Pre čo zákony fyziky sú potrebné v bežnom živote

Pokiaľ ide o fyziku, prezentujeme nejaké vzorce, niečo zvláštne a nepochopiteľné, zbytočné pre bežného človeka. Možno sme počuli niečo o kvantovej mechanike a kozmológii. Ale medzi týmito dvoma pólmi je všetko, čo tvorí náš každodenný život: planéty a sendviče, mraky a sopky, bubliny a hudobné nástroje. A všetky sa riadia relatívne malým počtom fyzických zákonov.

Tieto zákony môžeme neustále dodržiavať. Vezmite napríklad dve vajcia – surové a varené – a odstráňte ich a potom ich zastavte. Vaječné vajcia zostanú nehybné, surové sa začnú znovu otáčať. Všetko preto, že ste zastavili iba škrupinu, a vnútorná kvapalina sa stále otáča.

Toto je vizuálna demonštrácia zákona zachovania momentu hybnosti. Zjednodušené môže byť formulované nasledovne: začne sa otáčať okolo konštantnej osi, systém sa bude ďalej otáčať, kým sa niečo nezastaví. Toto je jeden zo základných zákonov vesmíru.

Je užitočné nielen vtedy, keď potrebujete odlíšiť varené vajíčko od surového. S jeho pomocou môžete tiež vysvetliť, ako Hubble Space Telescope, bez akejkoľvek podpory v priestore, nasmeruje objektív na určitú časť oblohy. Jednoducho vo vnútri má otáčajúce sa gyroskopy, ktoré sa v skutočnosti správajú rovnako ako surové vajcia. Samotný ďalekohľad sa okolo nich otáča a mení tak svoju polohu. Ukázalo sa, že zákon, ktorý môžeme testovať v našej kuchyni, vysvetľuje zariadenie jednej z najvýraznejších technológií ľudstva.

Keď poznáme základné zákony, ktoré riadia náš každodenný život, prestaneme cítiť bezmocný.

Aby sme pochopili, ako funguje svet okolo nás, musíme sa najprv zaoberať svojimi základmi – fyzickými zákonmi. Potrebujeme pochopiť, že fyzika nie je len fiktívnymi vedcami v laboratóriách alebo komplexných vzorcoch. Je priamo pred nami, prístupné všetkým.

Kde začať, myslíte. Určite ste si všimli niečo zvláštne alebo nepochopiteľné, ale namiesto toho, aby ste o tom premýšľali, ste si povedali, že ste dospelý a nemáte čas na to. Chersky odporúča, aby ste tieto veci nebrali, ale začali len s nimi.

Ak nechcete čakať na niečo zaujímavé, vložte hrozienku do sódy a uvidíte, čo sa stane. Dbajte na to, ako vysušená káva vyschne. Klepnite na lyžicu na okraj šálky a počúvajte zvuk. Nakoniec sa pokúste vypustiť sendvič, aby nedošlo k poklesu oleja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 5 = 15