Rusça diliyle ilgili en iyi 5 site

Usta ellerde ve deneyimli dudaklarda Rus dili güzel, melodik, etkileyici, esnek, itaatkar, sevimli ve yetenekli
(c) A.I. Kuprin

Kültürlü bir insanı ne ayırt eder? Doğru – onun konuşması. Bunun üzerine eğitim, ufuk ve hatta muhatabın ruh halini değerlendirebilirsiniz.

Ne yazık ki, ülkemizde nüfusun okur yazarlığı her yıl düşmektedir. Neyse ki, onu arayan insanların sayısı artıyor.

Rusça’da doğru şekilde konuşmak ve yazmak zor. Her gün metinlerle çalışan profesyoneller bile zaman zaman hata yaparlar.

Dil bilgisi ve becerileri sürekli güncellenmeli ve geliştirilmelidir. Bu yüzden sizin için Rus diline adanmış en iyi 5 portaldan derledik.

GRAMOTA.RU

– Rus dili hakkında belki de en ünlü referans ve bilgi portalı.

“Herkes için Rus dili” ekimi yapan geliştiriciler, her türlü sözlük üzerinde yazdılar: Yazımdan antroponymic’e.

Aralarında özellikle dikkat bir sesli sözlük hak ediyor. Örneğin, “Doğru konuşuyoruz” sözlüğü – portalın yazı işleri müdürü, Moskova radyo istasyonlarından birinin lideri ile birlikte kelimeleri doğru bir şekilde “vurmaya” çalışmakta ve ayrıca kökenlerini anlatmaktadır.

GRAMOTE.RU’da, Rus dili ve daha önemlisi, pratik görevler (alıştırmalar ve dikteler) üzerine zengin bir teorik materyal bulacaksınız. Böylece herkes dil seviyesini kontrol edebilir ve bilgilerinin boşluklarını “boyayabilir”.

Ayrıca, belirli bir kelimeyi yazmaktan kuşku duyuyorsanız, uygun soruyu sorabilir ve “GRAMOTA” çalışanlarından nitelikli bir yanıt alabilirsiniz.

Yazılı Konuşma Kültürü

– Rus dili ve edebiyatı St. Petersburg öğretmenlerinden bir grup meraklı tarafından oluşturulan gayri resmi bir portal. Metinleri tavsiye eder, düzenlerler, fakat asıl konu, Rusça dilinde öğretim ve referans materyali biriktirmektir.

Gazetecilik ve bilimsel makalelerin yanı sıra sözlükler, imla, noktalama, ortoepicheskih ve diğer kurallardan bahsediyoruz.

Özellikle, Rusça sözlü ve yazılı konuşmada yaptığımız tipik hataların toplandığı bölüm ilginçtir.

Sitede ayrıca çok sayıda normatif ve metodik malzeme bulunmaktadır. Bu nedenle, sınavlara hazırlanmakta olan öğrencilerin yanı sıra, Rus dilinin öğretmenleri için de yararlı olacaktır.

Rus dilinin kurallarının web baskısı

– Tasarımcı ve blog yazarı İlya Birman (Roman Parpalak ve Şurik Babaev ile birlikte) tarafından oluşturulan referans site.

Burada herhangi bir sözlük, test ve “soru-cevap” formu bulamayacaksınız. Rusça dilinin sadece yazım ve noktalama kuralları. Ama! Morfemik ilkeye göre iyi yapılandırılmış, özlü ve örneklerle sunulmuştur.

Bu durumda, ana “çip” portalı – arama. Hızlı ve kullanışlı. İlgilendiğiniz soneki arama dizesinde veya tamamen onunla bir kelime sürebilirsin; “Bileşik cümlelerde virgül” yazabilir veya basitçe “,” yazabilirsiniz.

Bu site, gazetecilere, metin yazarlarına, blog yazarlarına ve metinleri düzenlemeye ilgi duyan herkes için vazgeçilmezdir.

metinsel eleştiri

– Rus dili ve edebiyatı hakkında site. Hedef kitle oldukça geniştir: Filologlar ve dilbilimcilerden lise öğrencilerine.

Site ayrıca tüm ana dil kurallarını, sözlükleri içerir; zor vakaları anlamaya yardımcı olan bir forum ve yardım masası var.

Rus bakış açısından, portalda yeni bir şey yok, ama “Edebiyat” bölümü çok ilginç ve bilgilendirici. Edebiyat teorisi (doğum, türler, metin ve çok daha fazlası) üzerinde çeşitli materyaller bulacaksınız – yazarlar ve gazeteciler için mükemmel bir yardım.

En dil

– Rus dilinde kuralların site koleksiyonu. Therules.ru örneğinde olduğu gibi, tüm temel kuralları (artı fonetik, kelime ve morfoloji bölümlerini) içerir, ancak daha da özlüdür.

Sitenin okuryazarlığınızı artırmanıza ve sınavları başarıyla geçmenize yardımcı olacağı belirtiliyor. Bu, bazı kurallardan sonra sunulduğu referanslar ile kolaylaştırılmalıdır. Ama, alas, bağlantılar çalışmıyor.

Sonuç olarak, küçük bir anket: Rus dili hakkında hangi hizmetleri ve portalları kullanıyorsunuz? Yorumlardaki bağlantıları paylaşın.

Görünüm: Shutterstock

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

90 − = 84