11 rzeczy do zrobienia po zainstalowaniu systemu Windows 10

1. Zainstaluj aktualizacje

Jest to pierwszy krok, który należy wykonać w nowym systemie. Z pewnością na czas, kiedy twój nowy komputer był na kontuarze, Microsoft zdołał wydać wiele poprawek i poprawek. Zgromadzone aktualizacje mogą być instalowane przez długi czas, więc zajmijmy się tym teraz.

Najpierw upewnij się, że Twój komputer jest podłączony do Internetu. Następnie wybierz menu “Start” i otwórz “Ustawienia” → “Aktualizacje i zabezpieczenia” → “Sprawdź aktualizacje”. Poczekaj, aż system zainstaluje wszystkie dostępne aktualizacje.

Mam nadzieję, że aktualizacja nie potrwa zbyt długo, ale w najgorszych przypadkach aktualizacja nowego komputera może potrwać godzinę lub dłużej.

2. Zaktualizuj sterowniki (opcjonalnie)

Z reguły Windows 10 radzi sobie automatycznie z instalacją sterowników. Dlatego w większości przypadków możesz pominąć ten krok i zapomnieć o znalezieniu sterowników dla swojego sprzętu.

Ale w niektórych przypadkach można zainstalować sterowniki ręcznie. Na przykład, jeśli zauważysz, że niektóre urządzenia – głośniki, karty wideo, kamera internetowa – nie działają poprawnie z kierowcą, który zasugerował system Windows 10. Możesz zainstalować sterowniki bezpłatnie ze Snappy Driver Installer.

3. Zainstaluj przeglądarkę

Jeśli uważasz, że Edge nie jest dla Ciebie, powinieneś najpierw zainstalować wygodniejszą przeglądarkę. Masz do wyboru Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi (i masę mniej popularnych przeglądarek, jeśli nagle chcesz egzotycznych).

Po zainstalowaniu przeglądarki musisz dodać kilka niezbędnych rozszerzeń. Przede wszystkim są to blokery reklam (na przykład AdBlock).

Byłoby miło zsynchronizować historię i ustawienia przeglądarki z innymi urządzeniami.

4. Chroń system za pomocą programu antywirusowego

Windows 10 jest wyposażony we wbudowany program antywirusowy Windows Defender, który jest zawsze domyślnie włączony. Ponadto, jeśli zakupiono komputer z preinstalowanym systemem operacyjnym, może być również zainstalowana wersja próbna jakiegoś programu antywirusowego.

Windows Defender – dobry program antywirusowy, który w większości przypadków wystarczy do ochrony komputera domowego. Jednak program antywirusowy firmy Microsoft może nie wystarczyć, aby poradzić sobie z możliwymi zagrożeniami sieciowymi, jeśli aktywnie instalujesz nowe oprogramowanie i odwiedzasz niezweryfikowane witryny.

Na szczęście nie trzeba wydawać dużo na pakiet antywirusowy. Możesz łatwo wybrać z listy najlepszych darmowych programów antywirusowych.

5. Usuń niepotrzebne aplikacje

System Windows 10 zawiera wiele wbudowanych i wstępnie zainstalowanych aplikacji zarówno od firmy Microsoft, jak i producenta komputera. Możesz usunąć to, czego nie zamierzasz użyć, aby usunąć miejsce.

Aby wybrać aplikacje, które chcesz usunąć, otwórz Ustawienia → System → Aplikacje i funkcje, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy niepożądaną aplikację i wybierz Usuń.

Możesz usunąć wbudowane aplikacje Metro systemu Windows 10, korzystając z tej instrukcji.

6. Zainstaluj niezbędne aplikacje

Teraz musisz zainstalować oprogramowanie do codziennej pracy. Oto darmowe aplikacje, których nie można obejść bez komputera domowego.

7. Wyłącz automatyczne uruchamianie niepotrzebnych aplikacji

Po uruchomieniu systemu Windows 10 automatycznie uruchamiane są aplikacje, których często nie używasz. A im mniej programów masz w trybie autorun, tym szybciej system się uruchomi. Dzięki temu możesz usunąć niepotrzebne aplikacje.

Uruchom Menedżera zadań klawiszem Ctrl + Shift + Esc. Kliknij “Szczegóły”, a następnie wybierz zakładkę “Uruchomienie”. Kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację, którą chcesz usunąć z automatycznego uruchamiania, i kliknij Wyłącz.

8. Zmień domyślne aplikacje

Wbudowane aplikacje Windows dobrze wyglądają na tabletach, ale na komputerze warto zastąpić je bardziej funkcjonalnymi. Możesz to zrobić poprzez “Opcje”.

Otwórz Ustawienia w menu Start, kliknij System i wybierz Domyślne aplikacje. Tutaj możesz wybrać preferowaną przeglądarkę, klienta poczty e-mail, odtwarzacze muzyki i wideo oraz przeglądarkę zdjęć.

Ponadto można lepiej dostroić preferowane aplikacje według typów plików, które mają zostać otwarte. Kliknij “Wybierz standardowe aplikacje według typu pliku”, aby powiązać swoje programy z poszczególnymi plikami PDF, DOCX, TXT i tak dalej.

9. Prześlij foldery użytkowników

System Windows 10 przechowuje dane użytkownika (dokumenty, zdjęcia, muzykę i wideo) na tej samej partycji dysku, na której się znajduje. Zasadniczo, jeśli dysk systemowy jest wystarczająco duży, można go pozostawić bez zmian.

Ale przeniesienie folderów użytkownika na inny dysk lub partycję da kilka korzyści. Przede wszystkim nie można zaśmiecać dysku systemowego filmami i muzyką. Jest to szczególnie ważne, jeśli system jest zainstalowany na małej przestrzeni dyskowej SSD. Ponadto nie musisz martwić się o zapisywanie danych podczas ponownej instalacji systemu, jeśli znajdują się one na innym dysku lub partycji.

Otwórz “Ustawienia” i przejdź do “System” → “Pamięć”, a następnie – “Zmień lokalizację zapisywania nowej zawartości.” Wybierz dysk, na którym chcesz zapisać dane.

10. Utwórz punkt przywracania

Teraz, gdy prawie zakończyłeś konfigurację nowego systemu Windows, dobrze byłoby zachować postęp, aby w razie awarii praca nie zniknęła bez śladu. Stwórzmy punkt przywracania systemu Windows i skonfigurujmy system, aby okresowo tworzył punkty odzyskiwania.

Kliknij przycisk Start i wpisz Panel sterowania, a następnie przejdź do System i konserwacja → System. Otwórz element “System Protection”. Kliknij “Opcje odzyskiwania”, włącz tworzenie punktów przywracania i określ ilość miejsca, które chcesz przeznaczyć na nie.

Następnie kliknij “Utwórz” poniżej. Wprowadź opis punktu odzyskiwania, aby w razie potrzeby móc go łatwo znaleźć. Zaczekaj, aż punkt zostanie utworzony.

Zrobione. Teraz, jeśli coś pójdzie nie tak z twoim systemem, możesz łatwo go przywrócić.

11. Skonfiguruj kopię zapasową

Istnieje wiele narzędzi do tworzenia kopii zapasowych, w tym komercyjnych rozwiązań Acronis i Paragon. Ale Windows 10 jest również wyposażony we wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych.

Aby z niego skorzystać, otwórz “Ustawienia” i kliknij “System i zabezpieczenia” → “Backup Service”. Następnie dodaj dysk, na którym chcesz umieścić kopie zapasowe, i ustaw częstotliwość kopiowania.

Teraz twój Windows 10 jest gotowy do użycia.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 1