Dijital fotoğraflarınızdaki kişisel bilgiler nasıl silinir?

Sosyal ağlarda veya fotoğraflı depolarda fotoğrafların ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesi, fotoğrafçı hakkında çok az bilgi alırsınız. Ancak, yerel boyutunda bir fotoğraf yüklediyseniz, hangi kameranın fotoğraflandığını, ayarlarını ve hatta fotoğrafı ağda kullanıma sunulmadan önce hangi programda işlediğiniz hakkında bilgi alırsınız. Ve bir cep telefonundan çekilen fotoğraflarda, bu yerin koordinatlarını alabilirsiniz.

Tüm bu detayları, küçük bir talimatı ve videoyu saklamak isteyenler için.

Kamera ve GPS hakkında bilgi nasıl silinir

Bu görevle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek Windows QuickFix için ücretsiz bir yardımcı program bulunmaktadır. Sadece fotoğrafı açılmış QuickFix penceresine sürükleyin, “MetaData Clean” butonuna tıklayın ve tüm bilgiler silinecektir. Bu program, fotoğrafın yeni bir kopyasını oluşturur ve orijinal fotoğrafın üzerine yazmaz.

QuickFix, konumunuz hakkındaki tüm EXIF ​​verilerini ve GPS verilerini kaldırmaz, aynı zamanda fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz programın ekleyebileceği tüm IPTC ve XMP etiketlerini de temizler.

Ayrıca, Microsoft fotoğraf ve GPS hakkında genel bilgileri kaldırmak için kullanabileceğiniz bir ücretsiz ücretsiz yardımcı program Pro Fotoğraf Araçları sunar.

Alternatif yol

Tüm düzenlenebilir fotoğraflar aynı klasördeyse, EXIF ​​bilgilerini sadece Windows Gezgini’nde ek programlar kullanmadan düzenleyebilirsiniz.

Tüm dosyaları seçin, sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Daha sonra Ayrıntılar sekmesine tıklayın ve “Özellikleri ve Kişisel Bilgileri Kaldır” ı seçin. Aşağıdaki menü, fotoğrafa dikilen çeşitli verileri silmenizi sağlayacaktır.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 1 =