Windows’daki programlar için varsayılan yükleme dizini nasıl değiştirilir

Ben, “ileri düzey kullanıcı” olan yakın okuyucuların her biri gibi, sürekli olarak bilgisayar bilgeliğine adanmış arkadaş ve meslektaşların yardım ve sorularına cevap vermek zorundayım. Ve en yaygın olanlarından biri: “Bir program yüklemeye çalışıyorum ve bana yer olmadığını söylüyor.”

Tamam D diskinde ne kadar boş alan olursa olsun, aklımızdaki kardeşler hala tüm oyunlarını ve photoshop’larını inatçı bir şekilde C sürücüsüne yerleştirdiler. Çünkü kurulum dizinindeki kurulum dizinini değiştiremedikleri için. Yani onlara yardım edelim ve sadece varsayılan kurulum yolunu değiştirelim.

Bu işlemi gerçekleştirmek için, Windows kayıt defterinde küçük bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Bunu yapmak için düğmeye tıklayın başlangıç ve arama çubuğuna yazın regedit.exe.

, Windows

Aşağıdaki anahtarı bulmanız gereken Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresini açmadan önce:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion

Şimdi sağ bölmede değeri seçin ProgramFilesDir ve / veya ProgramFilesDir (x86) kullandığınız Windows sürümüne bağlı olarak (32 bit veya 64 bit). Bu girişe çift tıkladığınızda ve görünen pop-up pencerede değerini D: \ Program Dosyaları. Yapılan değişiklikleri kaydedin ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın.

, Windows

Şimdi tüm yeni programlar bu diske ve belirttiğiniz dizine kurulacaktır. Bu sadece sistem diski taşma sorununu engellemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Windows ile ilgili herhangi bir problemde de yardımcı olur. Çoğu durumda, sistemi yeniden yüklerken, uygulamaların bir çoğunu oldukça sakin bir şekilde yaşayacağından artık yeniden yüklemeniz gerekmeyecektir. Bu makaledeki önerileri kullanırsanız ve kullanıcı verilerinin aktarılmasıyla ilgilenirseniz, sistem çökmesinin tehlikeli bir sonucu olmayacaktır.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 − = 10