Porovnanie fotoaparátov iPhone: od originálneho modelu až po iPhone 6s

V priebehu ôsmich rokov každé technologické zlepšenie kamier iPhone prinieslo obrovský výsledok z hľadiska kvality fotografií. Lisa Bettany, obchodná dáma a úspešný fotograf, predstavila priestranné a intuitívne porovnanie možností fotoaparátu v rade iPhone – od prvého modelu až po iPhone 6s.

Pomocou aplikácie Camera + Lisa fotili každej z deviatich verzií iPhone naraz: pôvodnú iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6 a nový iPhone 6s. Dievča špeciálne urobilo fotografie v rôznych podmienkach, aby vizuálne preukázalo schopnosti každého z modelov.

Makrofotografia

Prvý test – makrofotografia farebných ceruziek. Kamery prvého mobilného telefónu iPhone a iPhone 3G mali pevnú orientáciu, takže nemohli presne preniesť podrobnosti o blízkych objektoch. Do modelu 3Gs bol pridaný automatický zaostrenie, čo mierne zlepšilo jasnosť obrazu.

Ešte úspešnejšie sa podarilo vyriešiť 5-megapixelový iPhone 4 a 8-megapixlový iPhone 4s. iPhone 5 a 5s konečne umožnili vidieť detaily obrazu vďaka lepšej optike a obrázok na iPhone 6 lepšie prenáša farby, ale absolútnym víťazom je iPhone 6s.

iPhone Porovnanie-Download

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (2)

Snímanie podsvietenia

Tieto fotografie ukazujú, o koľko lepšie sa iPhone kamera stalo pri prenášaní kontrastu a redukovaní šumu.

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (3)

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (4)

Detailný záber v pozadí

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (21)

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (6)

Fotografovanie pri dennom svetle

Počas fotografovania denného svetla sú najvýraznejšie rozdiely medzi kamerami rôznych modelov iPhone pozorované v rovnováhe bielej, kontrastu, reprodukcii farieb a jasnosti obrazu. Fotografie na originálnom iPhone a iPhone 3G sa nelíšia vysokým kontrastom a obrázky majú modrý nádych. iPhone 3Gs vyniká medzi starými modelmi iPhone vďaka svojim teplým farbám a bohatému vykresľovaniu farieb.

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (7)

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (8)

Druhá séria obrázkov Lisa urobila v podmienkach nevýznamných oblakov. Na fotografiách jachty môžete tiež vidieť, ako sa zvýšil detail a jasnosť obrázkov vytvorených neskoršími modelmi iPhone.

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (11)

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (12)

Fotografovanie na výšku

Mnohí používatelia iPhone 6 oslavovali tzv. “Rozvod” pixelov na fotografiách, a to najmä v zobrazení portrétov na koži. Faktom je, že v modeli iPhone 6 Apple zdokonalil algoritmy kompresie tónu a zníženie šumu na fotografii, čo zlepšilo kvalitu expozície a kontrastu, ale zároveň viedlo k pixelizácii a zníženiu jasnosti. Zdá sa, že v spoločnosti iPhone 6s spoločnosť vyriešila tento problém: fotografia vyzerá jasne a jasne.

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (13)

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (14)

Snímanie pri západe slnka

V slnečných fotografiách tiež pozorujeme, ako sa zlepšil kontrast, detail a presnosť farieb s vývojom fotoaparátov iPhone. Fotografia na telefóne iPhone 5 však vyzerá jasnejšie a kontrastnejšia ako obrázok na iPhone 6 – je to pravdepodobne aj efekt algoritmu kompresie modifikovaných tónov v šiestom modeli.

Vo verzii iPhone 6s sa vráti nasýtenosť a kontrast modelu 5s a mraky sa stanú podrobnejšie, ale pixely sú stále viditeľné. Skutočnosť, že Apple sa snaží udržať krehkú rovnováhu medzi znížením hluku a pixilaci – a, ako sa hovorí Lisa, ako fotograf by chcela mať možnosť prispôsobiť redukcie šumu algoritmus práce pri streľbe na iPhone.

Snímanie pri tlmenom osvetlení

Strieľanie v tlmenom svetle sa v priebehu rokov zlepšilo. Pôvodné modely iPhone, 3G, 3G a 4 clony sa rovnajú f / 2.8. V ďalšej generácii smartfónov sa zvýšila na f / 2,4. Technológia hlboké izolácie priekopy, ktorý bol zavedený v iPhone 6s modeli tiež rozšírila svoju schopnosť fotografovať za zhoršených svetelných podmienok a snímky urobené z kamery najnovšej smartphone má vysoký kontrast a podanie detailov a veľmi nízky hluk.

iPhone-Porovnanie-Stiahnuť (17)

Fotografovanie za úsvitu

A nakoniec – natáčanie krajiny za úsvitu. Rovnako ako v predchádzajúcich testoch, staré modely iPhone nemohli dostatočne zobraziť mraky a odrazy vo vode. IPhone 6s sa podarilo výrazne preniesť tieň v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami chytrých telefónov Apple.

výsledok

Dajme slovo Lisovi:

Každý rok uskutočňujem takéto porovnania a každoročne ma ohromujú, aké dokonalé technológie sú. Pomocou iPhone sa oveľa ľahšie zachytilo momenty zo života a potom ich zdieľajte s ostatnými. A každá nová generácia smartfónu ponúka viac príležitostí na vytvorenie úžasných fotografií.

Vylepšená matica, aktualizovaný softvér a nový procesor A9, ktorý sa môže pochváliť zariadeniami iPhone 6, urobili z fotoaparátov najlepšie v zostave. Rýchlosť automatického zaostrovania sa výrazne zvýšila, kvalita reprodukcie farieb, detail a jasnosť obrazu sa zlepšili – najmä pri snímaní v tlmenom osvetlení.

PS: Ale stále čakám na možnosť nezávisle nastaviť clonu. 😉

Lisa Bettany

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =