Ako prekonať úzkosť, keď nemôžete “len upokojiť”

Podľa Národného inštitútu duševného zdravia existuje niekoľko typov úzkostných porúch. Jedným z najbežnejších je všeobecná úzkostná porucha. Ten sa vyznačuje konštantný nadmernej úzkosti, napätia a strachu, ktoré nie sú závislé na vonkajších faktoroch, a môže byť sprevádzaný fyzické prejavy, ako je “nervové žalúdka”, dýchavičnosť a búšenie srdca.

Všeobecná úzkostná porucha je sprevádzaná neoprávneným strachom
Anjan Chatterjee / Flickr.com

Úzkostná porucha je odlišná od stresu. Stres je typická reakcia tela na vonkajší tlak alebo hrozbu. To je normálne. Úzkosť, naopak, je abnormálna reakcia, keď strach spôsobuje bežné veci ako sociálne interakcie, platenie účtov alebo práca.

Počas útoku úzkosti sú oblasti mozgu zodpovedné za reakciu “hit alebo beh” aktivované a nemôžete to zastaviť podľa vlastného uváženia. Tento stav vám neumožňuje robiť rozhodnutia ani na najjednoduchších otázkach a vytvára veľa problémov.

Ale ako zistiť, či existuje úzkostná porucha, alebo je osoba náchylná k iným duševným ochoreniam, ako je depresia?

Úzkosť nepríde sama a je ťažké ju zistiť.

Úzkosť je často omylom za niečo iné. Napríklad človek prichádza na párty, kde nepozná nikoho, má zlé skúsenosti s obchodovaním s cudzími ľuďmi a ešte viac v hlučnej spoločnosti. Začína byť v rozpakoch a úzkosť ho tak zaujala, že nemôže povedať slovo, nieto, aby sa s niekým zoznámil a sám začal rozhovor.

Po opustení strany, ktorá sa pre neho stala skutočným mučením, mohol si myslieť, že sa kvôli depresii správal uzavretým spôsobom. Ale keby nebol ľahostajný k týmto ľuďom, a bol by rád, aby s nimi hovoriť, smiať a tanec, ale jednoducho nemohol, pretože zo strachu, to znamená, že žiadna depresia nemal.

Koniec koncov, túžba baviť sa a komunikovať s ním bola, ale urobiť to nedovolilo sociálnu úzkosť. Práve kvôli nej posadil celý večierok v rohu miestnosti a skryl sa za pohárom.

Samozrejme, môže to byť následok iného. Napríklad, ak je človek ponorený do depresie a kvôli tomu roztrhne všetky sociálne súvislosti. Keď ho deprimované štáty opúšťajú, zdá sa, že “zabudol” komunikovať s ľuďmi. Dlhá absencia spoločenských interakcií môže spôsobiť úzkosť, keď sa obnovia.

Vo všeobecnosti, duševné problémy, na rozdiel od somatických, zriedka prichádzajú jednotlivo. Keď zažijete zima, presne viete, aké sú tieto príznaky a ako s nimi zaobchádzať. Ale úzkostné poruchy sa môžu prejaviť ako súčasť iných ochorení.

Ako už bolo uvedené v Asociácii pre syndróm úzkosti a depresie v USA, úzkostné poruchy sa zvyčajne vyskytujú spoločne s celým radom psychických porúch, vrátane poruchy príjmu potravy, poruchy spánku, depresívne poruchy, chronickej bolesti, a dlhodobému stresu.

Nemôžete sa “len upokojiť”, ale môžete v tom praktizovať

Úzkostná porucha, panický záchvat

Ak trpíte úzkostnou poruchou, vaše obľúbené slovo je určite “upokojiť”. Ale skutočnosťou je, že sa nemôžete len upokojiť.

Ak stačí, aby sa zdravý človek mohol zhlboka nadýchnuť, počítať až desať alebo premýšľať o niečom inom, osoba s úzkostnou poruchou takýchto akcií zjavne nebude stačiť.

Avšak samotný princíp relaxácie zostáva rovnaký. Ako je vysvetlené na stránke pomoci pre psychické poruchy HelpGuide, úzkosť spúšťa mechanizmus “hit alebo run”, aj keď ho nepotrebujete vôbec. Výsledkom je rýchly tep srdca, dýchavičnosť, svalové napätie. Po chvíli sa to môže stať obvyklým stavom.

Relaxačné postupy pomôžu vášmu telu prevziať kontrolu nad záchvaty úzkosti. HelpGuide odporúča robiť meditáciu, učiť sa ako hlboko dýchať a relaxovať.

Úzkosť môže byť porazená meditáciou
Wonderlane / Flickr.com

Dajte si pozor na toto slovo – “prax”. To je niečo, čo musíte robiť každý deň, bez ohľadu na to, či máte úzkosť alebo nie. Cvičením relaxácie si zvyknete na mozog do tohto stavu, a keď potrebujete relaxovať, nebude pre neho niečo nové a neznáme.

Časť problému úzkostnej poruchy spočíva v tom, že sa nemôžete uvoľniť, pretože sa zdá byť neprirodzené. Čím viac trénujete v relaxácii, tým je prirodzenejšia.

A keď vám niekto znova povie: “Ukľudnite sa” – pochopíte, že došlo k panickému útoku a bude môcť bojovať proti tomuto stavu. Samozrejme, len počítať do desať a upokojiť je nepravdepodobné uspieť, ale môžete napríklad odstrániť zdroje úzkosti: opustiť miesto, v ktorom začína záchvat paniky a potom pripravený vrátiť a uvoľnene.

Potrebujeme plán na boj proti útokom

Podľa webovej stránky HelpGuide trvá ťažké obdobie záchvatov paniky asi 10 minút, niekedy až 30 minút. Niektorí ľudia sa začínajú dusiť počas ťažkého obdobia útoku, iní sa cítia ako náhle stres. V každom prípade to prechádza, stačí počkať.

Tu je to, čo vám pomôže bojovať s záchvatmi úzkosti:

  1. Pozastavte sa. Ak máte pocit rastúcej úzkosti, pokúste sa zastaviť, čo spôsobuje. Napríklad, ak sa cítite úzkostlivo počas napätého rozhovoru, požiadajte sprostredkovateľa, aby krátko prerušil a pokračoval neskôr. Nepokračujte v vychystávaní s rodinou a priateľmi, kým nezanecháte úzkosť. Ak vás panika prekonala počas jazdy, zastavte. Všeobecne platí, že ak sa situácia dá ovládať, okamžite odstráňte príčinu poplachu.
  2. Chráňte sa pred stresovými stimulmi. Zistite, čo vám spôsobuje úzkosť, a snažte sa sa chrániť pred týmto. Napríklad, ak úzkosť stúpa v hlučných miestach, zabudnite na koncerty a klubové párty alebo ich nechajte včas, aby ste boli pokojní a osamotení sami alebo s priateľmi, ktorí vás podporia.
  3. Zamerajte sa na niečo iné. To môže byť ťažké, pretože úzkostné útoky vám neumožňujú vyhnúť sa zlým myšlienkam. Ale to je skvelá prax. Odstráňte dráždivé účinky, nájdite pokojné miesto a zamyslite sa nad niečím outsiderom, odvráťte sa. Ak sa môžete vyrovnať s vašimi myšlienkami, fyzické prejavy úzkosti sa tiež uklidnia.
  4. Uvoľnite vonku. Výkrik. Plakať. Vytvorte hlasný záchvat. Niekedy, keď úzkosť zmizne, jediné, čo zostáva, je nechať všetky pocity vypadnúť. Hystéria nebude trvať dlho, vaše telo sa unaví a intenzita vášní klesne. Pamätajte však: táto metóda nie je vhodná pre všetky situácie. Napríklad, nemá sa používať, ak máte problémy s dýchaním, alebo ak ste v preplnenom mieste.
Úzkosť môže byť porazená pomocou hysterie
Stephanie Red / Flickr.com

A čo je najdôležitejšie – nenechajte sa obviňovať za útoky úzkosti. Sú rovnako prirodzené pre osoby s úzkostnou poruchou, ako kýchanie pre osoby s chladom.

Áno, nechcete, aby sa záchvaty opakovali, ale nenechajte sa nenávidieť za to. Dúfame, že ľudia z vášho prostredia budú sympatizovať s frustráciou a poskytnúť vám voľný priestor na zotavenie.

Problém (nie vždy) u iných ľudí

Úzkostná porucha: problém v iných

Niekedy sa nám zdá, že iní ľudia môžu vyriešiť problém úzkosti. Napríklad, v sprievode dobrého kamaráta môžete bezpečne ísť na hlučný festival: priateľská podpora vám pomôže vyhnúť sa útoku úzkosti.

Bohužiaľ to nie je vždy prípad. Naviac, váš priateľ vás nemusí podporovať, keď začne úzkosť úzkosti, ale necháva vás na seba alebo vás posiela na pokojné a pokojné miesto a ďalej komunikovať a baviť sa s každým.

V tejto situácii môžete cítiť, že ste boli zradení a opustení, že vám nebolo pomôcť. V skutočnosti, váš priateľ nie je na vine za vaše záchvaty paniky (najmä ak o nich nevie) a ak ho obviňujete z toho, že zradíte, zničí to váš vzťah.

Je vždy ľahšie obviniť niekoho, než prevziať zodpovednosť za svoje činy. A keď máte útok úzkosti, je veľmi ťažké urobiť informované rozhodnutia, takže len odhodíte zodpovednosť za svoje pocity za iných ľudí.

Áno, niekedy vás ľudia môžu ísť. Napríklad máte strašnú prácu alebo priateľa, od komunikácie s tým, ktoré choroby sú viac ako potešenie. Z takých zdrojov trvalého stresu sa môžete a musíme zbaviť, ale urobte to lepšie v čase, keď vám úzkosť opustí.

Čo najčastejšie premýšľajte o tom, čo môžete sami pomôcť. Čím viac budete investovať do svojho dobrého zdravia a pocitu pokoja, tým ľahšie bude pre vás vyriešiť záchvat úzkosti, keď sa to stane nabudúce.

A ako sa vysporiadať s úzkosťou a úzkosťou?

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

41 + = 48