Jak zapobiec instalacji niechcianych programów w systemie Windows

Dla większości użytkowników szereg dodatkowych komunikatorów, pasków narzędzi, menedżerów aplikacji z Mail.ru, “Yandex”, “Amigo” jest bezużytecznym, a nawet niechcianym oprogramowaniem. Cóż, kto jest zadowolony, gdy wyszukiwarka Google nagle zostaje zastąpiona innym adresem, wypełnionym reklamą? Niestety, instalacja takich kreacji nie zawsze może być śledzona. Ale można temu zapobiec. Rozważmy podstawowe sposoby.

Zapobiegaj ukrytej instalacji oprogramowania

Nieprawidłowy

Jedną z metod zwalczania ukrytej instalacji programów (na przykład, gdy przeglądarka jest zainstalowana wraz z grą) jest Niezaznaczony. Ten program usuwa wszystkie dodatkowe, często niezauważalne dla użytkownika, zaznacza niechcianymi sugestiami podczas instalacji programu. Narzędzie może również znaleźć ukryte programy innych producentów i powiadomić o tym użytkownika.

Nieprawidłowy nie wymaga użycia i konfiguracji żadnej konkretnej wiedzy. Użytkownik może dostosować ikonę programu tylko do zasobnika. Prawie doskonały, ale czasami Unchecky wciąż przeskakuje na twardym dysku.

AppLocker

Nie można instalować niczego zbytecznego i robić to za pomocą środków wbudowanych w system operacyjny. Tak więc w Windows 7 Ultimate i Professional oraz Windows 8 i 8.1 dostępne jest narzędzie AppLocker. Pozwala na skompilowanie listy aplikacji, które są zabronione do instalacji.

AppLocker zablokuje niechciane programy
oszone.net

Zamiast długich manipulacji, aby skompilować własną listę, możesz również pobrać gotowy plik ustawień Locker i zainstalować go, dla którego musisz wykonać następujące czynności:

  • przejdź do menu “Panel sterowania” → “Administracja” → “Usługi”;
  • przetłumaczyć usługę “Identyfikacja aplikacji” na tryb automatycznego uruchamiania i kliknąć “Start”;
  • przejdź do menu “Panel sterowania” → “Administracja” → “Lokalna polityka bezpieczeństwa” → “Zasady zarządzania aplikacjami”;
  • wybierz opcję AppLocker, kliknij prawym przyciskiem myszy menu, wybierz element Import Policy, otwórz plik Locker.xml z archiwum.

Ograniczanie dostępu do konta

Ograniczanie dostępu do konta

Istnieje również nieco prostsza metoda (dla wcześniej wymienionych wersji systemu Windows również działa):

  • przejdź do menu “Panel sterowania” → “Konta użytkowników” → “Zarządzaj innym kontem” → “Utwórz (nowe) konto”;
  • wybierz nazwę konta (na przykład Użytkownik), zaznacz pole obok “Normalny dostęp (Użytkownicy)” i kliknij przycisk “Utwórz konto”;
  • Uruchom ponownie komputer.

Przy dalszych pracach możesz bezpiecznie korzystać z nowego konta – nie można zainstalować złośliwego programu. To prawda, że ​​konto będzie musiało być skonfigurowane od początku i bardzo często pojawi się okno z prośbą o rozpoczęcie z uprawnieniami administratora.

“Piaskownica”

“Sandbox” w tym kontekście jest oddzielnym dedykowanym obszarem systemu, wariantem maszyny wirtualnej. Działające tam procesy mogą wpływać tylko na ich własne środowisko, ograniczone prawami dostępu. Jednak sam system operacyjny nie podlega wpływom. Dzięki temu możesz pracować z dowolnymi plikami. Jeśli aplikacja jest bezpieczna, możesz ją zainstalować. Jeśli jakiś plik wykonywalny ciągnie za sobą coś niepożądanego – po prostu cofnij i nie instaluj go w systemie operacyjnym.

Najprostszym sposobem na zorganizowanie takiej przestrzeni jest Sandboxie. Ten program pozwala uruchomić przeglądarkę w trybie piaskownicy, pobrać pliki, a także współpracuje z łączami, więc nic nie przechodzi. Jeśli coś jest niepożądane i przenika, możesz wykonać czyszczenie i korzystać z komputera tak, jakby nic się nie stało. W niektórych programach antywirusowych jest coś podobnego, na przykład w avast! Premier Antivirus lub Kaspersky Internet Security.

Co zrobić, gdy wystąpi niechciana instalacja oprogramowania

W przypadku, gdy na Twoim komputerze zainstalowany jest niechciany program (nie jest to wirus), powinieneś użyć prostego narzędzia AdwCleaner.

  1. Zainstaluj i uruchom program.
  2. Kliknij przycisk Skanuj.
  3. Po zakończeniu testu na ekranie z końcowym raportem kliknij przycisk Wyczyść.

Oczywiście istnieją inne równie proste i wygodne sposoby uniknięcia instalowania niechcianych i szkodliwych programów w systemie Windows. Ale nie zapominajcie o tym najlepiej – uważności i bezpośrednich rękach.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + = 18