5 dôvodov, prečo musíte hovoriť menej a počúvať viac

Žijeme v čase, keď je činnosť hodnotená predovšetkým, a zdržanlivosť a skromnosť sú vnímané takmer ako zlozvyk. Rovnaký trend možno pozorovať vo spoločenstve: toľkých zhone hodiť svoj bohatý vnútorný svet, ktorý nie je príliš veľa a počúvať partnera, takže celkový dialóg v rade jednotlivých monológov. Schopnosť obrazne a rýchlo vyjadriť svoje myšlienky je samozrejme dôležitá, ale nie menej cenná je schopnosť počúvať. A v mnohých prípadoch je schopnosť udržať ústa uzatvorená a vaše uši otvorené vám môžu slúžiť veľmi dobre.

Takže, aké sú výhody “poslucháča”?

Môžete premýšľať skôr, ako budete hovoriť

Niekedy vyrážkové slovo môže zničiť vzťah, zničiť kariéru alebo stať sa zdrojom iných veľkých problémov. Použite čas svojho ticha, aby ste starostlivo premysleli a zvážili každé slovo, ktoré budete hovoriť. Rýchlosť dialógu je nakoniec v porovnaní s obsahom druhoradá.

Budete môcť porozumieť vášmu partnerovi

Hlavným dôvodom, kvôli ktorému je mnoho veľkých a malých problémov, je nedostatok vzájomného porozumenia. Veľmi často človek prakticky nepočuje slová jeho súpera, ale vníma len to, čo naznačujú jeho emócie a už vytvorený názor. Nespočívame teda, čo vlastne hovorí človek, ale to, čo od neho očakávame, so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú. Poďme sa zastaviť a začať počúvať.

Môžete povedať len to, čo je naozaj dôležité

Ak ste sa naozaj rozhodli hovoriť menej a počúvať viac, znamená to, že vaše slová sa budú týkať len skutočne dôležitých vecí. Prečo triaš vzduch zbytočne, strácaš energiu a rozprávaš prázdne a bezvýznamné frázy?

Ak chcete počúvať svoje slová, mali by mať každý z nich určitú váhu a hodnotu. Ak stručnosť nepatrí do vášho talentu, pokúste sa venovať osobitnú pozornosť vysvetľovaniu a jasnejšiemu vyjadreniu slov. Pamätajte si, že jedna z trinástich hodnotných hodnôt, podľa Benjamina Franklina, bola práve lakonizmus.

Mlčanie: povedzte len to, čo bude prospešné pre iných alebo pre vás; vyhnúť sa ľahkým konverzáciám.

Môžete získať ďalšie informácie

Ak téma témy konverzácie naozaj vás zaujíma a chcete maximálne využiť to, potom sa nepočúvajte vyjadriť svoj nezhodný názor a ponoriť sa do diskusie. Najprv počúvajte argumenty všetkých účastníkov. To vám môže dať viac ako oratorické víťazstvo v diskusii.

Môžete vytvoriť nových priateľov

Schopnosť počúvať nie je menej, a niekedy dokonca cennejšia zručnosť ako schopnosť hovoriť. Keď človek potrebuje hovoriť, len cítiť pozornosť a podporu, potom vaša schopnosť počúvať bude hodnotená na najvyššej úrovni. Môžete nájsť veľa priateľov, len preto, že jeho schopnosť mlčať, zatiaľ čo ostrý osteň výrečným slová blbecek a vždy zostane v splendid isolation.

Komunikácia medzi ľuďmi je zložitý proces, v ktorom musí byť všetko vyvážené. Bez ohľadu na to, aké sú vtipné a erudované, niekedy by ste mali krútiť na vlastnú pieseň a začať počúvať. Je možné, že z toho budete mať oveľa väčší prínos než schopnosť hovoriť veľa a dobre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 32 = 39