a kokosový olej do mixéra a po niekoľkých minútach získate hotový prírodný orechový olej.

35. Príprava vyprážaných potravín. Kokosový olej môže byť nahradený slnečnicou, ktorú zvyčajne používame na vyprážanie výrobkov. Kokosový olej má vysoký dymový bod, v priebehu vyprážania sa uvoľňuje oveľa menej voľných radikálov.

36. Obväz pre šaláty. Ak chcete diverzifikovať menu šalátov, skúste nahradiť olivový olej kokosom.

37. Maslo na toast. Ďalším spôsobom, ako diverzifikovať menu, keď sa budete ďalej pripravovať prípitok – stačí nahradiť bežný olej kokosom. Môžete posypať škoricu na vrchole.

38. Pridanie k smoothies. S pomocou kokosového oleja si môžete tiež pripraviť “energetickú” likvidáciu, pridaním čajovej lyžičky kokosového oleja do misky. Máte dostatok poplatkov o vivacity.

39. Pečenie. Kokosový olej sa môže používať pri pečení, vrátane koláčov, sušienok alebo pekárskych výrobkov, ktorých recepty obsahujú veľké množstvo rastlinných tukov.

40. Príprava popcorn. Láska sladká popcorn? V tomto prípade ho na kokosový olej namiesto slnečnicového oleja.

41. Mazanie riadu. Použite kokosový olej na umývanie riadu pred pečením, aby ste zabránili prilepeniu misky na steny.

zdravie

Afrika Studio / Shutterstock.com
Afrika Studio / Shutterstock.com

42. Hygiena ústnej dutiny. Kokosový olej bielí zuby, zlepšuje pokožku, odstraňuje toxíny a zabíja baktérie, a preto sa používa v praxi Ayurvedy vrátane ústnej hygieny. Recept je jednoduchý: každý deň držte v ústach dve polievkové lyžice oleja po dobu 10 minút, ako pravidelná ústna voda.

43. Prevencia podráždenia.  Kokosový olej nielen pomáha predchádzať podráždeniu a plienkovú vyrážku na koži, ale odstraňuje už prejavené príznaky (sčervenanie, svrbenie atď.). Zmiešajte kokosový olej s nechtíkom a utišujúcim krémom a aplikujte zmes na postihnuté miesto pokožky. Olej sa môže pridávať aj do detského krému, ak dieťa trpí plienkovou vyrážkou.

44. Liečba kašľa. Ak chcete zbaviť bolesti v krku a znížiť kašeľ, vezmite trochu kokosového oleja v čistej forme alebo ho pridajte do čaju.

45. Uvoľnite a uvoľnite stres. Kokosový olej funguje skvele ako aromaterapia. Môžete tiež vziať trochu oleja na dosah prstov a masírovať pokožku hlavy a whisky, aby ste uvoľnili stres a uvoľnili sa.

46. ​​Boj proti vši. Ďalšou možnosťou použitia kokosového oleja. Recept je nasledovný: Opláchnite vlasy roztokom jablčného octu a nechajte ich vyschnúť. Potom naneste na vlasy kokosový olej, nasaďte ochranný kryt a nechajte ho 24 hodín. Potom si hrebeň vlasy a umyte.

47. Liečba herpes. Kokosový olej má antivírusový účinok, čo pomôže zastaviť vývoj herpesu, ak sa aplikuje na pokožku v čase, keď pocítite len nepríjemné pocity, brnenie alebo pálenie.

48. Starostlivosť o malé rany. Tiež pomocou kokosového oleja je možné zabrániť tomu, aby sa nečistoty a baktérie dostali do malých škridiel a škrabancov na telo a jednoducho použili malý olej. Získajte dobrú bariéru.

49. Liečba uhryznutí. Kokosový olej znižuje svrbenie spôsobené uhryznutím komárov.

50. Liečba kvasinkových infekcií. Kokosový olej sa niekedy používa ako adjuvans na liečbu kvasinkových infekcií aplikovaných lokálne.

51. Regulácia cholesterolu. Vzhľadom na obsah kyseliny laurovej môže kokosový olej zvýšiť hladinu “dobrého” cholesterolu a starať sa o srdce a krvné cievy.

52. Výhody pre žalúdok. Pravidelná konzumácia kokosového oleja je prospešná pre žalúdok a často pomáha bojovať proti vážnym ochoreniam (vred, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva). Samozrejme, pred použitím kokosového oleja ako lieku sa musíte poradiť s lekárom.

53. Znížená obštrukcia dýchacích ciest. Na uľahčenie dýchania počas chladenia premiešajte kokosový olej s olejom z čajovníka a rozmarínovým olejom a naneste zmes na kožu pod nos a hrudník.

54. Odpustenie hmyzu. Kokosový olej nielen znižuje svrbenie po uhryznutí hmyzom, ale môže byť tiež použitý ako odpudivý prostriedok. Na tento účel premiešajte kokosový olej s esenciálnym olejom, napríklad mätu, rozmarínu alebo čajovníka.

55. Zvlhčenie pokožky prsníka ošetrujúcich matiek. Aby ste zabránili vysušeniu pokožky a výskytu trhlín na bradavkách, namažte ich kokosovým olejom.

56. Zrýchlenie metabolizmu. Kokosový olej zlepšuje metabolizmus v dôsledku prítomnosti nasýtených tukov v jeho zložení, ktoré sú ľahko trávené a používané v pečeni na výrobu energie a tiež stimulujú spaľovanie vlastného tuku.

57. Hygiena ušných štítkov. Pomocou kokosového oleja je ľahké odstrániť síru z ušných hadíkov a na chvíľu namočiť bavlnený tampón do oleja a jemne vyčistiť ušný kanál.

58. Výhody pre kosti. Kokosový olej zlepšuje absorpciu vápnika a horčíka v tele, ktoré naše kosti potrebujú toľko.

Používate kokosový olej v každodennom živote? Zdieľajte svoje pripomienky a recepty v komentároch.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

98 − = 97