3 programy, które pomogą zrozumieć, co jest zajętym miejscem na dysku twardym

Rozmiar nowoczesnych dysków twardych jest obliczany przez terabajty, ale wolna przestrzeń na nich nadal znika. A jeśli posiadasz szybki, ale o wiele mniej pojemny napęd półprzewodnikowy, sytuacja może stać się katastrofalna.

Za pomocą tych trzech programów można wizualnie ocenić, co i ile miejsca znajduje się na dysku, i podjąć decyzję o jego czyszczeniu.

1. CCleaner

miejsce na dysku twardym: CCleaner

Najbardziej popularny środek czyszczący dla Windows ma w swoim arsenale specjalne narzędzie do wyszukiwania dużych plików. Znajduje się w sekcji “Usługa” i nosi nazwę “Analiza dysku”.

Wykorzystanie miejsca na dysku zostało zilustrowane na wykresie kołowym pokazującym rozkład między głównymi typami plików – obrazami, dokumentami, wideo. Poniżej znajduje się tabela ze szczegółami każdego rodzaju.

Pobierz CCleaner →

2. WinDirStat

umieść na dysku twardym: WinDirStat

Po uruchomieniu i wstępnej ocenie pełności dysku twardego, WinDirStat daje kompletną mapę stanu. Składa się z różnych kwadratów, których rozmiar odpowiada rozmiarowi pliku i koloru do jego typu. Kliknięcie dowolnego elementu pozwala poznać jego dokładny rozmiar i lokalizację na dysku. Za pomocą przycisków na pasku narzędzi możesz usunąć dowolny plik lub wyświetlić go w menedżerze plików.

Pobierz WinDirStat →

3. SpaceSniffer

miejsce na dysku twardym: SpaceSniffer

SpaceSniffer jest doskonałą alternatywą dla CCleaner i WinDirStat. Ta bezpłatna aplikacja może wyświetlać mapę pełności dysków podobną do poprzedniej wersji. Tutaj możesz jednak łatwo dostosować głębokość widoku i liczbę wyświetlanych szczegółów. Dzięki temu możesz najpierw zobaczyć największe katalogi, a następnie zanurzyć się głębiej w systemie plików, aż dotrzesz do najmniejszych plików.

Pobierz SpaceSniffer →

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

66 − 59 =