11 úloh po inštalácii systému Windows 10

1. Nainštalujte aktualizácie

Toto je prvý krok, ktorý musíte urobiť v novom systéme. Určite v čase, keď bol váš nový počítač na pult, sa spoločnosti Microsoft podarilo uvoľniť veľa záplat a oprav. Kumulované aktualizácie je možné nainštalovať dlhú dobu, takže sa s tým teraz zaoberáme.

Najprv skontrolujte, či je váš počítač pripojený k internetu. Potom zvoľte ponuku “Štart” a otvorte “Nastavenia” → “Aktualizácie a zabezpečenie” → “Kontrola aktualizácií”. Počkajte, kým systém nainštaluje všetky dostupné aktualizácie.

Dúfam, že vás aktualizácia nebude trvať príliš dlho, ale v najhorších prípadoch môže aktualizácia nového počítača trvať hodinu alebo viac.

2. Aktualizujte ovládače (voliteľné)

Systém Windows 10 spravidla automaticky spravuje inštaláciu ovládačov. Vo väčšine prípadov môžete tento krok vynechať a zabudnúť na nájdenie ovládačov pre váš hardvér.

V niektorých prípadoch však môžete ovládače nainštalovať manuálne. Napríklad, ak si všimnete, že niektoré zariadenia – reproduktory, grafická karta, webová kamera – nefunguje správne s ovládačom, ktorý ponúkol k systému Windows 10. Ak chcete pomôcť nainštalovať ovládače môžete bezplatná aplikácia Snappy Driver Installer.

3. Nainštalujte prehliadač

Ak máte pocit, že Edge nie je pre vás, mali by ste najprv nainštalovať pohodlnejší prehliadač. Máte na výber Chrome, Firefox, Opera, Vivaldi (a množstvo menej populárnych prehliadačov, ak zrazu budete chcieť exotiku).

Po nainštalovaní prehliadača musíte k nemu pridať niekoľko potrebných rozšírení. Najprv ide o blokovacie reklamy (napríklad AdBlock).

A bolo by dobré synchronizovať históriu a nastavenia prehliadača s inými zariadeniami.

4. Chráňte systém pred antivírusom

Systém Windows 10 je vybavený vstavaným antivírusom Windows Defender, ktorý je v predvolenom nastavení vždy povolený. Okrem toho, ak ste zakúpili počítač s predinštalovaným operačným systémom, môže mať nainštalovanú skúšobnú verziu niektorého antivírusu.

Windows Defender – dobrý antivírus, ktorý vo väčšine prípadov postačuje na ochranu vášho domáceho počítača. Avšak antivírus od spoločnosti Microsoft nemusí stačiť na to, aby sa vyrovnal s možnými sieťovými hrozbami, ak aktívne inštalujete nový softvér a navštívite neoverené lokality.

Našťastie nemusíte stráviť veľa na antivírusovom balíku. Môžete ľahko vybrať zo zoznamu najlepšieho bezplatného antivírusového softvéru.

5. Odstráňte nepotrebné aplikácie

Systém Windows 10 je dodávaný s mnohými zabudovanými a predinštalovanými aplikáciami od spoločnosti Microsoft aj od výrobcu vášho počítača. Možno budete chcieť odstrániť to, čo neplánujete použiť na vymazanie miesta.

Ak chcete vybrať aplikácie, ktoré chcete odstrániť, otvorte položku Nastavenia → Systém → Aplikácie a funkcie, potom kliknite pravým tlačidlom myši na nežiaducu aplikáciu a vyberte možnosť Odstrániť.

Môžete odstrániť zabudované aplikácie Metro systému Windows 10 pomocou tejto inštrukcie.

6. Nainštalujte potrebné aplikácie

Teraz je potrebné nainštalovať softvér pre každodennú prácu. Tu sú bezplatné aplikácie, ktoré nemôžete robiť bez vášho domáceho počítača.

7. Vypnite autorun nepotrebných aplikácií

Pri spustení systému Windows 10 spustíte automatické spustenie aplikácií, ktoré často nemusíte používať. A čím menej programov máte v autorun, tým rýchlejšie systém zavádza systém. Takže môžete odtiaľ odstrániť nepotrebné aplikácie.

Spustite Správcu úloh pomocou klávesov Ctrl + Shift + Esc. Kliknite na položku “Podrobnosti” a potom na kartu “Uvedenie do prevádzky”. Kliknite pravým tlačidlom myši na aplikáciu, ktorú chcete odstrániť z autorunu, a kliknite na položku Zakázať.

8. Zmeňte predvolené aplikácie

Aplikácie s integrovanými systémami Windows vyzerajú dobre na tabletoch, ale na počítači je vhodné ich nahradiť funkčnými. Môžete to urobiť cez “Možnosti”.

Otvorte položku Nastavenia v ponuke Štart, potom kliknite na položku Systém a vyberte položku Predvolené aplikácie. Tu si môžete vybrať preferovaný prehliadač, e-mailový klient, prehrávače hudby a videa a prehliadač obrázkov.

Navyše môžete upresniť preferované aplikácie podľa typov súborov, ktoré chcete otvoriť. Kliknutím na položku “Vyberte štandardné aplikácie podľa typu súboru” priraďte svoje programy k jednotlivým súborom PDF, DOCX, TXT atď.

9. Preneste používateľské priečinky

Systém Windows 10 ukladá používateľské dáta (dokumenty, fotografie, hudbu a video) na rovnaký oddiel jednotky, na ktorej je umiestnená. V zásade, ak je systémový disk dosť veľký, môžete ho nechať tak, ako je.

Prenos používateľských priečinkov na inú jednotku alebo oblasť vám prinesie niekoľko výhod. Najskôr nemôžete odpojiť systémovú jednotku filmom a hudbou. Toto je obzvlášť dôležité, ak je systém nainštalovaný na SSD s malým objemom. Navyše sa nemusíte obávať uloženia údajov pri preinštalovaní systému, ak sú na inom disku alebo oddielu.

Otvorte položku “Nastavenia” a prejdite na položku “Systém” → “Úložisko” a potom na položku “Zmeniť miesto uloženia nového obsahu”. Vyberte, na ktorom disku chcete uložiť svoje dáta.

10. Vytvorte bod obnovy

Teraz, keď ste takmer dokončili konfiguráciu nového systému Windows, bolo by pekné, aby ste pokračovali, takže v prípade poruchy vaša práca nezmizne bez stopy. Vytvorme bod obnovenia systému Windows a nakonfigurujeme systém tak, aby pravidelne vytváral body obnovy.

Kliknite na tlačidlo Štart a zadajte položku Ovládací panel a potom prejdite na položku Systém a údržba → Systém. Otvorte položku “Ochrana systému”. Kliknite na položku “Možnosti obnovenia”, povoľte vytvorenie bodov obnovy a zadajte, koľko miesta chcete prideliť.

Potom kliknite na tlačidlo “Vytvoriť” nižšie. Zadajte popis miesta obnovenia, aby ste ho mohli ľahko nájsť v prípade potreby. Počkajte na vytvorenie bodu.

Hotovo. Ak sa niečo pokazí so systémom, môžete ho ľahko obnoviť.

11. Nastavte zálohu

Existuje veľa nástrojov na zálohovanie vrátane komerčných riešení od spoločnosti Acronis a spoločnosti Paragon. Ale systém Windows 10 je tiež vybavený vstavaným nástrojom na vytváranie záloh.

Ak ho chcete použiť, otvorte “Nastavenia” a kliknite na položku “Systém a zabezpečenie” → “Záložná služba”. Potom pridajte disk, kam chcete umiestniť zálohy, a nastavte frekvenciu kopírovania.

Teraz je systém Windows 10 pripravený na použitie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

55 − 52 =