Jak zwolnić miejsce na dysku po zainstalowaniu systemu Windows 10

Fakt, że potrzebujesz dużo miejsca na dysku, aby zainstalować system Windows 10, nie jest zaskakujący. Podczas aktualizacji pliki instalacyjne są pobierane z sieci, tworzonych jest kilka punktów przywracania i tworzona jest pełna kopia poprzedniej wersji systemu Windows. Oczywiście do tego wszystkiego nie potrzeba kilkunastu gigabajtów.

Jeśli na dysku twardym wciąż jest wystarczająco dużo wolnego miejsca, nie musisz się martwić i zostaw to. Sam system operacyjny ostatecznie usunie wszystkie tymczasowe i niepotrzebne pliki. Ale jeśli miejsce zostanie w spoczynku, musisz ciężko pracować i ręcznie wyczyścić dysk. Oto jak to zrobić.

1. Kliknij przycisk “Start”, a następnie znajdź pozycję “Opcje” w wyświetlonym menu.

Uruchomienie systemu Windows 10

2. Otworzy się okno “Ustawienia”. Wybierz ikonę “System”, a następnie przejdź do sekcji “Pamięć”.

Magazyn Windows 10

3. Tutaj zobaczysz listę dostępnych dysków i ilość wolnego miejsca na każdym z nich. Kliknij dysk, na którym chcesz go zwolnić.

Dyski systemu Windows 10

4. W następnym oknie zobaczysz szczegółowy układ typów danych zajmujących miejsce na dysku. Klikając każdy element, możesz uzyskać dodatkowe informacje, a także możliwość usuwania plików i folderów, których nie potrzebujesz. Właśnie na to powinieneś najpierw zwrócić uwagę.

Windows 10 zwolnić miejsce

  • “System i zarezerwowany”. Tutaj możesz usunąć kopie plików systemowych, które zostały zapisane, aby przywrócić poprzedni stan komputera. Ale lepiej to zrobić tylko wtedy, gdy wszystko działa dobrze dla ciebie.
  • “Aplikacje i gry”. W tej sekcji możesz zobaczyć zainstalowane przez siebie programy i usunąć stare lub niedostatecznie zainstalowane.
  • “Pliki tymczasowe”. Najciekawsza sekcja dla nas, w której możesz pozbyć się śmieci, plików tymczasowych i, co najważniejsze, kopii zapasowej poprzedniej wersji systemu Windows z czystym sumieniem. Zupełnie, ta procedura przyniesie nam kilkadziesiąt gigabajtów, ale pamiętaj, że po tym czasie nie będziesz mógł się wycofać. Więc pomyśl dwa razy.
  • “Inne”. Doświadczeni użytkownicy mogą sięgnąć głębiej w tej sekcji. Tutaj będą mogli znaleźć pliki instalacyjne systemu Windows 10 i kilka innych rzeczy, których należy się pozbyć.

Ogólnie rzecz biorąc, takie poinstalacyjne czyszczenie systemu Windows 10 może z łatwością zwolnić 30-40 GB miejsca na dysku. Ale jeszcze raz chcemy was ostrzec, że wszystkie opisane powyżej czynności należy wykonywać celowo. Musisz wykonać kopię zapasową ważnych danych.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 29 = 35