Ako ušetriť peniaze: všetko, čo potrebujete vedieť o úsporách

Kedy začať ukladať

Možno, odpoveď vás bude nepríjemne prekvapiť: okamžite, keď sa objaví stabilný príjem. Prvé vlastné peniaze sú veľkým pokušením. Chcú minúť na zábavu, oblečenie, nové gadgety – skrátka všetko. Žiaľ, život dáva všetko na svoje miesto: skôr či neskôr chápeme, že by bolo pekné mať nevyužitú rezervu, ktorá pomôže v ťažkej chvíli.

Prejdite na nulu, prerušte od platu k platu a ešte viac, aby ste dostali pôžičky – nie najúspešnejší model správy peňazí. Ak ste stále spravovali finančné prostriedky týmto spôsobom – očividne ste mali šťastie, že nebudete čeliť vážnym problémom, keď tu a teraz potrebujeme peniaze. Neexistujú žiadne záruky, že úspech vás sprevádza v budúcnosti.

Odložte ďalší plat 10-15% – tieto peniaze budú tvoriť základ vášho finančného airbagu.

Nemôžu sa za žiadnych okolností dotknúť. Pokračujte v odložení, kým nedosiahnete sumu rovnajúcu sa vášmu platu najmenej tri mesiace, najlepšie šesť mesiacov. Hotovo, teraz máte zásobu na deštivý deň, ale to neznamená, že môžete zabudnúť na zhromažďovanie a haggle na mieste.

Peniaze, ktoré sa podarilo vyčleniť nad sumu potrebnú na mier mysle, môžu byť smerované na dosiahnutie rôznych cieľov. Napríklad veľké nákupy, opravy alebo dovolenka. Nie je možné utrácať peniaze z nedotknuteľného materiálu. Nie je nič horšie, ako byť bez peňazí v správny čas.

Ako ušetriť peniaze

Ak máte slušný plat, ale nemôžete ho odložiť, je na čase zistiť, aký je problém.

1. Analyzujte svoje výdavky. Možno nemôžete odmietnuť pravidelné výlety s priateľmi do baru, máte sklon k impulzívnym nákupom, alebo jednoducho nepovažujete za potrebné pred veľkými akvizíciami nájsť najvýhodnejšiu ponuku na trhu? Buďte veľmi úprimní, aby ste sa oklamali, nemá zmysel. Ak používate mobilnú aplikáciu banky, povie vám, kde peniaze idú.

2. Vykonajte rozpočet na mesiac. Ihneď po tom, čo dostanete plat, pošlite nejaké peniaze na formovanie airbagu, potom zaplaťte všetky účty. Zvyšná čiastka je to, na čom budete žiť až do ďalšieho platu. Rozdeliť na rovnaké časti, ktorých počet sa rovná počtu týždňov pred ďalším prijatím peňazí. Iba mesiac života v takomto systéme pomôže pochopiť, aké náklady by mali byť optimalizované.

3. Rozložte veľké výdavky včas. Okamžite niekoľko veľkých nákupov v priebehu jedného mesiaca určite poškodí váš rozpočet. Poradenstvo pre budúcnosť: ak ide o sezónne nákupy (napríklad oblečenie alebo tovar na rekreáciu a šport), ignorujte predaj, pomôžu ušetriť veľa.

4. Použite svoju kreditnú kartu múdro. Kreditné karty sú veľmi užitočné, ak s nimi zaobchádzate kompetentne. Preskúmajte podmienky: ako dlho je bezúročné obdobie, aký prospech ponúka banka – možno pri platbe kreditnou kartou dostanete zvýšenú hotovosť. Začnite balík kreditných a debetných kariet: platíte kreditnou kartou so zvýšenou hotovostnou kartou a ihneď ju prevediete z debetnej karty na sumu rovnú vynaloženú.

5. Každý neplánovaný príjem by mal byť zaslaný prasiatke. Predpokladajme, že ste zvýšili svoj plat – odložiť rovnaké 10-15%, ale zo súčasných príjmov.

Ako ukladať nahromadené

S finančným bezpečnostným vankúšom je najlepšie zvládať mimoriadne opatrne. Mal by byť vždy na dosah ruky: tmavé časy vás neoznámia o vašom prístupe.

Najzrejmejšie pre ukladanie finančných prostriedkov je bankový vklad, sporiteľský účet alebo debetná karta s percentom zostatku.

Prijímaním úrokov z vkladu alebo z účtu kompenzujete vplyv inflácie na vaše úspory. Treba mať na pamäti, že bankové vklady sú poistené vo výške 1,4 milióna rubľov, vrátane časovo rozlíšených úrokov. Ak sa náhle viac nahromadíte – neuchovávajte peniaze v jednej banke.

Ak ste už vytvorili rezervný kapitál, môžete investovať ďalšie úspory, aby ste zarobili nejaké peniaze. Je dôležité rozhodnúť sa, aké riziko ste ochotní prijať. Zvyčajne platí, že čím vyššie riziko, tým vyšší je potenciálny výnos a naopak. Môžete investovať sami prostredníctvom umiestnenia účtu na makléra alebo dôveryhodných odborníkov, napríklad k nákupu podielového fondu. Teraz finančný trh ponúka veľa možností, a to aj pre začínajúcich investorov s malými východiskovými hodnotami.

Hlavné pravidlá pre nezávislých investorov:

  • Neuchovávajte všetky vajcia v jednom košíku.
  • Získajte iba tie aktíva, ktoré absolútne rozumiete (viete, čo to je a ako to funguje).
  • Nepokúšajte sa o to, čo potrebujete pri pokuse o nadbytočnosť.

Čo robiť, ak nemôžete ušetriť peniaze

Teoreticky každá rozumná osoba chápe, že pre pokojný život sú jednoducho potrebné úspory. V praxi však vytvárať rezervu peňazí na čierny deň nie je vôbec: niekto nemôže dať veci do poriadku v mesačných výdavkoch, niekto netuší, ako správne uložiť nahromadené prostriedky.

1. novembra sa uskutoční ďalšia prednáška zo série “Finančné prostredie”. Jej téma je “Úspory: Prečo potrebujeme, ako vytvoriť a kde sa ukladať.” Finančný poradca, odborník na finančnej gramotnosti a generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti “osobný poradca” Natalia Smirnova organizuje vzdelávací program na tému úspor a povie vám, ako získať finančnú nezávislosť a správne nakladať s úsporami. Toto je posledná udalosť z prvej série prednášok, ďalší cyklus sa začne vo februári 2018.

Prednáška sa uskutoční v “knižničnom laboratóriu” na “Vinzavod” (Moskva, 4. Syromyatnicheskiy lane., 1, s. 6, vchod 4). Vstupné je bezplatné, ale počet miest je obmedzený. Kliknite na odkaz nižšie a zaregistrujte sa vopred.

Požiadať o prednášku

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 5 =