Príkazy pre terminál, ktoré by mali vedieť všetci

terminál-iconNapriek všadeprítomnosti grafických kariet a akýchkoľvek vhodných manipulátorov, ako je Magic Mouse a Magic Trackpad, Terminal.app aplikácia je stále veľmi užitočné a trochu “magor” nástroj na uskutočnenie činnosti, ktoré väčšina z nás poznajú skôr povrchne. V skutočnosti nie je nič ťažké v jeho “krotenie”, takže pre všetkých čitateľov MacRadar som pripravil príkazy pre terminál, čo môže byť užitočné.

Po prvé, stojí za zmienku, že samotná aplikácia Terminal.app, rovnako ako všetky užitočné utility, sa nachádza v priečinku Programs> Utilities. Ihneď po svojom uvedení na trh, uvidíte riadok, ktorý hovorí, že názov počítača a aktuálny adresár a po znak dolára ($) – prívetivo blikajúci kurzor, ktorý Vás pozýva k vstupu jeho prvý tím …

terminál

Zoznam súborov a priečinkov – ls

Štandardne po spustení nástroja sa ako pracovný adresár vyberie domovský priečinok používateľa. Ak chcete získať zoznam súborov a priečinkov v ňom, stačí spustiť príkaz dvoch písmen ls.

terminál-ls

Existuje niekoľko variantov tohto príkazu, ktoré sa nazývajú rôznymi kľúčmi (v skutočnosti existuje veľa ďalších):

 • ls -l zobrazí podrobné informácie o každom prvku, vrátane prístupových práv, veľkosti súboru atď. Okrem toho prvý znak každého riadku nám umožní určiť typ údajov: ak je latinským písmom “d”, potom je adresár pred nami, a ak pomlčka (-), potom normálny súbor.
 • ls -a Zobrazuje zoznam všetkých súborov a adresárov v aktuálnom priečinku vrátane skrytých položiek (ktorých názvy začínajú bodkou v systéme Mac OS X).

Pre pani poznámky: Kľúče môžu byť ľahko kombinované navzájom, takže ak chcete zobraziť podrobné informácie o všetkých prvkoch adresára, vrátane skrytých súborov, váš príkaz by mal vyzerať takto: ls -la

Dlhodobé-ls-la

Presun medzi adresármi – cd

Názov tohto príkazu nepochádza zo starých diskov, ktoré Apple úspešne zabili svojim digitálnym iTunes Store, ale z dvoch anglických slov “zmeniť adresár” – to je to, čo robí:

 • zapísať cd Hudba – a Terminal prejde do priečinka Hudba, ak existuje, samozrejme, v aktuálnom adresári.
 • Ak chcete prejsť na jednu úroveň vyššie, použite príkaz cd .. (s dvomi bodmi).
 • A spustením príkazu cd sa okamžite prenesiete do domáceho adresára používateľa.

Termín-cd

Úplná cesta k pracovnému adresáru je pwd

Názov tohto príkazu pochádza aj z prvých písmen frázy “print working directory”. V ktoromkoľvek adresári, výsledkom tohto príkazu je úplná cesta k aktuálnemu adresáru.

Termín-pwd

Vytvorenie adresára – mkdir

Tento príkaz vytvorí adresár so zadaným názvom. Napríklad, mkdir Temp vytvorí adresár Temp v aktuálnom priečinku. Ak ste zabudli, v ktorom adresári sa práve nachádzate, použite pwd:

Termín-mkdir

Odstránenie súborov a adresárov – rm, rmdir

Počas tejto akcie je potrebné brať do úvahy malý, ale dôležitý odtieň cez súbory a adresáre cez terminál: nie je k dispozícii žiadna koša, takže dáta sú natrvalo odstránené.

Ale vo všeobecnosti tím rm test1.txt odstráni súbor test1.txt z aktuálneho adresára. A ak pridáte, napríklad, kľúč “i” (rm -i test2.txt), používateľ musí potvrdiť vymazanie.

Dlhodobé-RM-files

Bohužiaľ, vymazanie adresárov je ťažšie, pretože existuje niekoľko druhov príkazov pre túto akciu:

 • rmdir Test odstráni testovací adresár iba vtedy, ak je prázdny a neobsahuje žiadne podzložky alebo súbory v ňom.
 • rm -r Test2 rekurzívne odstráni všetky súbory a priečinky v rámci Test2 a vymaže ju na úplnom konci.

Termín-rmdir

Presúvanie a kopírovanie súborov – mv a cp

Dva tímy vykonávajú takmer rovnaké akcie, takže zoznam parametrov má rovnaké. Ak chcem presunúť súbor z jedného adresára do druhého, potom musím použiť tento príkaz:

mv ~ / test1.txt ~ / Dokumenty / test1.txt

Prvý parameter (~ / test1.txt) je súbor, ktorý sa musíme presunúť a druhý je cieľový adresár a výsledný názov súboru.

A opäť majiteľ nóty. Po prvé, ako ste pravdepodobne už uhádli, nemusíte ísť do správneho adresára, aby ste mohli vykonávať akcie v súboroch. Stačí poznať jeho názov, úplnú cestu a použiť ho ako príkazový parameter.

Po druhé, aby sa cesta k domovskému adresáru nezapisovala zakaždým, stačí použiť tildu (~). Napríklad nahrávať ~ / Documents sa rovná / Users / username / Documents.

Ak chcete kopírovať súbory, len ich nahraďte mv na cp:

Termín-MV-cp

Ostatné tímy

Samozrejme, nie je možné popísať všetky dostupné príkazy (ako ich kľúče), takže sa zastavím na niekoľkých zaujímavých a užitočných “kópiách”:

 • Spustite ľubovoľnú aplikáciu v systéme pomocou príkazu otvorený, zadaním cesty k aplikácii a jej názvu prostredníctvom medzery. Napríklad, otvorte /Applications/Airfoil.app
 • Použitie príkazu kto môžete vidieť zoznam používateľov, ktorí sa prihlásili do systému. Prirodzene, toto je relevantné len vtedy, ak práca na tomto počítači zahŕňa vstup viacerých používateľov alebo aktívny SSH.
 • tím cat test.txt To vám umožní, aby obsah súboru do okna Terminal s názvom test.txt, ale nemožno ho upraviť (potrebujete použiť textový editor, ako je nano, vim alebo Emacs), len aby videl.
 • Zrušenie procesu vykonávania ľubovoľného príkazu (či už pingového alebo shellového skriptu) sa dá vždy vykonať pomocou univerzálnej kombinácie klávesov Control + C.
 • Vymazanie okna Terminál z veľkého množstva textu je jednoduché spustením príkazu zrejmý.
 • Ak chcete vykonať niektoré príkazy, možno budete potrebovať oprávnenia správcu. Najrýchlejší spôsob, ako to urobiť, je pridanie príkazového riadku sudo. V tomto prípade Terminal vás požiada o zadanie hesla z vášho účtu.
 • Zoznam bežiacich procesov môžete vidieť pomocou príkazu top, avšak v takomto prípade budú údaje vyzerajúce menej zrejmé ako v systéme monitorovania.
 • Ak chcete zobraziť podrobnú pomoc pre ktorýkoľvek tím, môžete použiť človeče, špecifikovať názov príkazu záujmu cez medzeru.
 • Skoro som zabudol spomenúť jednoducho fantastický vyhľadávací nástroj grep, s ktorými môžete nájsť textový reťazec v súbore alebo povedzme konkrétny proces v zozname procesov (napríklad, ps ax | grep smbd).

Možno, na to a zastavte, a ak som niečo vynechal alebo som uviedol nesprávne – vítam v komentároch.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 3 =