17 užitočných funkcií Dokumentov Google, ktoré potrebujete vedieť

Mnohí ľudia si myslia, že v on-line textovom editore dokumenty Google dokážu iba písať jednoduché texty, nič viac jednoducho nie je vhodné. V skutočnosti to zďaleka nie je. V hĺbke tejto webovej aplikácie existuje veľa užitočných funkcií, ktoré vám pomôžu pracovať horšie ako v nejakom type balíka Microsoft Office.

1. Zapnite prístup offline

Dokumenty Google môžu pracovať offline. V tomto prípade môžete vytvoriť nové a pokračovať v úpravách existujúcich dokumentov. Pri ďalšom pripojení k internetu budú všetky zmeny synchronizované. Ak chcete túto funkciu aktivovať, otvorte web služby Disk Google a prejdite do ponuky nastavení, ktorá sa zobrazí po kliknutí na tlačidlo s ozubeným prevodom.

Funkcie služby Dokumenty Google

2. Spolupráca

Editor dokumentov Google nám poskytuje všetko, čo potrebujeme na doklady. Môžete ľahko zdieľať text a môžete jemne doladiť prístupové práva k súboru. Takže môžete povoliť prezeranie, prezeranie a komentovanie, alebo dokonca úplný prístup k úpravám. V druhom prípade sa všetky zmeny vykonané vašimi zamestnancami prejavia v reálnom čase a budete pracovať na texte spolu v doslovnom zmysle slova.

3. Publikujte dokumenty

Hotové dokumenty je možné preukázať nielen obmedzeným počtom zamestnancov, ale aj publikované na webe. Ak to chcete urobiť, kliknite na tlačidlo súbor – Publikovať na webe. Získajte odkaz na webovú stránku alebo kód na vloženie dokumentu na vašu stránku.

Tipy služby Dokumenty Google 3

4. Pozrite sa na chyby

Skontrolujte, či sú chyby v editore Dokumentov Google vo všeobecnosti, je jednoduché. Stačí nájsť menu nástroje tím Kontrola pravopisu, a uvidíte malú tabuľku, ktorá postupne zobrazuje každú zistenú chybu a navrhuje spôsoby, ako ju opraviť.

Tipy služby Dokumenty Google 4

5. Vložte odkazy

Editor Google online obsahuje pohodlný nástroj na vkladanie odkazov. Stojí za to zdôrazniť slovo v texte a kliknúť na tlačidlo vložiť odkaz, pretože sa objaví vyskakovacie okno, ktoré naznačuje najpravdepodobnejšie relevantné odkazy. Zvyčajne je to článok z Wikipédie a prvých pár odkazov zo služby Google na vyhľadávanie tohto slova.

Tipy služby Dokumenty Google 5

6. Použite svoje štýly

Ak sa vám nepáči vstavané štýly formátovania textu, potom môžete jednoducho nastaviť svoje vlastné. Ak to chcete urobiť, napíšte text s požadovaným písmom a potom v ponuke výberu štýlu kliknite na Aktualizujte štýl podľa výberu.

Tipy služby Dokumenty Google 6

7. Osobný slovník

Ak editor neustále zdôrazňuje slovo ako zlé, ale viete isté, že to nie je pravda, jednoducho ho pridajte do užívateľského slovníka. Ak to chcete urobiť, vyberte ho v texte a potom vyberte príkaz z kontextovej ponuky Pridať do užívateľského slovníka.

Tipy služby Dokumenty Google 7

8. Webová schránka

Sada Office Google má veľmi zaujímavú funkciu s názvom Webová schránka. Táto funkcia vám umožňuje skopírovať niekoľko úryvkov textu, obrázkov, tabuliek a potom ich vložiť do akéhokoľvek dokumentu Google. Takže je to tak bezrozmerná schránka, ktorá je prístupná z ľubovoľného počítača a funguje v rámci kancelárskych programov spoločnosti Google. K nej máte prístup z menu Upraviť – Webová schránka.

Tipy služby Dokumenty Google 8

9. Rozšírené vyhľadávanie

Nástroj Rozšírené vyhľadávanie v Dokumentoch Google je špeciálny panel s nástrojmi na vyhľadávanie rôznych informácií v procese práce s dokumentom. Ak ho chcete zavolať, môžete v ponuke použiť špeciálnu položku nástroje alebo kombináciou klávesových skratiek Ctrl + Alt + R. Viac informácií o tejto funkcii sa môžete dozvedieť z tohto článku.

10. Prírastky

Funkcie služby Dokumenty Google je možné rozšíriť pomocou špeciálnych doplnkov. Obaja sú od vývojárov tretích strán, ako aj od spoločnosti Google. Zvyčajne slúžia na pridávanie podpory pre nové formáty, konverziu súborov a pohodlnejšie používanie editora na rôzne účely. Ak sa chcete oboznámiť s niektorými užitočnými doplnkami, môžete tu.

11. Presuňte obrázky z pracovnej plochy alebo z iného webu

Nie všetci vie, ale v dokumente Dokumenty Google môžete vkladať obrázky jednoduchým pretiahnutím z pracovnej plochy alebo správcu súborov. Ak potrebujete vložiť obrázok z inej webovej stránky, presuňte ho na požadované miesto v texte a automaticky sa objaví vo vašom dokumente.

12. Preložte dokumenty

Ak pracujete s dokumentmi v cudzom jazyku, v službe Dokumenty Google je zabudovaný prekladateľ. Nachádza sa v ponuke Nástroje – Preložiť dokument.

Tipy služby Dokumenty Google 12

13. Navigácia cez zložité dokumenty

Ak ste otvorili komplexný veľký dokument, je ľahké ho navigovať v jeho štruktúre, aby ste mohli zobraziť obsah. Táto funkcia sa nachádza v ponuke Doplnky – Obsah – Zobraziť v bočnom paneli.

Tipy služby Dokumenty Google 14

14. Zapnite režim celej obrazovky

Mnoho ľudí má rád špeciálne textové editory, ktoré obsahujú minimálne rušivé prvky a zaberajú celú obrazovku monitora. To pomáha pracovať produktívnejšie a zameriavať sa len na text. Tento režim môžete aktivovať aj v službe Dokumenty Google. Ak to chcete urobiť, otvorte ponuku vyhliadka a zrušte začiarknutie políčka Zobraziť pravítko. Potom vyberte príkaz Kompaktné ovládacie prvky alebo Celá obrazovka.

15. Použite galériu šablón

Nezabudnite, že balík Google Office obsahuje celkom dobrú galériu šablón. Nachádza sa na tejto adrese a obsahuje mnoho užitočných kusov, ktoré vám uľahčia prácu.

16. Automatické vloženie obsahu

Ak chcete do dokumentu vložiť obsah, nemusíte to robiť manuálne. Stačí nájsť ju v ponuke vložiť bod Obsah, a editor bude robiť všetko pre vás.

Tipy služby Dokumenty Google 16

17. Použite záložky v dokumente

Niekedy sa stáva, že musíte dať odkaz nie na celý dokument, ktorý môže byť dosť objemný, ale na samostatný odsek. V tomto prípade nám pomôžu záložky. Umiestnite kurzor na požadované miesto v texte a potom zvoľte ponuku vložiť bod záložka.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 + 1 =