Dikkat dağıtıcı ve iş odaklanmak nasıl

Bilim adamları alarm çalıyor: nasıl konsantre olmamız gerektiğini unuttuk. Geçtiğimiz on yıl boyunca, sürekli dikkatimizi çeken bir saldırıya maruz kaldık, bunun bir amacı dikkatimizi çekmemiz. Oturun ve sessizce çalışın, hiçbir şeyin dikkatini dağıtmayan, neredeyse imkansız bir görev haline geldi.

Amerikalı bilim adamı ve yazar Cal Newport “derin çalışma” terimini tanıttı. Onun görüşüne göreBilgi İşçileri İş Başında Kötü (ve İşte Ne Yapmalı? …). , Derin çalışma, mutlak dikkat gerektiren bir faaliyettir, bu da bizi elimizden gelen her şeyi yapmaya zorlar ve böylece becerilerimizi geliştirir. İşe odaklansak ne kadar iyi olursa, işimizin kalitesi de o kadar yüksek olur.

Neden sürekli dikkatimizi dağıtan

İşe tam daldırma, uzun bir süre boyunca karmaşık görevlere odaklanmak anlamına gelir.

Ama internete sahibiz. Ve yakından ele alınması gereken gerçekten zor bir görevle karşılaşır ulaşmaz, başka bir sekmeye geçmek ve ilginç bir şeyi kaçırıp kaçırmadığımızı görmek için bir cazibe var.

İnternetteki uzun süredir sahip olduğumuz gerçeğine rağmen, dikkat dağınık etkilerine karşı bağışıklık geliştirmedik.

Sosyal ağlar ve uygulamalar, slot makineleriyle aynı yöntemi kullanır – değişken donatı. Twitter ya da Facebook yayınlarını güncellediğimizde ya da yüzüncü kez postaları kontrol ettiğimizde, ne alacağımızı bilmiyoruz: ilginç haberler, saçmalık ya da hiç bir şey yok. Ancak sonucun öngörülemezliği, sayfayı tekrar ve tekrar güncellememizi zorlaştırıyor. Yavaş yavaş bir alışkanlık gelişir ve bağımlılık ortaya çıkar.

Ne kadar az rahatsız edici

Evde ve sokakta nasıl dikkat dağıtılmamalıdır

 • Sosyal ağ uygulamalarını telefonunuzdan kaldırın. Gerekirse, bir mobil tarayıcı aracılığıyla erişilebilir, ancak bu rahatsız edici, bu daha az sıklıkta yapacağınız anlamına gelir.
 • Telefonu tuvalete götürmeyin. Komik, ama çok zaman kazandırıyor.
 • Telefonu yatağından uzağa koyun. Zaten yatmaya gittiyseniz, uyuyun ve postayı kontrol etmeyin.
 • Telefonu cebinizde değil, çantanızda veya sırt çantanızda giyin. Bu yüzden onu almanız daha zor olacak.

İş yerinde nasıl dikkat dağıtılmamalıdır

 • Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız, Timewarp’ı yükleyin. İçinde seçilen siteler için zaman sayacını ayarlayabilir ve üzerinde ne kadar zaman harcadığınızı görebilirsiniz.
 • Telefonu Rahatsız Etmeyin konumuna getirin ve tablodan çıkarın.
 • Pencereleri tam ekran modunda açın.
 • Tarayıcı yer imleri çubuğunu gizle.
 • Posta istemcisini kapatın ve yalnızca belirli bir zamanda açın.
 • Klasik veya modern enstrümantal müziği dinleyin.

Ayrıca, Chrome için ihtiyacınız olabilecek birçok kullanışlı uzantı vardır. Örneğin, Gelen Kutusu Gelen Kutusunu gizler ve yeni postayla dikkati dağılmadan bir mektup yazabilirsiniz. Haber Kaynağı Eradicator, Facebook haber beslemesini gizler ve bunun yerine motive edici bir teklif verir. Veya Ormanda, çalıştığınızda sanal bir ağaç büyür ve kara listeden sitelere giderseniz acımasızca öldürür.

Düşünceli çalışma için nasıl ayarlanır

 • Önceden bir iş planı yapın. Oturmak için zaman geldiğinde ve görevle başa çıkmak için, planın noktalarını takip ederek dikkatinizin dağılmaması sizin için çok daha kolay olacaktır.
 • Göre ilgiyi göster. İlginç ve önemli bir projeye doğru ilerlemek, önemsediğinizden daha kolay ve daha keyifli bir projedir.

Bu materyal üzerindeki çalışmalar sırasında, tek bir sosyal ağ açılmamıştır. Sonuç olarak, makaledeki çalışmalar normalden üçüncü kez daha az zaman aldı.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

96 − = 86