Jak przygotować urządzenie z Androidem do sprzedaży

Dla wielu tablet lub smartfon to nie tylko środek komunikacji, ale także zbiór osobistych plików i danych: notatnik, pamiętnik, menedżer zadań, album fotograficzny, a nawet portfel. Jakich tajemnic ludzie nie ufają swoim urządzeniom: od intymnych ujęć i korespondencji do poufnych papierów i haseł z kont bankowych.

Jak można się było spodziewać, system Android umożliwia kopiowanie danych osobowych do chmury w celu łatwego przeniesienia do nowych gadżetów i całkowitego usunięcia ich na starych. Instrukcje Lifehackera pomogą ci poradzić sobie z tymi zadaniami. Opiera się na czystym systemie Android 6.0.1 Marshmallow, ale jeśli używasz innej wersji systemu, te wskazówki również będą działać. Chociaż niektóre menu i opcje mogą się nieznacznie różnić.

1. Włącz automatyczne tworzenie kopii zapasowych

Gadżety z systemem Android 5.0 i nowszymi wersjami systemu operacyjnego automatycznie kopiują większość danych i ustawień użytkownika na serwery Google. Są to ustawienia interfejsu i sieci Wi-Fi, kontakty, lista zainstalowanych programów, a nawet wewnętrzne dane niektórych z tych programów. Ta funkcja znacznie upraszcza przejście do nowego urządzenia. Po prostu podłącz swoje konto do niego – a kopie starych danych są tam pobierane z Internetu.

Aby użyć kopii zapasowej, musisz ją włączyć w ustawieniach. Aby to zrobić, znajdź partycję odpowiedzialną za odzyskiwanie i resetuj. Otwórz go, wybierz konto Google do przechowywania danych i ustawień, a następnie włącz tworzenie kopii zapasowych i automatyczne odzyskiwanie.

Włącz automatyczne tworzenie kopii zapasowych Włącz automatyczne tworzenie kopii zapasowych

Następnie połącz się z siecią i poczekaj 30 minut na wykonanie kopii zapasowej. W trakcie tego procesu Android powiela ustawienia i dane aplikacji Google synchronizowanych z wybranym kontem. System skopiuje również dane z programów stron trzecich do chmury, których twórcy zaimplementowali wsparcie kopii zapasowych za pośrednictwem Google. Wszystko to możesz szybko przywrócić do nowego gadżetu.

2. Zapisz najważniejsze dane ręcznie

Jeśli Twoje urządzenie ma przestarzały system Android lub nie masz pewności, czy kopia zapasowa dotyczy ważnych plików, wykonaj je ręcznie.

Podłącz telefon do komputera w trybie przechowywania plików i wyświetl zawartość gadżetu w Eksploratorze. Zapisuj ważne zdjęcia, muzykę, książki, filmy i inne informacje z urządzenia na komputerze. Alternatywnie możesz powielić informacje w Dropbox lub innej usłudze chmurowej.

Zapisz najważniejsze dane ręcznie

W przyszłości możesz ręcznie skopiować informacje przechowywane na komputerze lub w chmurze na nowe urządzenie.

3. Wyjmij karty SD i SIM

Twój numer telefonu stopniowo przyjmuje rolę uniwersalnego identyfikatora dla różnych usług, więc byłoby bardzo obraźliwe, aby go utracić. Po wykazaniu możliwości smartfona kupującemu, nie zapomnij wyciągnąć karty SIM. To samo dotyczy karty pamięci, zwłaszcza jeśli urządzenie zostało domyślnie sprzedane bez niej.

Jeśli chcesz zostawić kartę pamięci nowemu właścicielowi jako bonus lub jako standard, nie zapomnij wymazać go przed sprzedażą. Aby to zrobić, otwórz ustawienia telefonu i znajdź odpowiedni element w sekcji dysków.

4. Przywróć ustawienia fabryczne

Po wykonaniu kopii zapasowych ważnych danych i wyczyszczeniu karty pamięci należy usunąć wszystkie dane z urządzenia. Najszybszym i najbardziej niezawodnym sposobem jest przywrócenie ustawień fabrycznych. W rezultacie telefon lub tablet będzie taki sam, jak w chwili przyjęcia do sklepu.

Aby zresetować, podłącz urządzenie do źródła zasilania i użyj odpowiedniej opcji w ustawieniach urządzenia. Na przykład na czystym Androidzie 6.0.1 Marshmallow pożądany element znajduje się w sekcji “Przywróć i przywróć” i nazywa się “Resetuj ustawienia”.

Jak usunąć wszystko z telefonu: Przywróć ustawienia fabryczne Jak wyczyścić telefon: Zresetuj do ustawień fabrycznych

Po zresetowaniu telefon uruchomi się ponownie, a przekonasz się, że został on czysty i nieskalany.

Ale jeśli zepsułeś oprogramowanie, to nie zwróci wersji fabrycznej. W takim przypadku może zaistnieć konieczność przeprogramowania urządzenia za pomocą fabrycznego oprogramowania, które z reguły można znaleźć na stronie producenta.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności możesz przenieść urządzenie do nowego użytkownika bez obawy o dane osobowe.

Czytaj także:

  • Jak poprawnie przygotować iPhone’a na sprzedaż →
  • Jak wybrać smartfona →
  • 10 kroków do ochrony smartfona przed hakowaniem →

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 47 = 48