Čo je to písanie? Jednoducho hovoríme o zložitom

Ako ľahko sa dá povedať o komplexe? Ako sprostredkovať komplexný nápad? Ako vysvetliť materiál dieťaťu? Unavený z nudných prezentácií? Mali sme veľa takýchto situácií, kým sme sa nevedeli o písaní. Po dlhom testovaní vitality sme si uvedomili: písanie – to je presne to, čo sme hľadali.

Skriptovanie je proces vizualizácie komplexného významu jednoduchými obrázkami, v ktorých kreslenie obrázkov prebieha v procese informovania.

Ale pochopiť, je lepšie vidieť raz video alebo živú prácu scribera.

2

Zvláštnosť písania v porovnaní s inými spôsobmi oznamovania komplexných informácií spočíva v tom, že používa sluch, víziu a predstavivosť človeka. Keď sa pri poskytovaní informácií vyskytne kresba jednoduchých obrázkov, človek to nielen lepšie rozumie, ale aj si ho pamätá.

Stačí si pamätať, ako každý z nás šiel do školy. Boli to lekcie, ktoré trvalo nekonečne, a mnoho kresieb na okraji alebo na posledných stranách notebookov umožnilo mnohým rozjasniť čakanie na hovor. A samozrejme učiteľka, keď našla študentskú kresbu, povedala: “Ay-yai-yay”, alebo napísala poznámku do svojho denníka. A svet textu absorboval stále viac náš vizuálny princíp, ktorý je vlastný všetkým ľuďom.

Naša vizuálna zložka sa niekedy pokúsila prekonať, ale v našej hlave sme začali vytvárať obraz, že nie je možné kresliť náčrty vážnych ponaučení. Že sme dospelí a musíme vyjadrovať svoje myšlienky pomocou jazyka a abstraktu.

1

Čo sa stalo, keď sme vyrastali? Väčšina z nás má stereotyp, ktorý môžu kresliť len umelci. Naozaj? Ale každý z nás môže nakresliť náčrt. A nemyslím si, že ide o text, ale obrazy. Keď premýšľate nad morom, čo si predstavujete: slovo “more” alebo obrázok mora?

Scribing je navrhnutý tak, aby vysvetľoval komplexné významy, vzdelávanie, propagáciu a reklamu, prezentácie a správy, vedenie záznamov a denníky. Podľa nášho názoru môže byť každý deň používaný ľubovoľnou osobou. Áno, vo všetkých týchto oblastiach existujú technológie, ale auto bolo vynájdené? A veríme, že je lepšie používať moderné technológie.

Druh písania

 1. Videá – vytvorenie a použitie dokončeného videa pri písaní.
 2. Prepisovanie na podujatiach, ako sú konferencie, semináre, prezentácie, školenia. Skriber vytvára hlavný význam priamo počas udalosti.
 3. 3D písanie – použitie 3D pera na vytváranie obrázkov v objeme. Výsledkom je krásny príbeh, ktorý sa dá dotknúť a zapamätať.

Nástroje na písanie

Skúsený scriber môže použiť akýkoľvek povrch a nástroj, ktorý zanecháva stopu na vykreslenie obrazu.

Obvykle sa na zápis píše niektorý z nasledujúcich nástrojov:

 • pero (marker, pero),
 • skicáre,
 • flipchart,
 • kreslica doska,
 • tabletu s dotykovým perom (aj keď môžete tiež prst po obrazovke),
 • výpočtovej.

Základné stupne zápisu

Prvou a najdôležitejšou vecou je naučiť sa rozoznať základný význam, ktorý chcete odovzdať ľuďom. Často sa stáva, že za zmätok veľkého množstva slov, textu alebo obrázkov ľudia strácajú podstatu vášho príbehu.

Preto vám odporúčame, aby ste školenie zabezpečili nasledovne:

 1. Príďte s nápadom. Mal by byť zrozumiteľný a pridržiavať sa publika.
 2. Pripravte si skript. Vopred premýšľajte a napíšte, čo budete hovoriť a aké obrázky budú vyjadrovať zmysel.
 3. Nakreslite náčrty. Ich počet a rýchlosť, s ktorými ich vytvoríte, sa musí zhodovať s časom na bodovanie.
 4. Pripojte video alebo vykonajte zápis.
 5. Pozrite sa na obdivujúce tváre poslucháčov. 🙂

Skrybing a deti

Predstavte si, že vaše dieťa bolo požiadané, aby sa učili báseň doma. A áno, je napísané v listoch. Ale dieťa si to ťažko pamätá. Skúste použiť písanie.

Vezmite napríklad nasledujúci text:

Mráz a slnko, nádherný deň.

Čo je mi to smutné, drahý priateľ?

Požiadajte dieťa, aby kreslil obrázky, ktoré spája so slovami básne, a súčasne vyslovte text nahlas. Voľba:

 • Frost (snehová vločka) a slnko (slnko), nádherný deň (kalendár s úsmevom).
 • O čo (otazník) ste smutní (smutný úsmev), môj priateľ (handshake) je rozkošný (úsmev obdivu alebo objatie)?

Vaše dieťa zistí, aké obrázky majú vyjadriť zmysel. Nakoniec sa nielen rýchlo naučí báseň, ale tiež sa zaujíma o samotný proces.

Rovnako môžete deťom vysvetliť zložité procesy – nenahrádzajte ich veľkým množstvom textu, ale preskočte ich pomocou zjednodušených výkresov.

Základné nesprávne predstavy

 1. “Nemôžem kresliť.” Aha, samozrejme! Jednou z výhod kreslenia v čítaní je to, že obrazy (náčrty, kresby) by mali byť čo najjednoduchšie. Pomocou piatich základných prvkov (štvorec, kruh, trojuholník, čiara a bod) môžete zobraziť to, čo potrebujete.
 2. “Nie som silný pri editovaní na počítači.” V súčasnosti existujú softvérové ​​produkty, ktoré nie sú ťažšie ako Word. Skúste to. V extrémnych prípadoch jednoducho odstráňte proces vykresľovania a preneste ho do telefónu.
 3. “Nerozumiem, kde ju môžem použiť.” Verte mi, písanie môže byť použité každý deň. Pokúste sa načrtnúť svoje plány na papieri jednoduchými obrázkami: uvidíte, koľko je to pohodlnejšie.
 4. “Ostatní si môjmu prácu nemôžu oceniť.” Niekedy sa človek báť, že iní povedia, že sa nedíval dobre, alebo sa dokonca smiať vidiac dospelého sedieť a nakresliť náčrtky. Získajte náčrt a vyberajte si písačky len pre seba. Keď sa rozhodnete, čo máte, môžete zobraziť ostatné.

Samozrejme, je ťažké okamžite učiť osobu písanie. Preto uvoľníme prvú knihu o písaní, vďaka ktorej sa naučíte, ako ju aplikovať na riešenie vašich každodenných úloh. Za týmto účelom sme spustili projekt na platforme platformy Boomstarter. Naša kniha tak rýchlo vyvolala záujem ľudí, aby sme za desať dní (z plánovaných 45) sme získali 91% potrebných finančných prostriedkov!

Pavel Petrovský,

Kniha knihy

3

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 85 = 94