Dikkat dağıtıcıları nasıl durdursun: Dikkat dağıtıcıları yenmenin 10 yolu

Öz denetimde çok havalı olsanız bile, işinize konsantre olmak çok zor olabilir. Özellikle de istemiyorsan. Ne yazık ki, en küçük distraksiyon bile performansı tamamen bozabilir. Başlamak için, özellikle de hayati önemde olduğu on ipucu.

1. Gününüzü planlayın

Her birimizin bizim için biraz daha kolay olduğu her birimizin belirli bir saati vardır. En önemli görevlerin yerine getirilmesini planlayın, böylece şu anda sahip olmaları. Ayrıca, bir günlük planlamanın her şeyi yapmasına ve bir şey unutmadığına da karar verdim. Bir toplantı, son tarih veya akşam yemeği hatırlatıcısı olun.

2. Tam ekran moduna geçin

İstediğimiz kadar çok işlevli değiliz. Ve bu yüzden çok sıkı çalışmanız gerektiğinden, mümkün olan tüm dikkat dağınıklıklarını ortadan kaldırın. Gereksiz tüm simgeleri masaüstünden kaldırın ve tüm ekranı açın, örneğin, çalıştığınız metin belgesini. Ne de olsa, gözünüzün önünde daha az gereksiz olan şey, gereksiz bir şey tarafından dikkatinizin dağılmasına neden olacak daha az şans.

3. Tüm dikkat dağıtıcı web sitelerini ve uygulamaları engelleyin veya gizleyin

Ebeveyn kontrolü sadece itaatsiz çocuklar için yararlı değildir. O da bizim için yararlıdır, daima dikkati dağıtır. Çalışırken Facebook’ta çevrimdışı olmak zor mu? Tarayıcıdan bağlantıları kaldırın. Veya uygulamayı telefonunuzdan bile kaldırın. Ayrıca çalışmak için ayrı bir tarayıcı profili de oluşturabilirsiniz. Ya da, daha büyük önlemlere ihtiyacınız varsa, sizi yönlendiren siteleri engellemek için LeechBlock (Firefox) veya StayFocus (Chrome) gibi uzantıları kullanabilirsiniz.

4. Akıllı telefonunuzdaki bildirimleri kapatın

Silinemeyen uygulamalar var. Örneğin, Gmail veya şirket sohbeti. Bu tür uygulamalar için, tüm bildirimlerin tamamen devre dışı bırakıldığı ayarlarda modun seçilmesi gerekir. E-posta için bildirimleri kapatmayı deneyin. Yeni bir e-posta geldiğinde postalarınızı kontrol etmeniz gerekmez. En azından, bu uygulamalar için sessiz bir zil sesi yükleyin.

5. Zamanınızı nasıl geçirdiğinizi izleyin

Distraksiyon çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Facebook’ta, telefon oyunları ya da yavru resimlerinde her zaman bir zaman kaybı olmaz, ama özü her zaman aynıdır. Bazı görevler diğerlerinden daha az önemlidir. Ve onlardan daha fazla zaman geçirmeniz gerekiyorsa, dikkat dağıtıcı olarak düşünülmelidir. Tüm zamanınızı nerede harcayacağınızı anlayamıyorsanız, zaman sayaçlarını kullanın. RescueTime gibi. Ziyaret ettiğiniz siteleri, hangi uygulamaları kullandığınızı ve her birinde ne kadar kaybettiğinizi gösterir.

6. Meslektaşlarınızın uzak mesafelerden uzak durmalarını sağlayın

Tabii ki, gerçek dünyada birçok tahriş edici ortaya çıkar. Eğer ofiste çalışıyorsanız, muhtemelen, meslektaşlarını nasıl rahatsız edebileceklerinin farkındasınız. Sadece sohbet, aslında bekleyebilecek pek çok soru ve daha fazlası. İyi kulaklıklar şu anda çok çalıştığınızı gösterebilir. Ve bu yardımcı olmazsa, doğrudan meşgul olduğunu söyleyebilirsin. Veya onları yükleyin, böylece bir dahaki sefere sizi rahatsız etme fikri yok.

7. Daha sonra dikkat dağıtıcı faktörleri bir kenara koyun

Sizi rahatsız eden şeyleri düşünmekten vazgeçemezseniz, daha sonra bunları erteleyebilirsiniz. Bilgisayarınızda veya telefonunuzda “tembel” not alın. Ve bu notta, sizi rahatsız eden şeyleri not edin. Sonra onları unutamaz ve daha sonra onlara geri veremezsin.

8. Görevlerinizi kırın

Görev çok büyük göründüğünde dikkati dağıtmak veya işe başlamaktan kaçınmak çok kolaydır. Kendinizi büyük bir proje ile çalışmak için motive etmeniz gerekiyorsa, görevi birkaç küçük alt gruba ayırın. Kendinizi küçük bir görev yapmak için zorlamak çok daha kolaydır. Büyük bir göreve boyun eğmekten daha kolay. Uygun bir zamanlayıcıya sahipseniz, “domates yöntemi” bu amaç için mükemmeldir.

9. Beyninize odaklanmayı öğretin

Dikkatsizce kurtulmak için çok fazla çaba harcayabilirsiniz. Ama beynin hala en kötü düşmanın olabilir. Yani eğer beyniniz düşünce sırasında düşünceden işe atlarsa, onu nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmelisiniz. Aşağıdaki tavsiyeler saçma gibi görünebilir. Ama dene, aniden yardım et. Bileğinizdeki elastik bandı takın. Her zaman sadece dikkat dağıtıcı düşünceler olacak, bu lastik bantla kendini yendi. Beynin dikkatinizi dağıtamayacağınız bir alışkanlık geliştirmesine izin verin.

10. Aşırıya kaçmayın: dikkat dağıtıcı, verimliliğin gerekli bir parçasıdır

Yanlış zamanda dikkat dağıtmak, bir görevin performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat bu, günde 24 saat, haftada yedi gün odaklanmamız gerektiği anlamına gelmez. Dikkat çekilmesi, sağlıklı bir yaşam tarzı için hayati önem taşır. Ayrıca yaratıcı düşünceyi de teşvik eder. Çalışmalar, web’de internette dolaşmanın işinizi daha verimli hale getirmeye yardımcı olacağını göstermiştir. Ama sadece doğru zamanda yaptıysanız.

Beyninizin önemli bir görev yaparken dikkatinizin dağılmasına izin vermek yerine, beyninizi dinlendirmek için bir gün planınızı belirleyin. Bu size sadece rahatlama fırsatı vermeyecek, aynı zamanda verimliliği artıracaktır. Ne de olsa, beyniniz, mümkün olan en kısa zamanda dinlenmek için görevi tamamlamak için acele edecek.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

48 + = 56