Jak wybrać okulary wirtualnej rzeczywistości

Wybierz okulary wirtualnej rzeczywistości nie jest łatwe. Rynek ten jest młody, ale już wystarczająco podzielony, aby kupujący mógł łatwo pomylić się z markami, modelami i cechami. Pomożemy ci zrozumieć to wszystko i zdecydować, ile i za co warto zapłacić.

Aby lepiej Cię zorientować, podzielimy wszystkie urządzenia VR na trzy kategorie cenowe: budżet, środek i premium.

1. Urządzenia budżetowe: 15-50 dolarów

Co to jest

Najbardziej proste hełmy VR to kawałki kartonu z parą obiektywów i złączem do smartfona. Wystarczy włożyć do niego urządzenie na Androida lub iOS – otrzymasz gotowy zestaw słuchawkowy. Ten projekt został po raz pierwszy pokazany przez Google, nazywając go “Kartonem”. Firma opublikowała również tę samą aplikację hello.

Według twórców, hełmy te są dostępne na tyle, aby przedstawić rzeczywistość wirtualną wszystkim chętnym. Później pojawiły się modele z tworzyw sztucznych i innych materiałów od różnych producentów, kompatybilnych z platformą Cardboard.

Witryna Google sprzedaje punkty stworzone przez partnerów firmy. Istnieje również instrukcja, na podstawie której można zbierać Cardboard niezależnie od improwizowanych materiałów. Możesz również łatwo kupić tani kask, kompatybilny z kartonem, na przykład w jednym z chińskich sklepów z artykułami żelaznymi.

Źródło: vr.google.com

Niż wyróżniać

Głównym zastosowaniem tego typu zestawu słuchawkowego jest oglądanie filmów 360 ° i prostych gier. Karton (Android, iOS), WITHIN (Android, iOS), YouTube (Android, iOS) – nie jest to pełna lista programów do pobierania i oglądania filmów 3D. I ciągle rośnie.

Zaczekaj, aż efekt pełnego zanurzenia w tekturowych kieliszkach wirtualnej rzeczywistości nie jest tego wart, ale z powodu niezdolności do aktywnego poruszania się przy takim zespole na głowie, możesz potrzebować wirującego krzesła.

Z drugiej strony, zestawy słuchawkowe z tektury (aluminium, tworzywa sztuczne) VR tej klasy są najbardziej kompaktowe i często mają konstrukcję składaną. Niech i ze względu na mniej izolacji od świata zewnętrznego.

Hełmy kartonowe od partnerów Google. Źródło: vr.google.com

Według standardowego Google każde rzemiosło wystarczy, aby mieć przynajmniej jedną kontrolę. Niekoniecznie przycisk lub trackball, wystarczająco dużo par magnesów. Ta kontrola jest odpowiednia tylko do wybierania opcji menu lub wykonywania innych prostych czynności. Na szczęście wiele aplikacji do zarządzania używa tylko akcelerometru.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając budżetowy zestaw słuchawkowy, upewnij się, że jego rozmiar jest zgodny z rozmiarem ekranu smartfona. Ponadto niektóre hełmy są przeznaczone tylko dla określonych modeli smartfonów. Sprawdź te informacje na stronach internetowych sklepów lub producentów okularów.

Aby smartfon stał się ekranem VR, musi obsługiwać aplikacje dla rzeczywistości wirtualnej. Możesz to sprawdzić, instalując na nim program Cardboard. Jakość i płynność wideo zależy od rozdzielczości wyświetlacza i mocy smartfona.

Im bardziej trwały i jakościowy materiał, tym droższy będzie koszt hełmu. Być może jest to główny parametr, od którego zależy cena zestawów słuchawkowych.

2. Urządzenia średniej ceny: 50-200 dolarów

Co to jest

Takie zestawy słuchawkowe również najczęściej używają smartfona jako ekranu, ale starają się przyciągnąć inną kategorię klientów. W przeciwieństwie do najprostszego i dość niezgrabnego Cardboard, okulary w średniej cenie są wyposażone w dodatkowe czujniki, bardziej wyrafinowane mechanizmy kontrolne, możliwość regulacji ostrości lub nawet własne ekrany.

Samsung Gear VR

Najbardziej znane z takich urządzeń – Samsung Gear VR i Google Daydream View, przeznaczone dla smartfonów z systemem Android. Alternatywy od mniej znanych programistów, takich jak Homido VR, Merge VR, Carl Zeiss VR One Plus, są kompatybilne zarówno z Androidem, jak i iPhone’em. Niedawno lista urządzeń o średnim przeznaczeniu uzupełniła pierwszy kask wirtualnej rzeczywistości – Oculus GO, który działa bez żadnych smartfonów i innych dodatkowych urządzeń.

Niż wyróżniać

Dzięki dodatkowym czujnikom, urządzenia z tego segmentu lepiej śledzą ruchy głowy w przestrzeni. Zapewnia to większą płynność wideo i większą interaktywność w grach. Iluzja staje się bardziej przekonująca. Jednak dokładność modeli premium, wyposażonych w czujniki zewnętrzne, z podobnych zestawów słuchawkowych nadal nie powinna czekać.

Gadżety tego segmentu są zwykle sprzedawane razem z gamepadem Bluetooth lub panelem sterowania. Zapewnia to nowe możliwości zarządzania, co jest szczególnie przydatne dla graczy. Ponadto korpus tych okularów ma przyciski lub panele dotykowe, za pomocą których można kontrolować podstawowe funkcje gier i programów bez dodatkowych urządzeń.

Google Daydream View

Producenci okularów o średniej wartości zwracają szczególną uwagę na zawartość. Gear VR, Daydream i Oculus GO to całe ekosystemy z różnymi grami, programami i filmami. Programiści innych okularów również starają się rozszerzyć zakres, aby zadowolić użytkowników.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając hełmu VR w średniej cenie, upewnij się, że jest on wyposażony w dodatkowe czujniki: akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy. Sprawdź, czy w zestawie znajduje się gamepad lub pilot. Ponadto przejdź do strony internetowej producenta i zobacz, ile punktów wsparcia aplikacji VR. Jeśli nie potrzebujesz tego, to nie przepłacaj – możesz wziąć prosty karton.

Jeśli szukasz urządzenia z wbudowanym wyświetlaczem, rozważ jego rozdzielczość: im wyżej, tym lepiej. Jeśli wybierzesz okulary do smartfona lub komputera, sprawdź zgodność z modelem smartfona lub parametry techniczne komputera na stronie sklepu / producenta punktów.

Jeśli Twoje urządzenie jest za słabe lub stare i nie obsługuje kaski VR, rozważ zakup samodzielnych okularów Oculus GO. Mają 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2 560 × 1440 pikseli i czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 821 z 3 GB pamięci RAM.

Oculus GO

Nadal potrzebujesz smartfona (Android lub iPhone), aby skonfigurować Oculus GO i zainstalować na nim nowe programy. Ale możesz używać tych aplikacji na okularach bez pomocy komputera lub smartfona. Kask jest wyposażony w system Android 7.1. Wersja z 32 GB pamięci wewnętrznej kosztuje 199 dolarów, z 64 GB – 249 dolarów.

Oczywiście warto zwrócić uwagę na wygląd i ciężar zestawu słuchawkowego. Jeśli nie ma możliwości odczuwania i zakładania urządzenia przed zakupem, aby poczuć to na sobie, możesz przeczytać przynajmniej recenzje innych kupujących.

Jeśli masz krótkowzroczność lub dalekowzroczność, lepiej wybrać urządzenie z kontrolą ogniskowej.

3. Urządzenia najwyższej ligi: od 300 dolarów

Co to jest

Segment premium rynku VR jest reprezentowany przez słuchawki Oculus Rift, HTC Vive i Sony PlayStation VR. W przeciwieństwie do poprzednich, urządzenia te są podłączone nie do telefonów, ale do komputerów i konsol do gier. Hełmy te mają wyrafinowany, ergonomiczny kształt i są wyposażone w wysokiej jakości ekrany, systemy audio i liczne czujniki.

PlayStation VR

Cena Sony PlayStation VR to 300 dolarów. Aby korzystać z tego zestawu słuchawkowego, musisz mieć konsolę Sony PlayStation 4 lub jeszcze lepiej Sony PlayStation 4 Pro, która ujawnia pełny potencjał graficzny tych okularów VR.

Oculus Rift i HTC Vive kosztują odpowiednio 400 i 500 dolarów. Do każdego z nich potrzebny jest potężny komputer z systemem Windows na pokładzie. W 2018 roku ukazała się Vive PRO – nowa wersja hełmu z ulepszoną ergonomią, optyką i dźwiękiem w cenie 800 $.

Niż wyróżniać

Zestawy słuchawkowe tej klasy demonstrują doskonały poziom grafiki i dźwięku przestrzennego. Cechy ich konstrukcji powodują minimalny dyskomfort. Dzięki zewnętrznym kamerom i czujnikom dokładnie śledzą ruch użytkownika w przestrzeni. Wszystkie te czynniki zapewniają maksymalne zanurzenie w grach i inne interaktywne symulacje.

Oculus Rift

Na co zwrócić uwagę

Zakup wysokiej jakości okularów VR jest odpowiedni tylko wtedy, gdy masz konsolę do gier lub produktywny komputer. W przypadku PlayStation VR, zaprojektowanego specjalnie dla konsoli Sony, wszystko jest jasne. Ale jeśli chcesz Rift lub Vive, koniecznie przeczytaj wymagania systemowe komputera na stronie Oculus lub HTC.

Nie będzie niestosowne, aby dowiedzieć się zakres gier dostępnych dla każdego kasku. Katalog dla PS VR jest aktualizowany na stronie internetowej PlayStation. Podobne listy dla Rift lub Vive można przeglądać na Steamie. Im ciekawsze gry obsługujesz konkretny hełm, tym ważniejszy powód, aby go wybrać.

Wybierając zestaw słuchawkowy, nie zapomnij zwrócić uwagi na jego opakowanie. Niektóre akcesoria są sprzedawane w okularach, pozostałe należy kupować osobno. Na przykład baza HTC Vive jest sprzedawana razem z czujnikami i kontrolerami, a wersja PRO – na ogół bez dodatkowych urządzeń.

Jeśli interesują Cię gry na świeżym powietrzu, upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnego miejsca w domu. W przeciwnym razie zaawansowane systemy śledzenia, które stanowią znaczny udział w kosztach punktów, będą bezużyteczne. Szczególnie dotyczy to kasków Oculus Rift i HTC Vive, które mogą śledzić ruchy gracza w zakresie odpowiednio 6 i 20 metrów kwadratowych.

Lista kontrolna kupującego

  • Jeśli chcesz kupić niedrogi kask do filmów i prostych gier, wybierz dowolny model gogli Cardboard, którego wzór Ci się spodoba.
  • Jeśli możesz wydać trochę więcej, by kupić więcej wytrzymałych i wygodnych okularów, skorzystaj z Google Daydream i Samsung Gear VR. Ale upewnij się, że wybrany zestaw słuchawkowy jest zgodny z twoim modelem smartfona lub cechami komputera. Jeśli kompatybilność nie jest szczęśliwa, możesz kupić samodzielny kask Oculus GO.
  • Jeśli chcesz mieć pełne zanurzenie w fajnych grach i pieniądze bez problemu, kup PlayStation VR, Oculus Rift lub HTC Vive. Pierwsza opcja – najlepszy wybór dla właścicieli PS 4. Drugi i trzeci – dla właścicieli dużych mieszkań i potężnych komputerów opartych na systemie Windows.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =