Vytvorte svoj cloud: OwnCloud + DigitalOcean

Mnohí čitatelia našich stránok uviedli, že nechcú ukladať svoje súbory a dáta do služieb cloud. Samozrejme, celý tento príbeh s americkým NSA podkopal dôveryhodnosť Dropbox, Google Drive a ďalších cloudových služieb. Mnohí sa zamysleli nad bezpečnosťou svojich údajov. Riešením tohto problému môže byť vytvorenie vášho oblaku. Áno, to je ono! Môžete si vytvoriť cloudovú službu sami. A to všetko vám bude trvať maximálne 30 minút. Pre Vás sme pripravili podrobný pokyn.

Takže, aby sme vytvorili náš cloud, použijeme DigitalOcean, kde vytvoríme náš virtuálny server (VPS), rovnako ako vlastnú aplikáciu na vytvorenie cloudového servera. Plus doména. Doména, ktorú si môžete zakúpiť napríklad na Whois.com. Stojí vám to asi 10 dolárov / rok. Najlacnejšia VPS na zariadení DigitalOcean stojí 5 USD / mesiac. Za túto sumu získate 20 GB miesta. A to je dosť pre potreby priemerného používateľa. Začnime.

Vytvorenie VPS

Screenshot od 2014-05-09 13:34:46
Pôjdeme na stránku DigitalOcean a zaregistrujeme sa tam. Po vytvorení účtu musíte vytvoriť kvapôčku. Takže v DigitalOcean sa nazýva VPS. Prvým krokom je zadanie názvu nášho servera. Ak chcete vytvoriť svoj vlastný oblak, budete mať dosť z najlacnejších možností – za 5 dolárov mesačne. Umiestnenie servera hrá veľkú rolu – priamo ovplyvňuje rýchlosť prístupu k súborom. Preto si vyberte mesto, ktoré je najbližšie k vám. Systém by mal vybrať Ubuntu 12.04. Táto verzia s dlhou podporou (do roku 2017) a čerstvá 14.04 je stále príliš čerstvá 🙂

Pripojte sa k VPS

Po vytvorení kvapôčky dostanete e-mail s e-mailom s adresou IP a heslom vášho servera, aby ste k nemu mohli pristupovať. Ak sa chcete pripojiť k serveru, potrebujete nástroj na prácu s SSH. V systéme Linux a Mac – je už nainštalovaný terminál. Radím používateľom Windows, aby stiahli Putty. Program je úplne zadarmo.

V termináli zadajte nasledujúci príkaz na pripojenie k serveru (namiesto jednotiek zadajte adresu IP vášho servera):

ssh [email protected]

Blahoželáme. Pripojili ste sa k serveru! Teraz musíte nainštalovať apache, mysql, php5 (LAMP) a vlastne OwnCloud sám. Ak to chcete urobiť, stačí vykonať kód. Bez riadkov s komentármi (na začiatku mriežkové stojany) – toto je vysvetlenie pre vás.

sudo apt-get update
# Získajte všetky aktualizácie pre server

sudo apt-get upgrade
# Inštalácia týchto aktualizácií

sudo apt-get inštalovať lamp-server ^
# Nainštalujte LAMP. Pre superužívateľa budete musieť nastaviť heslo pre MySQL.

sudo mysql_secure_installation
# V tomto štádiu sa niekoľko otázok "áno / nie" spýta na rôzne otázky. Môžete bezpečne odpovedať "Nie" na prvé a "Áno" všetkým ostatným.

sudo apt-get nainštalovať php5-gd php-xml-parser php5-intl smbclient zvlnenie libcurl3 php5-curl
# Nainštalujte potrebné pre vlastné pluginy

sudo a2enmod prepísať
sudo a2enmod záhlavia
sudo nano / etc / apache2 / sites-available / default

Otvorí sa textový dokument. V ňom musíte nájsť nasledujúce riadky a opraviť AllowOverride None pre AllowOverride All. Ďalej “Ctrl + X”, potom “Y” a Enter.

Scr1
Blahoželáme, máte nainštalovaný všetok potrebný softvér pre stabilnú prevádzku servera. Teraz musíte nainštalovať vlastníctvo. Len 7 tímov, nebojte sa 🙂


sudo wget http://download.owncloud.org/community/owncloud-latest.tar.bz2
tar -xjf owncloud-latest.tar.bz2
mv vlastné / var / www
# Stiahnite najnovšiu verziu vlastníka na server, rozbaľte ho a presuňte na správny prístup cez webovú zložku.

cd / var / www
sudo chown -R www-data: www-data vlastné
# Pre správne fungovanie OwnCloud mu musíte dať právo na prístup k hlavnému priečinku na webe nášho servera.

mysql -u root -p
CREATE DATABASE owncloud;
GRANT ALL ON owncloud. * TO 'owncloud' @ 'localhost' IDENTIFIED BY 'heslo';
exit;
# Vytvorte databázu pre vlastníctvo. Slová "vlastné" a heslo, môžete zmeniť.

sudo služba apache2 restart
# Reštartujte náš server

Prejdite na adresu (namiesto tých – vašu adresu servera):
111.111.111.111/owncloud

Dokončite inštaláciu vlastníCloud.

Pripojenie domény

Screenshot od 2014-05-11 22:30:45
Môžete spravovať iba IP adresu, ale je to nepraktické a škaredé. Preto stojí za pripojenie domény. Ak to chcete urobiť, prejdite na panel DigitalOcean → DNS a kliknite na tlačidlo Pridať doménu. Zadajte adresu domény a vyberte požadovaný rozbaľovací zoznam. Všetko za pár hodín, maximálne 24 hodín, budete mať prístup k vášmu cloudu na domain.com/owncloud.

Užite si to!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 17 = 20